Sunnuntain Hesarissa

No nyt on palstan ikikirjoittaja päässyt valtakunnan johtavaan sanomalehteen! Päivän Hesarissa esiintyy muuan filosofi, jonka ajatuksia maamme työttömyyden ratkaisuksi jutussa esitellään. Nämä samat pamfletit olemme saaneet lukea tällä palstalla jo pidemmän aikaa. Nyt ne sitten on julkaistu kirjana ja lehdessä.
Ehkä nyt loppuvat nuo ylipitkät ja rautalangasta jankkaamalla väännetyt alkeelliset esimerkit ja nimerkillä kirjoittaja voi viitata lyhyellä viitteellä kirjaansa, josta halukkaat voivat asiaan tutustua.
8767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Asia siis edistyy. Kuten olen sanonut, en ole yksin. Itse en ole lukenut kyseistä artikkelia, joten en kommentoi siitä juuta enkä jaata.

Tulen jatkamaan täällä kiusaamista. Onhan täällä oltava jonkun, joka kertoo totuudet asioista, muutenhan tämän palstan tekstit menisivät aivan ihmeellisiksi kun kukaan ei oikoisi satuja pois.

Vai kaipaat kirjaa. Panemme sen toivomuslistalle, ehkä sellainen saadaan nettiin (nettikirja) niin voi laittaa tänne sitten että katso

http://www.geocities.com/hallitusnikkari/luku10.htm#osa3

Äänestä

Nikkari kommentoi asiallisesti ja mitä jankkaamiseen tulee niin sitä tekee muutkin.
Vai mitä olet mieltä nykyministerien "koulutusta, koulutusta" jankkaukseen. Samoja epäonnistuneita ideoita esitetään vuodesta toiseen. Ja sitten ne "uudet" ideat ovat "orjatyö" -tasoa eli aivan p..seestä. menisivät vaan pois, saatais nekin työpaikat jakoon.

Äänestä
  • Vaikka en kaikesta ole niinkään samaa mieltä. Ovat hänen ideat tervetulleita ja terveempiä kun hallituksen avuttomat kansalaisten "köyhdytys paketit".
    Eikä muuten päättäjät perustele kattavasti miksi haluavat heikentää täällä näitä työllistymisen olosuhteita.

    Äänestä

  • Nikkarin mielipiteet ovat aina perusteltuja ja asiallisia. Esimerkit selkeitä, usein jopa hauskojakin. Eikä koskaan hauku muita kirjoittajia, vaan esittää vastakysymyksiä väitteiden perusteeksi. Haluan ehdottomasti lukea nikkarin tekstejä jatkossakin!

    Äänestä

  • Mä_vaan kirjoitti:

    Vaikka en kaikesta ole niinkään samaa mieltä. Ovat hänen ideat tervetulleita ja terveempiä kun hallituksen avuttomat kansalaisten "köyhdytys paketit".
    Eikä muuten päättäjät perustele kattavasti miksi haluavat heikentää täällä näitä työllistymisen olosuhteita.

    Köyhyyspaketti on taas yksi keino, jolla syrjäytyneet pidetään edelleenkin omassa karsinassaan.

    Hallitus tekee kaikkea muuta kuin järjestää niitä töitä.

    Kas kun ei tullut taas "koulutuspakettia".

    Äänestä

Nyt luin kyseisen artikkelin. Olen pettynyt aloittajaan. Tai yleensä ihmisten ymmärtämiseen. Kyseinen kirjoittaja oli näitä vihreiden oloisia haihattelijoita, joiden ajatus oli kansalaispalkka.

Hallitusnikkari ei siis ollut Hesarissa, vielä. Mutta kyllä ne minunkin haastattelun joskus julkaisevat, uskoisin.

Korostettakoon nyt vielä että ehdotukseni ei ole kansalaispalkka. Ehdotuksessani työttömyystuki on niin pieni (500 €/kk), ettei sillä viitsi kukaan olla. Tämän lisäksi, jos joku elää 500 euron kuukausituella, sitä ei saa jos kieltäytyy vastaaottamasta osoitettua työtä. Esitykseni ei siis ole mikään kansalaispalkka, vaan työttömyysturvan säilyttäminen riippumatta siitä mitä tekee. Edes yrittäjäksi ryhtyminen ei vie työttömyysturvaa esityksessäni.

Tukea maksetaan seuraavan linkin mukaisesti kaikille työikäisille ja työkykyisille, joille työvoimatoimisto ei kykene osoittamaan kokoaikatyötä.

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000010260420


Kyseinen artikkesi ei siis kuvaa ollenkaan Hallitusnikkarin ehdotusta, vaan kyseisen kirjoittajan omaa ehdotusta, joka on kansalaispalkka. Kuten hän itsekin epäilee, jos maksataan kunnon kansalaispalkka, jää siitä nauttimaan paljon enemmän ihmisiä kuin työelämään siirtyisi.

Minun eli Hallitusnikkarin esityksessä taas kaikkien olisi pakko (jos ei ole rahaa muuten elää) siirtyä työelämään, sillä tukea ei saisi jos kieltäytyisi töistä. Ja kun työttömyysturvaa ei viedä, syntyy tuottavia työpaikkoja kaikille.

Mutta ehkä sinne nettiin syntyy joskus jotakin.

http://www.geocities.com/hallitusnikkari/luku10.htm#osa3

Äänestä
  • Hallitusnikkari - kirjoita itse lehteen. Ajatuksesi ovat perusteltuja vaikka ei aina ole samaa mieltä.

    Äänestä

  • tuskin julkaisee kirjoitti:

    Hallitusnikkari - kirjoita itse lehteen. Ajatuksesi ovat perusteltuja vaikka ei aina ole samaa mieltä.

    Olet oikeassa, tietyt lehdet ja muu media (YLE mukaan lukien) ei julkaise ajatuksia, joilla työttömyys poistuisi. Hallitus ylläpitää työttömyyttä, eikä se ja sen kannattajat/tukijat hyväksy sitä, että yleiseen tietoisuuteen tulee kirjoituksia, joilla tavalliset kansalaiset huomaavat että työttömyys voidaan poistaa hyvin hepposti poistamalla rangaistukset työpaikkojen synnyttämiseltä. Näethän kuinka täällä keskustelupalstoillakin minua yritetään hiljentää ahkerasti. Työttömyyden ylläpito on totista toimintaa. Työttömyyttä ei saa vähentää millään tavoin (jos saisi, ei kai päättäjät niin tyhmiä olisi että pitäisivät voimassa rangaistuksia työpaikkojen synnyttämiselle ja itsensä työllistämiselle jos työttömyyttä halutaan vähentää).

    Kuten kaikki tietävät, hallitus on kehittänyt oman tapansa poistaa työttömyys. Vaikka nykyisestä 3.15 miljoonasta työikäisestä ja työkykyisestä kansalaisesta tuottavaa työtä tekee vain 2.0 miljoonaa kansalaista, niin hallitus saa työttömyysprosentiksi alle kahdeksan. Mitähän matematiikkaa se käyttää, kierteistä Korealaista ehkä?

    Jos tuottamattomassa työssä tai kokonaan vailla työtä on 1.15 miljoonaa kansalaista 3.15 miljoonasta, niin siitä tulee prosentiksi 36.5 %.

    Se on aika paljon suurempi kuin alle kahdeksan prosenttia, mikä on meillä virallinen työttömyysprosentti. Tuohon 1.15 miljoonaanhan ei kuulu alle kolmivuotiaiden lasten toinen vanhemmista eivätkä ensimmäistä tutkintoaan opiskelevat, joten kaikki nuo 1.15 miljoonaa kansalaista voisivat siirtyä tekemään tuottavaa työtä vaikka huomisesta alkaen. Jos vain olisi 1.15 miljoonaa avointa tuottavan työn työpaikkaa eri tasoisille kansalaisille.

    Hallitus toki tietää tämän. Ja se on kehittänyt uuden hienon ajatuksen. Laitetaan työttömyystuki vastikkeelliseksi eli pakotetaan (käytännössä) yli 500 päivää työttömänä olleet tekemään kokoaikatyötä tällä 500 euron kuukausituella.

    Yrityksille voidaan siis myydä halpoja työntekijöitä, joita ne vaihtavat kalliisiin tesin alla oleviin työntekijöihin. SAK menettää hiljalleen valtansa, koska kaikista SAK:n jäsenistä tulee ensin irtisanottuja ja 500 päivän jälkeen pakkotyöllistettyjä, jolloin liittojen sopimukset lakkaavat olemasta voimassa.

    Muutaman vuoden kuluttua kaikki työvoima onkin valtion hallinnassa ja se voi myydä työvoimaa 500 euron nettokustannuksella ulkomaalaisille yrityksille haluamallaan hinnalla. Siirrymme orjavaltioon, jossa hallitus omistaa työvoiman ja myy sitä haluamaansa hintaan. Tätä hallitus haluaa ja sen vuoksi se ei salli puhumista muista vaihtoehdoista.

    Koska sen hallinnassa (tai toisinpäin, miten sen nyt ottaa) on valtamedia, niin minun on aivan turha yrittää kirjoittaa mitään lehtiin. Niitä ei julkaista. Olen saanut tämän vastauksen useammalta päätoimittajalta eri lehdistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Nikkari" esittäytyy kirjoitti:

No nyt on palstan ikikirjoittaja päässyt valtakunnan johtavaan sanomalehteen! Päivän Hesarissa esiintyy muuan filosofi, jonka ajatuksia maamme työttömyyden ratkaisuksi jutussa esitellään. Nämä samat pamfletit olemme saaneet lukea tällä palstalla jo pidemmän aikaa. Nyt ne sitten on julkaistu kirjana ja lehdessä.
Ehkä nyt loppuvat nuo ylipitkät ja rautalangasta jankkaamalla väännetyt alkeelliset esimerkit ja nimerkillä kirjoittaja voi viitata lyhyellä viitteellä kirjaansa, josta halukkaat voivat asiaan tutustua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu