Eikö olisikin..

..mukavaa jos laissa sanottaisiin että kaikki avoimet työpaikat pitäisi ilmottaa mollin sivuilla!!
3382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mahdoton ajatus, koska vaikka kaikki vakituiset paikatkin tulisivat julkiseen hakuun, eivät kapasiteetit riittäisi. Ja mieti rekrytoijien hommaa siinä hakemustulvassa.

Piilotyöpaikat ja työkkärin sivujen paikat pysykööt omina asioinaan. Mollin sivuilla muutenkin sellainen romulootan maine, että oma-aloitteisesti hakemalla paikkoja työllistyy edes joillain aloilla paremmin. Vielä kun on olemassa aloja joiden paikat eivät lähes koskaan edes mene työkkärin sivuille.

Äänestä

Tuolloin pienempi työantaja hukkuisi hakemuksiin ja toisaalta on kyseenalaista antaa työvoimatoimiston valikoida yrittäjän puolesta tekijöitä.

Äänestä

Jos et ole vielä huomannut, elämä ei ole reilua eikä oikeudenmukaista. Parhaat duunit menee tiskin alta niille, joiden ei tarvitse vaivautua töitä edes hakemaan. Me, jotka aktiivisesti yritämme myydä itseämme työnantajille taistellaan sitten jämistä.

Toisaalta nykyinen tilanne on hyvä, sillä ilmoituspakko ei muuttaisi tilannetta käytännössä lainkaa. Netissä mol.fi vain täyttyisi avoimista paikoista, jotka olisi tosiasiassa jo täytetty. Tämä ilmiö esiintyy jo nyt monissa julksen sektorin viroissa, jotka on pakko ilmoittaa yleisesti avoimiksi, vaikka valinta onkin usein jo tehty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


todella.. kirjoitti:

..mukavaa jos laissa sanottaisiin että kaikki avoimet työpaikat pitäisi ilmottaa mollin sivuilla!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu