Kuinka selviydyt stressistä?

Kuinka te selviydytte pitkäaikaistäyttömyyden aiheuttamasta negatiivisesta stressistä? Negatiivinen stressihän on sitä, että yksilöön kohdistuvat vaatimukset ovat suuremmat kuin hänen kykynsä selviytyä niistä. Työttömyyden pidentyessä negatiivinen stressi kasvaa koko ajan, koska työttömyyden pidentyessä hänen mahdollisuutensa työllistyä pienenevät samassa suhteessa, työttömyys aiheuttaa työttömyyttä, stressi kasvaa, stressi kasvaa. Tilanneta ei helpota yhtään yhteiskunnan fasistinen asenne. Miten selviydyt stressistä? Vai selviydytkö?
262901
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

"Työttömien kuolleisuus oli vuosina 1996-2000 lähes kaikissa ammattiryhmissä suurempi kuin työllisten.
Työllisiin verrattuna työttömien miesten kuolleisuus oli kolminkertaista ja naisten kaksinkertaista.

25-vuotiaiden työttömien miesten odotettavissa oleva elinaika oli 5,6 vuotta ja naisten 1,7 vuotta lyhyempi kuin työllisten.

Työttömyyden kesto vaikuttaa kuolleisuuteen. Vähintään kaksi vuotta työttömänä olleiden kuolleisuus oli vuoden työttömänä olleiden kuolleisuus oli vain 1,4-kertainen koko yövoiman kuolleisuuteen verrattuna."

http://www.kuntoutussaatio.fi/tiedotteet/tyottomien_kuolleisuus.html

Äänestä
  • Itse et ole kuitenkaan vielä kuollut. Kuinka olet selviytynyt tähän mennessä?

    Äänestä

  • sitä tehokasta työllisyyden parantamista, kun työttömät kuolevat täältä pois ennenaikojaan.

    Äänestä

Itsetunto ihan romuna, en halua tavata ketään. Työttömyyttä kestänyt jo yli kaksi vuotta varmaan jo kolme, en enää jaksa pitää siitäkään kirjaa. Hakemuksia en enää ole viitsinyt turhaan lähetellä pitkään aikaan. Lähinnä olen vaan ja yritän olla ajattelematta. Lenkkeilen kylläkin siinä toivossa, että siitä olisi jotain hyötyä psyykkeelle tai edes fysiikalle. Millään ei vain tunnu olevan mitään merkitystä eikä tarkoitusta.

Äänestä
  • Lenkkeily on varmasti hyvä asia - parempi kuin alkoholi.

    Itse pyöräilen kovasti. (Nyt varmasti joku työläinen tuli kateelliseksi.)

    Äänestä

  • Olen huomannut, että saunominen auttaa stressiin. Aamulla aikaisin uimahalliin saunaan, istuu siellä tunnin, hikoilee ja funtsii, suihkuun, ja sitten sitä onkin kuin uusi ihminen aloittamaan päivän "aherruksen" (työn hakemisen).

    Toinen asia on, että otan päivän kerrallaan - en ajattele huomista enkä eilistä vaan tätä päivää.

    Äänestä

  • Pitkän aikaa työtön kirjoitti:

    Lenkkeily on varmasti hyvä asia - parempi kuin alkoholi.

    Itse pyöräilen kovasti. (Nyt varmasti joku työläinen tuli kateelliseksi.)

    Tähän kohden sopisi vuodatus siitä, "kuinka jollakin köyhällä on varaa kännykkään/polkupyörään/vastikkeettomaan liikuntaan" tai jotakin muuta ihan yhtä järjetöntä.


    Aikoinaan työttömäksi jäätyäni hain sossusta sänkyä (!) toimeentulotukena. Evättiin. "Olisit hankkinut kun olit töissä."


    Rikkaiden kateus köyhiä kohtaan on jotakin aivan suomalaista. Tai paremminkin kokoomuslaista.

    Äänestä

  • työkkäri ole osoittanut sinulle minkäänlaista työllistämistukea tai koulutusta. Harva saa olla rauhassa tökkäriltä noin pitkään. Kannattaisi tilata aika oikeen työvoimavirkailijalle ja käydä kyselemässä näitä työllistämistukipaikkoja luulen että pitkäaikaistyöttömät on etusijalla näin ainakin täällä pohjanmaalla on.

    Äänestä

  • kirsi kirjoitti:

    työkkäri ole osoittanut sinulle minkäänlaista työllistämistukea tai koulutusta. Harva saa olla rauhassa tökkäriltä noin pitkään. Kannattaisi tilata aika oikeen työvoimavirkailijalle ja käydä kyselemässä näitä työllistämistukipaikkoja luulen että pitkäaikaistyöttömät on etusijalla näin ainakin täällä pohjanmaalla on.

    En saa mitään tukia. Mieheni joutuu elättämään minut. Olin aikoinani työv.tston asiakkaana ja kävin turhauttavia höpinä-kursseja ja niihin liittyviä ilmaisharjoitteluja riittävästi. Sain tarpeekseni, enkä ole enää sen koneiston pompoteltavana. Eivät työkykyni eivätkä työhaluni ole kadonneet mihinkään, joten en tarvitse mitään tuki- tai harjoittelutyötä. Haluan normaalin työpaikan ja jos en sellaista saa, niin ei sitten.

    Äänestä

Kova stressi työpaikan puuttumisen vuoksi ja sitä johtuen myös taloudellisen tilanteen vuoksi.

Stressiä pahentaa kaikki vihjailevat kysymykset ja kommentit, jotka sisältävät väitteen itse valitusta työttömyydestä.

Kun työtön päästää vieraan kotiinsa alkavat inventaario "mitä kaikkea yhteiskunnan antamilla rahoilla saa ostettua", vaikka lähes kaikki olisi hankittu palkkatuloilla.

Ilkeimmät ihmiset jaksavat heittää kommentteja kun työtön ei viitsi harrastaa tai pitää ulkonäöstään huolta. Olenpa usein joutunut selittelemään miksi en laiskuuttani viitsi ostaa kävelysauvoja, kun ne ovat niin halvat. Ei niitä vaatteitakaan rahattomana ostella. Itse olen katsellut tuulipukua, mutta sekin maksaisi halvimmillaankin yli 50 euroa, joten edelleen etsin kukkarolleni paremmin sopivaa.

Rasittaa, kun kaikki palkkatyöläiset tulisivat niin hyvin tuolla työmarkkinatuella, mutta eivät tule toimeen viisi tai kymmenenkertaa suuremmalla palkalla. Mielestäni ne työttömät, jotka tulevat hyvin toimeen työmarkkinatuella ovat passiivisia sohvaperunoita tai loisivat toisten tuloilla. Työmarkkinatuella tulee toimeen, mutta joka kuukausi täytyy jättää ostamatta jotain mitä normaalisti tarvitsisi (vaatteet, monipuolinen ruoka, harrastukset, matkat sukulaisia tapaamaan... jne).

Kun ei kestä työttömyyden aiheuttamaa stressiä ja ympäristön painetta, niin pakostakin alkaa välttelemään työttömyydestä syyllistäviä ihmisiä. Erakoituminen taitaa olla viimeinen keino selvitä henkisesti terveenä kasvavan paineen alla.

Äänestä
  • kuulostaa ja kun sitten vielä kuuluu työssä käyviltä sukulaisilta että kyllä työtä saa jos vaan viitsii hakea. No voi hyvällä onnella saada pätkiä jossa palkka sitten on mitä on. Kyllä kartan näitä ihmisiä jotka kysyy ensimmäiseksi oletko jo löytänyt töitä. kantsii kiertää kaukaa mitä sitä suotta vastaa tyhmiin kysymyksiin. Kirppiksiä kannattaa kierrellä niistä voi tehdä löytöjä ja nykyään on ihan hyviä vaatteitakin myynnissä.

    Äänestä

Vaikka olenkin nuori ja korkeasti koulutettu on työttömyyttä takana jo aivan liian pitkään, eikä tulevaisuus näytä yhtään paremmalta. Elämä tuntuu todella ankealta ja merkityksettömältä, mutta jotenkin olen toistaiseksi selvinnyt päivästä toiseen. Pelkään kuitenkin romahtavani, ellei tilanteeni pian muutu. Liikunta on ollut keinoni pitää pää kasassa, samalla se onkin melkein ainoa harrastus, johon on varaa. Lenkkipolulla elämän sietämättömyys unohtuu hetkeksi. Viina tai muut aineet eivät ole onneksi koskaan kiinnostaneet.

Itseluottamus ja itsetunto ovat täysin nollassa. Lukematon määrä epäonnistuneita työnhakuja ovat vieneet niistä viimeisetkin rippeet. Työnantajat suhtautuvat työttömään työnhakijaan kuin ruttopotilaaseen ja rekrytoijien vastaukset ovat usein selvää vittuilua. Vähitellen olen alkanut itsekin uskoa omaan kyvyttömyyteeni. Siitä huolimatta hakkaan edelleen päätäni seinään työn hakemista jatkaen. En vain pysty luovuttamaan, vaikka olenkin huomannut, että mahdollisuuteni työllistyä ovat olemattomat.

Äänestä
  • "Työnantajat suhtautuvat työttömään työnhakijaan kuin ruttopotilaaseen ja rekrytoijien vastaukset ovat usein selvää vittuilua."

    Tämä on aitosuomalainen ilmiö. Olen ollut mukana palkkaamassa työntekijöitä ulkomailla moneen otteeseen ja työtön on itseasiassa etusijalla koska hänellä on motivaatio korkeammalla.

    Äänestä

Ehkä väärä vastaus tässä yhteydessä mutta minulla ei ole vähäisintäkään stressiä tai turhautumista pitkän työttömyyteni johdosta.
Emme saa yhteiskunnalta minkäänlaista extratukea ( asumistukea tms. en edes tiedä niistä).
Emme ota paineita ympäristöstä emmekä toisten kuvitelluista mielipiteistä. Elämme omien tarpeidemme mukaan.
Tulomme riittävät kulutukseemme. Emme ole perineet emmekä voittaneet lotossa.
Harrastukset, matkustelua lukuunottamatta halpoja, esim. kuntosalin vuosikortti 300E. Matkoista ilmoitan työkkäriin.
Emme koe tinkivämme mistään vaikka joku saattaa pitää elämäämme niukkana. Se on hänen migreeninsä ja kuvastaa muille näyttämistarpeen asennetta, sääli.
Tosin penskat ovat aikuisia ja perushankinnat aikanaan tehtyjä. Mitä me vielä voisimme toivoa.
Olen kiitollinen mahdollisuudesta päättää ajankäytöstäni.

Äänestä

Tälle vuosituhannelle käyty muutama joutava kurssi ja vuosi sitten loppui puolenvuoden työllistämistyö. Puoliso on töissä joten henkilökohtaisia tuloja ei ole sen jälkeen ollut koska en saa enää työmarkinatukeakaan. Tämän kuun perhesaldo on sata euroa alijäämäinen joten kaksi viikkoa pitää elää puolison luottokortilla... Ja sehän kostautuu ensi kuussa... no toistaiseksi on vielä luottotiedot kunnossa.

Ystäväpiiri on kaventunut melkolailla. Toki vanhat ystävät ovat edelleen olemassa mutta asuvat kaukana perheineen ja töineen ja kiireineen. Lankapuhelin lopetettiin jouluksi ja kännykällä soittelun hinta on rajoittava asia. Kas ystikset kyllä innoissaan juttelisivat tuntitolkulla puhelimessa... mutta eivät kerkiä itse soittamaan. Eli kun ei itse pidä yhteyttä niin aika harvoin kukaan muistaa ottaa yhteyttä. Ja ei itsekään viitsi soittaa jos ei ole mitään asiaa. Ja työttömän asiat nyt ovat vähäiset, ei paljoa viitsi kertoa kuinka löysi tarjousmaksalaatikkoa samalla kun kaveri on juuri tilannut moottoripyörän saksasta.

"Älä aina valita"- sitäpä sitä on joskus kuullut kun on vaan kertonut vaikkapa seikkailuistaan työvoimatoimiston ihmeellisessä maailmassa.

Onneksi en ole koskaan viihtynyt paareissa, tosin eipä olisi siihen nykyisin varaakaan. Mutta kotiviiniä saa tehtyä reilulla kympillä kakskymmentä litraa. Litra päivässä se riittää turruttamaan pariksi viikkoa. En toki juo aivan joka päivä mutta jos kolme kertaa viikossa ottaa reilummin niin sitten menee kolme päivää lievässä kankkusessa nukuskellessa. Viikkoon jää siten vain yksi päivä kiduttavaksi reaalielossa ja silloinhan on niitä asioita hoidettavana joten se tuntuu melkein vapaapäivältä työttömyyden arjesta.

Sanomalehti irtisanottiin kuukausi sitten. Tuleehan noita uutisia kokoajan ja nettiyhteyksistä pidetään kiinni viimeiseen asti. oikeastaan melkein kaikki ihmiskontaktini ovat nykyään netin yli. Suurin osa ihmisistä joitten kanssa olen tekemisissä ovat virtuaalisia. Meilailu tuttujen kanssa on hiipunut..samasta syystä kuin puhelinkeskustelutkin. Mutta onneksi on netti onpahan edes jotakin. Tosin säteissä en ole aikoihin jaksanut roikkua kun tuntuu että niissä suurinosa ihmisistä on kolleegoita jotka eivät muuta eloa enää eläkkään.

Lukeminen on kausittain pitää ikävää loitolla. Tosin ikänäkö alkaa pikkuisen haittaamaan. Jouduin uusimaan silmälasit ajokorttia varten enkä ruvennut laittamaan kaksitehoja koska ne olisivat tulleet järkyttävän kalliiksi.

En ole oikeassa elossa tutustunut vuosikausiin keneenkään uuteen ihmiseen. Ei ihmiset oikein kiinnosta enää. Väkiselläkin tulee aina puheeksi ura, työ veneily tms. Ja aina sama virsi siitä että "kyllä töitä saa jos ei ole nirso"... Nämä ovat usein niitä pumpulissa kasvaneita ihmisiä joilla on koti ja suku ja ystävät aina ympärillään ja joilla on säännöllinen tilipussi. Joskus toki on jokunen joka on ollut aikanaan työttömänä. sellainen tavallaan ymmärtääkin mutta sitten tlee se: "Ole vaan aktiivinen, katso kuinka hyvin minullakin nyt menee"...Sellaisen ihmisen suusta joka on veljensä pajassa autokuskina.

Tänään viimmeksi soitin eräästä työpaikasta. Äänen ja keskustelun perusteella päättelin työhön ottajan olevan helpolla vaikkapa parikymmentä vuotta itseäni nuorempi. No kirjoitan toki hakemuksen, eihän siinä menetä kuin kirjekuoren ja postimerkin hinnan. Olen varma että minua ei valita. Eilen tuli meiliin viimeisin " kiitos mutta..."-kirje.

Olen tavallaan luovalla alalla joka suosii nuoria ihmisiä. Olen kesällä koittanut kaksillekin työttömyyskursseille alan vaihdon takia. Tulos tavanomainen. Jotenkin tuntuu että jos työkkäri ei pääse määräämään sinua kursseille vaan itse haet niin se on erittäin suuri miinus kurssilaisia valittaessa.

Soskusta ei ole kokemuksia koska asumme velkaisessa omistusasunnossa ja toinen on valtiolla töissä. Työkkäristä on kertynyt erittäinkin paljon kokemuksia. Enin osa niistä on sellaisia jotka olisi voinut jättää kokemattakin. Ei kiinnosta asioida kuin pakon edessä siellä. Ja pakkohan se on useastikkin.

Olen pirun katkera.. sitä en oikein ole saanut selville että mille erityisesti. Liekö kyseessä karma, huono onni, olenko yksinkertaisesti vain kehno ihminen vai ovatko muut ihmiset sitten vain parempia kuin minä. Mutta katkeruus ja kyynisyys toisaalta ovat hyviä suojamuurejakin. Ei tule pettymyksiä kun ei suotta odottele mitään positiivisia yllätyksiä.

Avioliitto nyt vielä pysyy kasassa, joskin varoittelihan se ystävällinen työkkärintäti siitä että kauankos muijas sua viitsii katella soffalla makaamassa.. hyi helevetti mikä tyyppi.

Viime talvena meinasin mennä terkkariin hakemaan mielialapillereitä kun tuntui pikkasen turhan synkältä. No pillerit maksavat rahaa joten saihan tuota taas yhden talven sinniteltyä. Nyt jo tuleva talvi pelottaa. Olen päättänyt hakea tapletit koska parempi kait se on olla pienessä koomassa kuin juoda itsensä hengiltä.

Nimenomaan normaalieloon kuuluvia asioita tässä kaipaa, ei niinkään mitään materiaalista koska periaatteessa rahat riittävät niukinnaukin. Illanistujaisia kavereitten kanssa, kuppia kahvia kahvilassa, elokuvissa käyntiä, työpaikan kahvipöytä keskusteluita, onnistumisen tunnetta töissä jos jokin projekti on mennyt hyvin jne.

Vaan tässäpä tämä menee kun ei ole vaihtoehtoja. Sitä pitää kuitenkin salaa haaveilla paremmasta tulevaisuudesta ja koittaa olla uskovinaan että paistaa se päivä tällaiseenkin tunkioon vielä joskus.

Äänestä
  • Hyvä kirjottaja! Ilmeisesti toimit (toistaiseksi imperfektissä...) myös kirjoittavalla alalla, sillä kirjoitat hyvin ja vieläpä niin rehellisesti tunnelmistasi, että pystyn täysin samaistumaan tunnelmiisi. Omat hiipuvat fiilikseni kirjoitin omalla aloituksellani vähän aikaa sitten, mutta en pystynyt samaan rehellisyyteen kuin sinä.

    Se sivuraiteille jäämisen tunne. Että mitä oikein tapahtui? Eihän siitä ole kuin parikymmentä vuotta, kun sain ylioppilastodistuksen ja voileipäkakkua ja täytekakkukahvia kotona suurin toivein nautittiin...

    80-luvun huima nousukausi ja "Suomi on euroopan Japani" ja mehän pystymme mihin vain! Sitten totaalinen maamme pysähdys ja lama. Ja me siinä mukana.

    Tuo pienessä kankkusessa nukuskelu on tosiaan koettu keino. Nyt nelikymppisenä menee kännien jälkeen toipumiseen päivä jos toistakin, ja muutaman selväjärkisen päivän aikana voi kuvitella olevansa kiireinen ja toimittavansa tärkeitäkin asioitaan.(Hah)

    Sosiaaliset ympyrät vääjäämättä kutistuu. Enää ei tutustu tietenkään uusiin ihmisiin työn kautta, eikä niitä harrastuksiakaan oikein ole. Olisi hienoa käydä äkkiä töiden jälkeen työkavereiden kansa kaljalla, jutella työasoista ja juoruta työpaikasta. Ei ehtisi jäämään ryyppäämään, kun olisi kiire hoitaa jotain prokkiksia.(Nyt kyllä ehtii jäämään) Viettää kehy-päivää työpaikan kanssa, osallistua johonkin seminaariin tai keskustelutilaisuuteen ja tuntea siellä, että voi jotain sanoakin ja on oikeutettu paikalle.

    En juuri tunne, että olisi suuremmin mitään annettavakaan kenelekään.

    Kirjoittajalle toivotan juuri sitä uskoa, että joskus joku päiväsäde osuu meihinkin! Tai jotain...

    Äänestä

  • täälläkin kirjoitti:

    Hyvä kirjottaja! Ilmeisesti toimit (toistaiseksi imperfektissä...) myös kirjoittavalla alalla, sillä kirjoitat hyvin ja vieläpä niin rehellisesti tunnelmistasi, että pystyn täysin samaistumaan tunnelmiisi. Omat hiipuvat fiilikseni kirjoitin omalla aloituksellani vähän aikaa sitten, mutta en pystynyt samaan rehellisyyteen kuin sinä.

    Se sivuraiteille jäämisen tunne. Että mitä oikein tapahtui? Eihän siitä ole kuin parikymmentä vuotta, kun sain ylioppilastodistuksen ja voileipäkakkua ja täytekakkukahvia kotona suurin toivein nautittiin...

    80-luvun huima nousukausi ja "Suomi on euroopan Japani" ja mehän pystymme mihin vain! Sitten totaalinen maamme pysähdys ja lama. Ja me siinä mukana.

    Tuo pienessä kankkusessa nukuskelu on tosiaan koettu keino. Nyt nelikymppisenä menee kännien jälkeen toipumiseen päivä jos toistakin, ja muutaman selväjärkisen päivän aikana voi kuvitella olevansa kiireinen ja toimittavansa tärkeitäkin asioitaan.(Hah)

    Sosiaaliset ympyrät vääjäämättä kutistuu. Enää ei tutustu tietenkään uusiin ihmisiin työn kautta, eikä niitä harrastuksiakaan oikein ole. Olisi hienoa käydä äkkiä töiden jälkeen työkavereiden kansa kaljalla, jutella työasoista ja juoruta työpaikasta. Ei ehtisi jäämään ryyppäämään, kun olisi kiire hoitaa jotain prokkiksia.(Nyt kyllä ehtii jäämään) Viettää kehy-päivää työpaikan kanssa, osallistua johonkin seminaariin tai keskustelutilaisuuteen ja tuntea siellä, että voi jotain sanoakin ja on oikeutettu paikalle.

    En juuri tunne, että olisi suuremmin mitään annettavakaan kenelekään.

    Kirjoittajalle toivotan juuri sitä uskoa, että joskus joku päiväsäde osuu meihinkin! Tai jotain...

    Suosittelette siis negatiivisen stressin parantamista kossulla?

    Äänestä

  • Yhteenveto viestistäsi: paranna stressi tapleteilla.

    Äänestä

  • Pitkän aikaa työtön kirjoitti:

    Yhteenveto viestistäsi: paranna stressi tapleteilla.

    " Sitä pitää kuitenkin salaa haaveilla paremmasta tulevaisuudesta ja koittaa olla uskovinaan että paistaa se päivä tällaiseenkin tunkioon vielä joskus"

    Äänestä

Joo en välitä asiasta enää, koska tiedän olevani hyvä työntekijä osaan yhtäsuntoista, minulla on mm kaksi ammattia ja olen käynyt paljon kursseja.
Joten miksi minun pitäisi stressaantua, koska työttömyyden syyt ovat jossain muualla kuin minussa.

Äänestä

Tunnen monia työttömiä aikuisia työnhakijoita ja työvoimatoimistossa työskenteleviä ihmisiä.

Tunnen sosiaali-ja terveysalan ammattilaisia
työttömistä päättäjiin.

Stressaavaa on monesta työnhakijasta lähinnä se, että koko työttömyys niputetaan liian yksiselitteisesti "työtön luuseri" -nimikkeen alle ja työttömiä pidetään yhteiskunnan elätteinä, joilla ei ole ihmisarvoa enää ollenkaan, vaan he ovat "häviäjiä".

Heitä ohjaillaan, holhotaan ja määräillään.

Usein, ja liian myöhäisessä vaiheessa tartutaan oikeasti ja tosissaan niihin yksilöllisiin ongelmiin, joita työttömyydestä on seurannut.

Tosiasia on kuitenkin se, että joukkoon mahtuu todella paljon sellaisia aikuisia, joilla on tahto ja korkeat tavoitteet tulla saamaan koulutuksensa ja ammattitaitonsa, ja jo hankitun työkokemuksensa ja elämänkokemuksensa perusteella sellaista kunnollista palkkatyötä, jolla tulee itsenäisesti toimeen ja pystyy itse maksamaan menonsa ilman yhteiskunnan tukia.

He juuri taistelevatkin byrokratiaa vastaan ja omaa itsemäärämisoikeuttaan kunnioittavina eivät suostu pompoteltaviksi virkamiesten määräyksestä.

He eivät halua heittäytyä yhteiskunnan tukien varaan ja elää elämäänsä yhteiskunnan tukiviidakossa ja sen armoilla, vaan he haluavat oman oikeutensa synnyttää työtä ja saada työtä.

He eivät halveksi tukia sinällään, mutta katsovat järjestelmän olevan väärän suuntaisen ja hyvin kuluttavan. Kuluttavan paitsi yhteiskunnan veroja, niin myös ihmisten henkisiä voimavaroja. Niin työttömien kuin monien työssäkäyvienkin.

Monet ovat keskeyttäneet toistuvat kurssinsa ja harjoittelunsa turhautuneina, koska pysyviä työpaikkoja ei ole syntynyt, vaan odotukset ja toiveet ovat romahtaneet toistuvien työharjoittelujen päättymiseen.

Päättäjien olisi vastattava työttömien järkevien ihmisten kysymyksiin avoimesti, eikä piiloutua selitysten tai puolustelujen taakse tai olla ihan hiljaa itse ongelmasta.

Ongelman ydinhän on työttömyyden tietoinen ylläpito, johon tietoisesti ei anneta mitään järkevää vastausta julkisuudessa.

Stressaavaa on lähinnä se, että koko kansaa pidetään tyhmänä ja salataan sellaisia tietoja ja päämääriä, joita kuitenkin on olemassa.

Äänestä

Yksinkertaisesti näin...ilmoittaudu paikalliseen mielenterveystoimistoon. Valita yleistä v**tutusta ja ennen kaikkea masennusta. Lekuri kirjoittaa sinulle uusia lääkkeitä kokeiltavaksi kuten esim SSRI ja SNRI valmisteet. Heitä ne huiviin ja nosta annostusta lääkärin ohjeen mukaisesti.
Sen jälkeen voit vaan olla ja öllötellä, sillä sen jälkeen ei kiinnosta työt saatikka sitten mikään mukaan. Olet vaan ja poissa on stressi ja työttömyys :)

Äänestä

Ei ole mitään stressiä eikä ongelmia :). Mahtavaa.. upeeta.. talvi tulee ja pääsee kelkkailee.
Oisko toi joku sinkkujen ongelma toi pimahtaminen työttömyyden takia.

2v työtön very happy

Äänestä

Itsellä ikää piirun alle 30, työttömyyttä nyt takana 3 vuotta. (Tosin nyt tilanne muuttuu kohtapuoleen).

Työtä tein yhtäsoittoa käytännössä 18 vuotiaasta opiskellenkin samassa. Tästä lopputuloksena vatsakatarri piirua vaille vatsahaavalla, heikentynyt vastustuskyky ainaisen stressin takia ja rankat rytmihäiriöt.

Kun firma lähti alta alkoi oikestaan oma "ylämäki". Viimeinkin oli aikaa itselle ja emännälle, hitaan nousujohteisesti aloitti liikunnan, nyttemmin jo pari vuotta ollut kestokuntosalikortti jolla kunto on noussut rautaiseksi. (Maksaa muuten vaivaiset 250e/vuosi ainakin näillä nurkilla eli hyötyyn nähden erittäin halpa).

Pikkuhiljaa oppi myös täysin uudet elämäntavat eli terveellisen ruokavalion ja metkaa, että kun vertaa nykyistä pukeutumista ja koko olemusta aiempiin työaikaisiin valokuviin niin hirvittää kuinka rapahappeen sitä itsensä tuolloin laski.

Ja jos ajattelee tuota muuta puolta niin parisen vuottahan tässä tietenkin on hieman vähemmällä tullut elettyä mutta toisaalta jos ajattelee niin eipä sitä mitenkään ylettömästi joudu tinkimään kaikesta. Oikeastaan vähemmän kuin ajattelin. Jos nyt ajattelee, että liikunnan on kattanut tuo yksi kuntosalikortti vuodessa eikä harrasteisiin muuten rahaa ole mennyt sen enempää. Normaalia terveellistä ruokaa on syönyt ja auton pitänyt alla niin siinä nuo melkein ovatkin. Bensakin nyt kummiskin sellaista, että siihen menee sen verran kuin itse päättää tarvitsevansa. Itse joinain kuukausina yhdellä 50 eurosella on pärjännyt. Auton itsensä pitäminen nyt ei sinällään kummoisia maksa jos se on kunnossa, verot ja vakuutukset 10 v vanhassa autossa nyt eivät kummemmat ole ja nekin voi maksaa 4:ssä erässä. Eli kyllä ihan peruselintason pystyy helposti pitämään.

Jotenkin on joskus ihmetellyt miten työttömyys toiset lamaannuttaa todella nopeasti täysin, vaikka rahallisestikin tulisi toimeen säästöillä tms. vallan mainiosti. Jotenkin tuo työ on ehkä hieman itseisarvo suomalaisille ilmeisesti hiukan liikaa ja sitä tehdään jo terveyden kustannuksella.

Itse vakituisen työsopimuksen kirjoitin alkaen syyskuun puolivälissä, mutta yhdestä asiasta olen sataprosenttisen varmaksi tullut: työllä en itseäni enää rapistuta, jos kunto alkaa uudestaan kärsiä niin mieluummin lopetan kuin alan terveydellä leikkiä. Tosin tuleva työ varsin mukavaa ja ihan tuottavaakin sinänsä rasitukseen nähden. Oikeastaan voi sanoa, että itse ainut mitä kaipasin työelämässä tässä muutaman työttömyysvuoden aikana, oli elämän säännöllisyys työssäollessa. Siitä ei mihinkään pääse, että työttömänä kyllä tylsiäkin hetkiä mukaan mahtuu. Usein kun sitten jos ei ole mitään tähdellistä tekemistä niin ei kertakaikkiaan jaksa ulos lähteä.

Äänestä

No lähetään siitä että asun Vuosaaressa.
Muutin tänne 5 vuotta sitten toiselta Vantaalta kun kaikki kaveritkin asuivat täällä. Olen 29 vuotias naimaton (eronnut) mies lapsia minulla on yksi joka asuu äitinsä luona. Olen ollut työttömänä 3,5 vuotta. Asunto johon muutin on yksiö ja sängyt ja sensellaiset huonekalut hankin silloin kun olin vielä töissä. Olen aina elänyt halvalla ja kuluttanut vähän joten varsin niukasti tässä elellään mutta kyllä pärjään.
Onneksi minulla on kavereita jotka ovat hekin työttömiä tai muutenvain köyhiä. Heidän kanssaan vietän aikaa ja harrastelemme liikuntaa ja kitaran soittoa. Harrastuksiimme kuuluu myös roskisten dyykkaaminen huvin ja hyödyn merkeissä tosin yöaikaan ja niistä löytyyklin sillointällöin ihan hyviä ja korjauskelpoisia huonekaluja ja muitakin tavaroita. kerran vuodessa vien tattarisuolle kaiken löytämäni/dyykkaamani romun ja tadaa olen noin 50-100 euroa vähemmän köyhä. Olutta juomme keskenämme joskin emme ole densoja eli juomme jotain 30 pulloa viikossa. Oluemme valmistamme itse. Sukulaisilta saa sillointällöin lahjoituksina vanhoja tietokoneita/niiden osia ja niistä kasailemmekin itsellemme kohtuullisia koneita. Töitä me kylläkin haemme mutta olemme todenneet ettei siitä näytä mitään tulevan. johtuu kait siitä ettei työtä työttömille anneta.
Nykyinen tyttöystäväni joka hänkin on työtön hengailee välillä kanssamme kuten muidenkin kavereitteni heilat. heistäkin puolet on työttömiä.
Tärkeintä selviämisessä onkin kai kaverit joiden kanssa voi jakaa jokapäiväisen elämän ilot ja surut.

Äänestä

Olen ollut nyt työttömänä vuoden ja kivaa on.
Olen aivan tosissani.
Aamulla iakasin tai no klo 11 salille ja sitten kauppaan ruokaa ostamaan . Maksalaatikkoa naamariin ja rahaa jää muuhunkin. Netin olen piutänyt koska se on parempi kuin teevee sekin kyllä on ja tulee sitä katottuakin.
Mutta poinnttini on se että muistatteko niitä aikoja kun olitte töissä ja heräsitte silmät ristissä töihin ja siten olitte koko loppupäivän ihan horteessa. harrastukset ja liikunnat kärsivät ja piti vaan ravat töiden ja kodin väliä.?
Nyt on rajattomasti aikaa ja voi valvoa jaherätä milloin haluaa. Tosin olen yrittänyt pitää sen siinä aamutunneilla eiittei mene ihan överiksi.
Joo jee ja hhuuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkän aikaa työtön kirjoitti:

Kuinka te selviydytte pitkäaikaistäyttömyyden aiheuttamasta negatiivisesta stressistä? Negatiivinen stressihän on sitä, että yksilöön kohdistuvat vaatimukset ovat suuremmat kuin hänen kykynsä selviytyä niistä. Työttömyyden pidentyessä negatiivinen stressi kasvaa koko ajan, koska työttömyyden pidentyessä hänen mahdollisuutensa työllistyä pienenevät samassa suhteessa, työttömyys aiheuttaa työttömyyttä, stressi kasvaa, stressi kasvaa. Tilanneta ei helpota yhtään yhteiskunnan fasistinen asenne. Miten selviydyt stressistä? Vai selviydytkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu