jalan sisäsyrjät verirakolle

luistimet on k2 freDeomit semmoisella ilmastoidulla reunuksella. ilmeisesti jalkapohjan sisäsyrjät hankaa siihen kun ovat niin kipeet luistellessa. kotiin tultua huomasin rakot ja 2pvn päästä vähän märki. taukoa oli edellisest luistelukerrasta 4pv, nyt on ootettava parantumista ainakin 2vk. eikä kyseinen malli aiheuta muille hankaluuksia? minkä pehmusteen keksin väliin?
61100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No moe!
Tuttu ongelma,tosin mulla on eri merkkiset luikkarit....Mä en laittanu mitään pehmusteita,valkovaseliinia kunnon kerros se tehos ainakin mulla!
Toihan on uusien luistinten ropleema ja mää pahensin tota ongelmaa laittamalla luistimet uutena aivan liian kireelle ja mulla ongelmaa lisäs vielä sekin että mun jalka on tosiaankin levee....Kokeilin keväällä k2:n 100 millisiä ja toi kokeilemani malli oli aivan liian kaponen!!!
Tämmösiä ropleemia mulla samasta aiheesta,maltat sääkin hetken niin kyllä sun luikkaris siitä muotoutuu!!!!

Äänestä
  • Itelläni tilanteen korjasi myös reipas (valko)vaseliinin käyttö rullailun alkukaudella. (vrt. Ilimari) Jotenkin ne jalat kuitenkin tottuivat luistelumäärien kasvaessa tilanteeseen, eikä rakkoja ole enää sen jälkeen pukannut.. ;)

    Äänestä

Oletko kokeillut terien siirtoa edestä keskemmälle ja takaa sivummalle? Moisella saat paremman tasapainon.

Voit myös jättää ylimmän reiän nauhoitta tai vetää toiseksi ylimmästä reijästä nauhan saman puolen ylimpään reikään ja sitten vastakkaiselta puolelta nyörin näin muodostuneseen lenkkiin ja sitten sidontaa. (Toivottavasti FreeDomeissa ei ollut sitä "karhulankaa" nyörinä.)

Nyrkkisääntönä kiskon oikeasta paikasta voi sanoa, että nyörittämättömällä kengällä voi seistä mukavasti.

Äänestä

minulla salomon rullat tekevät rakot jalkaterän sisäsyrjään.ostin irtopohjat taitan ne kaksinkerroin ja asetan aivan rakko kohdan viereeen ja iekun luistelee

Äänestä

Ja mene vaikka saunaan niiden kanssa niin ne muotoutuu sinun lestiin sopivaksi.
Kilpahiihtäjät tekevät niin uusille kengille.
Ja eiköhän se päde myös noihin.

Äänestä
  • painaumasta/hankaumasta jalkaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuskaa kirjoitti:

luistimet on k2 freDeomit semmoisella ilmastoidulla reunuksella. ilmeisesti jalkapohjan sisäsyrjät hankaa siihen kun ovat niin kipeet luistellessa. kotiin tultua huomasin rakot ja 2pvn päästä vähän märki. taukoa oli edellisest luistelukerrasta 4pv, nyt on ootettava parantumista ainakin 2vk. eikä kyseinen malli aiheuta muille hankaluuksia? minkä pehmusteen keksin väliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu