Millainen ihminen on tavis?
Minun mielestäni tavis on massaan hukkuva ihminen, joka ei erotu erityisesti. Yleensä ovat söpöjä mutta ei sen enempää. Ajatusmaailmakin on lähinnä vaatteissa, pinnallisissa asioissa ja tietty vastakkaisessa sukupuolessa. ns. trendipellet luokittelen tähän kategoriaan.
Erityinen ja kiinnostava on sen sijaan erilainen ihminen. JOko pukeutuu eri tavalla, eikä esitä mitään. Sellaisella ei ole tarvetta päteä tai kulkea massan mukana.
mitä mieltä olette?
Minun mielestäni tavis on massaan hukkuva ihminen, joka ei erotu erityisesti. Yleensä ovat söpöjä mutta ei sen enempää. Ajatusmaailmakin on lähinnä vaatteissa, pinnallisissa asioissa ja tietty vastakkaisessa sukupuolessa. ns. trendipellet luokittelen tähän kategoriaan.
Erityinen ja kiinnostava on sen sijaan erilainen ihminen. JOko pukeutuu eri tavalla, eikä esitä mitään. Sellaisella ei ole tarvetta päteä tai kulkea massan mukana.
mitä mieltä olette?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sellainen ihminen joka lukee liikaa seiskaa ja ohoa ja uskoo niihin juttuihin. Sellainen on tavis.
Siis taviksia ei ole olemassa, jokainen ihminen on erikoisuus ja todella ihmeellinen.
Joka muuta väittää on itse tylsä mieleltään.
Voi kuvaamasi trendipellekin olla ns. epätavis. Esim mä näytän ulkoapäin katsottuna varmaan aika tavikselta. En pukeudu mitenkään erityisen epänormaalisti ja olen kiinnostunut trendistä, vaatteista ja miehistä. :) En kuitenkaan viihdy ns. tavisten seurassa, joissa ei ole muuta kuin kuvaamasi asiat. Tuon pinnan lisäksi mussa on paljon muutakin. Ihmiset saa vain musta helposti väärän kuvan, jos lähtee tuomitsemaan heti ulkokuoren kautta. Eiköhän me jokainen kuitenkin ns. taviksia olla omalla tavallaan. Ihmisiä kaikki...
Julkkiksen ja taviksen välillä on harmaa-alue, jossa ovat pyrkyrit, häntäporukat, roudarit ja ns. turhat lööppikeisarit.
Tavis voi olla positiivinen ilmaisu: henkilö joka on henkisesti terve eikä narsistisesti häiriintynyt, koska pärjää ilman (julkista) huomiota itseensä. Useimmat meistä kun pärjäävät..
Tavis juo teetä ja tekee töitä. Ei-tavis on erikoinen ja suunnittelee uusia omituisia silmärajauksia sillä aikaa.
Tavis tyypeistä voidaan ajatelle, että he eivät erotu milläänlailla. Heidät voidaan luokitella, lippalakki, farkkutakki ja lenkkari tyypeiksi ns "rönttäpekoiksi". He eivät panosta pukeutumiseensa eivätkä seuraa muutenkaan tietynlaista pukeumistyyliä,kuten esim. klassinentyyli eikä heille ole tärkeää merkkivaatteet. Kunhan jotain halpaa ja hyvää löytyy niin se on siinä.
Mä ihastuin aikoinani yhteen muotilehden esittelemään tyyliin: Helena-huippumallin Boho Chic- tyyliin. Siihen kuuluvat merkittömät ja halvat second hand vaatteet, yhdistettyinä design-aarteisiin. Ajatuksena on lopputulos, ei logot.Sen rentous jo aatteena tuntuu intellektuellilta. Siitä lähtien olen rentoutunut merkkipakosta - varaa kyllä on, mutta niin usein ihastun johonkin "rättiin" jossain Seppälän nurkissa..
"tavis" on suomenkielen raiskaamista, siinä missä myös sanan "ilmoitus" lyhenne "ilmo"
olen kuvitellut, että tavis on tavallinen/normaali. Kuuluu siis juuri tähän ns. massaan. Mutta myös "normaali" ihminen voi olla monin tavoin kiinnostava tapaus, kun lähemmin tarkastelee =)
"Minun mielestäni tavis on massaan hukkuva ihminen, joka ei erotu erityisesti. Yleensä ovat söpöjä mutta ei sen enempää. Ajatusmaailmakin on lähinnä vaatteissa, pinnallisissa asioissa ja tietty vastakkaisessa sukupuolessa. ns. trendipellet luokittelen tähän kategoriaan."
Nyt sulla on mennyt kaksi eri asiaa sekaisin keskenään. Tavishan juuri EI ajattele jotain vaate juttuja eikä TODELLAKAAN ole mikään pinnallinen vaan ihan päinvastainen tapaus. Siihen "harmaaseen massaaan" kuuluvan erikoisuus joka ei välttämättä halua kuitenkaan erottua sieltä. Tavikset on juuri niitä tyyppejä joista saa parhaan elämänkumppanin. Mahdatkohan asua pääkaupunki seudulla? Siellähän tosiaan on tavanomaisempaa tuo pinnallisuus, mutta ei muualla Suomessa.
Tästäkin tekstistä huomasi että tavikset osaa kertoa asiansa ilman sen kummempia venkslaamisia, pointsit sille. Ja todellisuudessa pinnallisuus loppuu kun päästään kehä kolmosen ulkopuolelle.
Mun mielestä tavis on oikeastaan se, joka pukeutuu ns. erikoisesti. Se on nykyään niin muodikasta olla jotenkin "niiku oma itsensä, tiäksä ja et niinku tiäksä en mä välitä muista, tiäksä".
Oikeastaan suuri osa näistä vaatetukseltaan "erikoisista persoonista" on taviksia. Jos tällä hetkellä ei olisi olemassa trendikästä ajattelutapaa erikoisuuden merkityksestä, eivät nämä tavikset sitä ymmärtäisi.
Käsitän tällä hetkellä erikoisen ihmisen vaatetuksen sellaiseksi, ettei häntä juuri betoniseinästä erota. Ainakin isommissa asutuskeskuksissa näkee näitä ns. erikoisia ja "omia itsejään" olevia henkilöitä siinä määrin, että he ovat jo tavallisia.
Tylsiin, mitäänsanomattomiin kuteisiin pukeutuva perusjuntti on jo aika kova kapinallinen isossa kaupungissa.