Olen syönyt e-pillereitä yli 1,5 v. Kaikki ollut hyvin.
Nyt pari kertaa kuitenkin tullut samanlaista ruskehtavaa vuotoa, kuin tyhjnnysvuodon lopussa, jo sinä päivänä kun olen syönyt kuurin viimeisen pillerin. Onko normaalia?? Sitten ei pariin päivään ole kummempaa vuotoa ja kunnon vuoto alkaa 3. pvänä kuurin loppumisesta.
Mitä tehdä? Onko normaalia? Voinko esim. olla raskaana? Entä mitä jos syö pillereitä raskaudesta tietämättä? Jääkö vuoto jossain (missä?) vaiheessa pois?
Pitääkö huolestua...? :/
Nyt pari kertaa kuitenkin tullut samanlaista ruskehtavaa vuotoa, kuin tyhjnnysvuodon lopussa, jo sinä päivänä kun olen syönyt kuurin viimeisen pillerin. Onko normaalia?? Sitten ei pariin päivään ole kummempaa vuotoa ja kunnon vuoto alkaa 3. pvänä kuurin loppumisesta.
Mitä tehdä? Onko normaalia? Voinko esim. olla raskaana? Entä mitä jos syö pillereitä raskaudesta tietämättä? Jääkö vuoto jossain (missä?) vaiheessa pois?
Pitääkö huolestua...? :/
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos sulla esiintyy kesken pillerilaatan (niinku näköjään esiintyy) läpäisy/tiputteluvuotoa, on kyse liian matalasta hormonipitoisuudesta. saamasi hormonit eivät enää riitä pitämään limakalvojasi kasassa, ja haluaisi vuotaa jo ennen aikojaan ulos. Jos syö kovin matalahormonallisia, kannattaisi suunnitella vaihtoa toiseen hormonimäärään (korkeampaan).
Jos olisit raskaana, menkkoja ei tulisi.. Jotain menkkojen tapaista suttuvuotoa menkkojen aikana,mutta ei varsinaisia menkkoja tulis kyllä.. Tai no olihan tämä kokkolalainen tapaus, mutta se nyt varmaan on joku 1/100 jolle kävi niin että menkat tuli. Tee raskaustesti jos raskaus huolestuttaa. Sinuna vaihtaisin pillerimerkkiä...
Vaikuttaako tuo limakalvojen kasassapysymättömyys ehkäisyn varmuuteen?
Nyt on gynelle aika varattuna!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=1500000000000010&posting=22000000010281442