Minipillereistä

Eli,niitähän syödään ilman taukoja (liuskassa 28 pilleriä) joten onko kuukautisten poisjättäminen mahdollista ollenkaan? Jos sattuu esim. joku etelänmatka juuri kuukautisten aikaan onko sitä vaan kärsittävä?1?! Vaihdoin Merciloneista minipillreihin koska en haluunut enää syödä ylimääräisiä hormooneja. Toivottavasti joku tietää asiasta jotain, yritin jo googlettamalla saada lisätietoa asiasta huonoin tuloksin.
4373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

siirrellä mitään.

Äänestä

Edelliseltähän se jo tulikin, eli minipillereillä ei oikein voi kontrolloida kuukautisia mitenkään. Mutta, kuinka kauan olet käyttänyt pillereitä? Kunhan hormonitasapaino asettuu, saatat huomata olevasi niitä onnellisia, joilla kuukautiset jäävät lähes kokonaan pois.

Äänestä

mineillä ei voi siirtää kuukautisia, ja oma näkemykseni on, että se on muutenkin huono ja rasittava ehkäisymuoto. mä olen käyttänyt tammikuusta asti, ja ylihuomenna menossa gynelle, koska kuukautiset on käytännössä ollu KOKO AJAN. tiputteluvuotoa ja nyt kohta 3 kuukautta todella runsasta vuotoa.. eli jos et tykkää siitä, että kuukautiset tulevat silloin kun et halua, kannattaisi harkita jotain muuta ehkäisyä. minipillerit tekevät kuukautiskierrosta yhtä helvettiä. aivan hirvittävää..

en ymmärrä miksi tällaista ehkäisymuotoa tarjotaan.. pillerit kalliita, ja kun on koko ajan kuukautiset niin useimmat ei halua harrastaa seksiä, joten kaikki on aivan turhaa. ja kun tuota vuotoa on suurimmalla osalla ihmisistä..

Äänestä
  • hyviä kokemuksia minipillereistä? En ole vielä aloittanut niiden syömistä. Tänään otin viimeisen Mercilonin, lauantaina pitäisi alkaa kuukautiset ja samalla minipillereiden syönti. Merkki taisi olla joku Cerazette tms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyttävää kirjoitti:

Eli,niitähän syödään ilman taukoja (liuskassa 28 pilleriä) joten onko kuukautisten poisjättäminen mahdollista ollenkaan? Jos sattuu esim. joku etelänmatka juuri kuukautisten aikaan onko sitä vaan kärsittävä?1?! Vaihdoin Merciloneista minipillreihin koska en haluunut enää syödä ylimääräisiä hormooneja. Toivottavasti joku tietää asiasta jotain, yritin jo googlettamalla saada lisätietoa asiasta huonoin tuloksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu