Kelan sivuilla lukee, että korvaa 60%? Ja jos on kyse vaikka suu- ja leukakirurgiasta, niin siihen 30% lisää? Onko näin?
Esim1. käyt juurihoidattamassa 2 hammasta. yhteensä laskua kertyy 1000 e. Sinulle jää maksettavaa 400 e. Olenko oikeassa?
Esim2. leukaluussa on tulehdus. Tulehdus poistetaan suu- ja leukakirurgiaan erikoistuneen hammaslääkärin toimesta. Kaikkine vaiheineen hinnaksi tulee 800 e. Maksettavaa itselle jää vain 10% tuosta summasta?
Esim1. käyt juurihoidattamassa 2 hammasta. yhteensä laskua kertyy 1000 e. Sinulle jää maksettavaa 400 e. Olenko oikeassa?
Esim2. leukaluussa on tulehdus. Tulehdus poistetaan suu- ja leukakirurgiaan erikoistuneen hammaslääkärin toimesta. Kaikkine vaiheineen hinnaksi tulee 800 e. Maksettavaa itselle jää vain 10% tuosta summasta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ne on Kelan taksoista, joita ei ole päivittetty varmaan viimeiseen kymmeneen vuoteen, hlääkärit tosin päivittää omiaan joka vuosi!:)
Eli tosta 1000€ juurihoidosta maksat sellaiset 600-700€!
Ja tosta 800€ maksat jotain 500€!
Eli se korvaa noin kolmasosan lääkärin taksoista!!!
1989! Että silleen.
Mutta korvaukset on silti suurempia, kuin lääkärinpalkkioista, ne vasta on naurettavat!
No, et todellakaan saa korvauksia noin hurjasti!
Toimenpiteistä riippuen korvausprosentti jää jopa alle 30%.
Ihmettekinkin sivujen tietoja, sillä lähituttavat ovat käyneet ihan perushammaslääkärillä yksityisellä ja korvaus on juuri ollu jotain n. 30%.
Mites kun on suu- ja leukakirurgilla? Onko siinä kuitenkin vähän korkeampi prosentti? Voi olla että sinne joutuu hakeutumaan.. :(
Ei ole korkeampi korvausprosentti,päinvastoin! Yksityisen suu-tai leukakirurgin tuntipalkat hipoo pilviä. Kelan korvaa taksan,joka on jostain 20v.sitten otettu silloinen taksa.Sinulle jää erikoishamm.lääk. palveluista maksettavaksi n. 80 prosenttia.
Kelan sivlta löytyy ne taksat, joiden mukaan korvataan. Älä siis lakse siitä summasta, jonka hammaslääkäri sinulta veloittaa.
Mielestäni ilmaisu " korvataan taksan mukaan" on hyvin harhaanjohtavaa. Minä ainakin luulin aluksi, että se "taksa" on yksi ja sama asia kuin maksamani summa. Kyllä minulle oli karvas pettymys, kun asioiden oikea laita valkeni.
Olen samaa mieltä, että nämä paljon puhutut taksat saisi tarkistaa vastaamaan tämän päivän lääkärinpalkkioita! Nehän on vähintään 15 vuotta ajasta jäljessä.
Silloin kun sai noin 60% korvauksia takaisin, kun tää juttu keksittiin, niin siitä vasta yksityiset hammaslääkärit innostuivat hoitamaan potilaiden hampaita "ylitarpeen". Valkaisut, osa proteettisista hoidoista tehtiin myös korvaustaksalla, vaikka laillisesti se ei siihen oikeuttanut. Koodiksi laitettiin korvauskelpoinen kooditunnus ja näin asiakas sai korvauksia niistäkin toimenpiteistä kuten valkaisusta tai protetiikasta, joista ei muuten korvausta tippunut.
Olisikohan tämä se osa syy miksei korvaustaksoja enää uskalleta pitää oikealla korvattavuustasolla?