Tietääkö kukaan saako mistään suomalaisesta netti kaupasta tilattua tai kuopion alueelta ostettua värillisiä, ilman vahvuuksia olevia väri piilolinssejä? (esim. musta, punainen, sininen, ei siis mitään hirmu tavallisiä värejä) Tai jostain kaupasta..? Kiitos
värilliset piilolinssit
7
1800
Vastaukset
- ..........
www.lensway.com:issa näytti äkkiseltään olevan ainakin punaisia.
- saat
Piilareita varten on hyvä hakea ns. resepti. Silloin on myös hygieniapuoli kunnossa (eihän lihaakaan säilytetä lämpimässä). Luulen että sulla ei nuo asiat ole ihan kunnossa jos luulet että piilareita saa jostain kaupasta. Me piilarien käyttäjät tullaan siitä kärsimään rahallisesti ja paljon mikäli nettikauppa kielletään ns. "amatööri" käytön vuoksi (tähän monet optikot pyrkivät) ja joudutaan siirtymään kalliisiin optikolta suoraan ostettuihin piilareihin.
- ..............
no.. www.piilolinssimyynti.com siellä on ainakin aikas erikoisia piilolinssejä.. punaisia, valkoisia ja wild eyesejä..
- pipsa
Piilarithan kannattaa tosiaankin mennä vain itse tilaamaan netistä. arpoa ne kaarevuudet ja halkaisijat ja käyttää piilolinssejä, vaikkei omille silmille piilarit edes sopisi ja pilata silmänsä. näin.
- tuntuu
olevan nämä piilarien nettitilaajat täällä,joilla ei varmaan ns.oikesti tarvetta piilarien käyttöön vaan halutaan muuten vaan vaihtaa silmienväriä.
koska ei se niin mee et päätetään vaan tilailla linssit ja tungetaan ne silmiin ja ollaan tyytyväisiä..ei,ei..
vaan ennen linssien käyttöä optikon kanssa yhdessä katsotaan mm.kaarevuus..ja jos tämä on esim.väärä niin vahingoittaa silmää..
muutenkaan piilolinssi ei kaikkien silmille sovi..ja toisekseen en suosittelisi muutenkaan linssien käyttöä turhamaisuuden takia,koska aina se on vieras esine silmässä.. - olet.
tuntuu kirjoitti:
olevan nämä piilarien nettitilaajat täällä,joilla ei varmaan ns.oikesti tarvetta piilarien käyttöön vaan halutaan muuten vaan vaihtaa silmienväriä.
koska ei se niin mee et päätetään vaan tilailla linssit ja tungetaan ne silmiin ja ollaan tyytyväisiä..ei,ei..
vaan ennen linssien käyttöä optikon kanssa yhdessä katsotaan mm.kaarevuus..ja jos tämä on esim.väärä niin vahingoittaa silmää..
muutenkaan piilolinssi ei kaikkien silmille sovi..ja toisekseen en suosittelisi muutenkaan linssien käyttöä turhamaisuuden takia,koska aina se on vieras esine silmässä..Piilolinssien haitoista tiedetään hätkähdyttävän vähän. Silmälääkäriltä saa asiallista tietoa, mutta yleensä vasta sitten, kun varominen on myöhäistä. Optikot ymmärrettävästi kertovat haitoista vain sen verran, ettei kauppa kärsi.
- pipsa
olet. kirjoitti:
Piilolinssien haitoista tiedetään hätkähdyttävän vähän. Silmälääkäriltä saa asiallista tietoa, mutta yleensä vasta sitten, kun varominen on myöhäistä. Optikot ymmärrettävästi kertovat haitoista vain sen verran, ettei kauppa kärsi.
Silmälääkärithän näkevät heti silmien kunnosta, onko henkilö käyttänyt piilareita vai ei. Eli taitaa vaikuttaa silmien kuntoon aika oleellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121959Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734