Me saamme turkkilaisen mieheni kanssa vauvan ensi keväänä. Oisko mitään kivoja nimiehdotuksia palstalaisilla?
nimiä vauvalle
josku
213266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Miten olis Pekka?
Tyttöä odotamme. Suomalainen nimi olisi tosiaan aika kiva, kun se olisi sitten Turkissa niin eksoottinen ;)
Tytölle sopisi esim. Sulu Küçük Meyve tai Yıldızlara Ait. Jos se on poika, voisitte laittaa hänen nimekseen Erkek Kardeş.
Siis tää palsta on niin lapsellisia ihmisiä täynnä!
Neuvon annan, täältä et välttämättä järkevää vastausta saa.
Mut mielipiteeni on että anna turkkilainen nimi. Ne on tosi kauniita. Netissä on paljo sivuja missä on niitä nimiä :)
Olen samaa mieltä, turkkilainen sen nimen pitää olla. Paria jo ehdotinkin.
todella loukkaavaa ja uskomatonta että jopa viattomiin pieniin vauvoihin kohdistavat tuon vihansa. Kannattaa ehkä kysyä vähän asiallisemmilta palstoilta, Vauva-lehden palsta nyt ekana tulee mieleen.
"turkkilainen nimi. Ne on tosi kauniita"
asiasta voi olla montaa mieltä. olen minä kauniimpiakin nimiä kuullut kuin esim. Özlem, Özturk, Ümit, Behlül, Bozkurt, Göksel, Gönül, Iskender,
Ehdotan, että annatte tytölle nimeksi Billur tai Bihter. Niistä irtoaa ainakin hupia Suomessa.
Kyllä te palstan naiset olette sitten julmia. Haluatte antaa viattomalle pienelle tyttövauvalle Suomessa turkkilaisen nimen. Ettekö te ollenkaan ajattele, millaisen elämän te hänelle annatte?
Nimestä haukutaan, tytöstä tulee koulukiusattu ja sulkeutunut. Viimeistään teini-iässä hän löytää helpotusta alkoholista ja ennen täysi-ikäisyyttään hänestä saattaa tulla juoppuhullu. Ellei peräti prostituoitu ja narkomaani. Ja sitten vielä sanotaan, ettei nimi lasta pahenna, jos ei lapsi nimeä. Ihan itkettää pienen tytön kova kohtalo.
ovat suurin osa tänne kirjoittelevista "miehistä". Kukaan jälkikasvua omaava aikuinen mies ei ole noin julma.
mainitsemasi "juoppuhullu"?
Mutta minun ehdotukseni olivat osuvia.
keskenkasvuisia ovat myös useat turkkilaisten morsiamet. takana korkeintaan ammattikoulu, ensimmäinen Turkin matka sossun rahoilla ja sieltä mukaan Ahmed, jonka kanssa tehdään lapsi 17:n vanhana. sitten notkutaan päivät tv-chatissä sillä aikaa, kun Ahmed on kavereiden kanssa ulkona. on ne ihania.
"Ehdotan, että annatte tytölle nimeksi Billur tai Bihter"
Jälkimmäistä ei kyllä kannata antaa nimeksi, koska jos tyttö tulee vähänkin äitiinsä, niin se ei pidä paikkaansa.
vauva-lehden sivuille.siellä on asiallisempaa.onnea raskauteen.
Sinuna miettisin sellaista nimeä joka ääntyy oikein sekä suomalaisten että turkkilaisten ääntämänä. Sanakirjoistakin niitä löytyy aika hyvin. Samoja nimiä molemmissa maissa löytyy tytöille ainakin Selma ja Ayla (=Aila). Pojalle taas Ali ja Veli. Sellaiset nimet, joihin kuuluu äänteitä joita ei toisessa kielessä ole, on käytännössä aika hankalia. Suomalaisista ei ainakaan niitä joissa on j ja turkkilaisista sellaiset joissa on "hännällisiä ässiä" tai y/ü. Kaikkea hyvää koko perheelle!
Sabine, Amanda, Marina, Isabella, Melissa, Melina, Mila, Minda, Julia, Jemina, Jasmin. Itse aion antaa jonkun noista nimistä jos joskus tulevaisuudessa minulle tyttölapsi siunaantuu. Onnea teille tulevan vauvan johdosta. :)
Mohamed, Mohammed, Muhamed, Muhammed joko etu- tai sukunimeksi tai miksei molemmiksi? Eihän niitä muita vaihtoehtoja pahemmin ole. Voi siinä pieni ihminen kulkea pystypäin kun kantaa suuren pedofiilin nimeä!
Tässä olisi nimiehdotukseni:
Amanda, Pinja, Jemina, Isabella, Melina, Valentina, Josefina, Adalmina.
Miksei Billur tai Bihter käy?
Hei hanki itelles elämä, niin ei tartte tällä palstalla jauhaa paskaa...!!!
Pojille voi antaa nimeksi esim.
Aksu
Aksel
Emre
Efe
Netissä on paljon turkinkielisiä sivuja aiheesta. Etsikää "bebek isimleri" otsikolla.