Miksi seurustellaan? Mitä seurustelu tarkoittaa? Mä olen miettiny noita kysymyksiä viime aikoina aika paljon. Olen ollu mieheni kanssa kohta 5 vuotta, joista avoliitossa 4. Nyt alkaa oleen niin sellainen suhde, missä ei tapahdu mitään. Ei tehdä yhdessä mitää, ei keskustella, ei hyväillä, ei suudella saati sitten pahemmin rakastella. Ollaan vain kuin jotain kämppiksiä. Hän on myös hyvin vähän kotona, suunnilleen käy nukkumassa (työ ja harrastus). Kun hän on kotona on minulla jotenkin epäimiellyttävä olo, koska olen epävarma kaikesta.
Alkaa pian masentaa kunnolla koko homma, kun mies menee menojaan ja hänen mielestään kaikki on hyvin ja oikeestaan meidän välillä ei tapahdu mitään.
Kertokaa mulle miksi seurustelette ja mitä seurustelu on ja mitä teette miehenne/Naisenne kanssa yhteisinä aikoina?
Kiitos, tää tosiaan auttaa...
Alkaa pian masentaa kunnolla koko homma, kun mies menee menojaan ja hänen mielestään kaikki on hyvin ja oikeestaan meidän välillä ei tapahdu mitään.
Kertokaa mulle miksi seurustelette ja mitä seurustelu on ja mitä teette miehenne/Naisenne kanssa yhteisinä aikoina?
Kiitos, tää tosiaan auttaa...
Vastaukset 4
Vanhimmat
vaikuta teidän tilanne. Onko nyt jotenkin käynyt niin, että miehelläsi kaikki elämän intressit on työssä ja harrastuksissa? Samalla kun hänellä menee lujaa, jäät sinä huomiotta, eikä miehesi huomaa, että mitään olisi vialla. Hänellähän menee hyvin. Teillä on todellakin vakavan keskustelun paikka.
Niin, halusit tietää miksi sitä yleensä seurustellaan ja mitä kumppanin kanssa tehdään.
No, meillä tulee just kahdeksan vuotta yhteistä taivalta täyteen ja reilu pari vuotta ollaan asuttu kimpassa. Ihan arkisista asioista me esim. isompi siivous tehdään yhdessä. Vapaa-aikana käymme syömässä, oluella, tapaamassa ystäviä, kävelyllä, pyöräilemässä tai löhöämme sohvalla kylki kyljessä tv:tä katselemassa. Lomilla mökkeilemme, käymme Lapissa hiihtää tai vaeltaa ja ulkomaillakin on käyty budjetin salliessa. Aika siis tavallisia juttuja, mutta kuitenkin molempia kiinnostavia asioita.
Meillä kyllä molemmat saavat olla myös yksin, kun mulla on matkatyö ja miehellä enemmän lomia, jolloin hän lähtee esim. yksin mökille. Se on myös hyvä, että osataan olla yksinkin.
Meille seurustelu/yhdessä eläminen on toisesta välittämistä, kunnioittamista, turvallisuutta, kumppanuutta ja tietty rakkautta.
aikaa jossa toiseen on ihastuttu (ja ehkä luullaan jo rakastuneen) ja tutustutaan lisää yhteinen elämä tavoitteena. Seurustelu on siis sitä varten että otetaan selvää, ovatko puoliskot sopivia toisilleen (ei sängyssä vaan henkisesti). Onnistuneen seurustelun tavoitteena on kihlaus eli lupaus avioliittoon menemisestä.
Sinähän et seurustele enää kun elät avoliitossa. Nykyaikana käsitteet ovat niin pahoin sekaisin tässä suhteessa (tutustuminenkin aloitetaan monesti alapäästä). Mutta on niitäkin jotka etenevät ensimmäisen kappaleen mukaan, minä olen yksi niistä. Enkä voisi ajatellakaan yhteistä elämää muun kuin samalla tavalla ajattelevan kanssa (eli nykyisen vaimoni).
Miehesi saattaa olla niin "sokeutunut" työstään ja harrastuksistaan jolloin teidän keskinäinen suhteenne on jäänyt vaille huomiota.
Hän saattaa pitää suhdetta niin itsestäänselvyytenä, että olettaa kaiken toimivan omallapainollaan.
Seurustelussa, avo/avioliitossa täytyy koko ajan tehdä "töitä" suhteen eteen, jotta se ei näivettyisi. Tämä "työ" ei kuitenkaan ole perinteistä duunia vaan normaalia yhteistä elämää, yhteistä tekemistä, yhteistä harrastuksia, yhteisiä illanviettoja ja toisen huomiointia. Pääasia että tehdään jotain yhteistä, jolla vahvistetaan keskinäistä suhdetta.
Jos taas yhteistä tekemistä ei löydy, alkaa jossain vaiheessa etääntyä toisesta.
Juttele miehesi kanssa ja yritä järjestää yhteistä aikaa hänen kanssaan. Ehkä hän on toisiaan niin uppoutunut työhönsä ja harrastuksiinsa, ettei edes huomaa laiminlyövänsä teidän keskinäistä suhdetta.
Kas tänne oli toinenkin minni jo kirjoittanut mun jälkeen..
Mutta kiitos noista. Antoi ne jo ajattelisen aihette ja paljon puhtia siihen miten aloitan keskustelun.
Kyllä tää suhde mua jo syö... liikaa yksinäisyyttä suhteessa, ei sovi mulle.