Neonin varustelu ärsyttää

Ostaja

Itse OLIN hankkimassa uutta Neonia, mutta homma tyssäsi siihen kun halusin manuaalina turvallisen ja kulkevan perheauton. OVH n. 125000.- ilmastointi 6000.- ABS 8000.- vaikka mitä varusteita pitää ostaa autoon mitä kehutaan hyvin varustelluksi! Sama homma Fiat Bravon kanssa mitä joskus harkitsin. Auto on todella edullinen; 108000.- ovh ilmastoinnilla, mutta kun lisätään 4* airbageja ja abs:t pari muuta perusjuttua nousee hinta n. 20.000 markkaa! Ei perkele voi hyväksyä tuollaista asiakkaan vedättämistä.

Kusevat omat markkinansa tuollaisella toiminnalla. Onneksi löytyy merkkejä ja malleja samoihin rahoihin, mitkä kulkevat paremmin ja ovat oikeasti paremmin VARUSTELTUJA.

6

852

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepi

      ... syystä aikoinaan jätin octavian ostamatta. Halvalla lähtöhinnalla ei saanut oikeastaan mitään turvavarusteita.

      Onko tosiaan noin, että Neonissa ei ole vieläkään ABS:iä vakiona? Onko turvatyynyt? Keskuslukko?

      Miksi muuten manuaali? "Tomaatti" on kuiteskin helkkarin mukava.

      • Neonisti

        Neonissa on ollut kaksi turvatyynyä alusta alkaen, siis 95(?)alkaen.Taisi olla hintaluokassaan ensimmäisiä jossa oli ylipäänsä yksi tyyny saati sitten kaksi. Samoin keskuslukitus kauko-ohjauksella on kuulunut alusta alkaen vakiovarusteen. ABS-jarruja ei todellakaan vieläkään ole uudessa SE-mallissa, ei automaatissa, eikä manuaalissa. Sen sijaan paremmin varustellussa LE-mallissa ne ovat olleet niinikään alusta alkaen.

        Halvemmissa Neoneissa on varustelussa tosiaankin peruspuutteita. Aiemmin edellisen ns mikkihiiri mallin halvimmasta versiostahan puuttuivat mm penkinlämmittimet ja istuimen korkeudensäätö.


    • oscar

      ...ihmeessä mitä ovat ne halvemmat ja paremmin kulkevat autot!

    • jaska

      sama virsi pyörii joka paikassa. Taitaa viiraa päässä. Luulen, ettet ole ostajaa nähnytkään. Bravo ja Neonhan ovat ihan eri kokoluokan autoja, joten jos hintaero todella vain tuo 17tmk niin täytyy sanoa, että Neon on SIKAHALPA.

      Osta Lada ja menee Venäjälle niin loppuu valitus.

      • Ostaja

        Osaatko lukea? En viestissä verrannut autoja toisiinsa, olen ollut molempia ostamassa jossain vaiheessa. Kummankin osto kariutui siihen kun ei autoissa ole mitään nykystandardien mukaisia varusteita. Skodaakin olen aikanaan katsonut ja huomasin myös siinä saman homman eli varusteet vasta varsinaisen hinnan päälle pulitettuaan 15.000mk


    • Upp

      Upp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2498
    2. 80
      1087
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe