Onko kokemuksia Chrysler Saratogasta?
Kuinka kestää? Manuaali vai automaatti? Varaosien hinnat ja huollon tarve? Heikot kohdat? Millä moottoreilla tehty? Missä valmistettu - aito jenkki vai Euroopassa kasattu? Paljonko nielee kilometrejä ennen isompia murheita?
Entäpä varustepuoli? Onko sähköherkkuja, käynnistyksenestoja, turvatyynyjä, abs jne...
Chrysler Saratoga
5
1002
Vastaukset
- -sivusta seurannut
Isälläni on ollut vuodesta -93 lähtien -91 mallinen 3-litrainen Saratoga. Kilometrejä kertynyt 200t.
Hyvin hoidettuna ja huollettuna aika siistikuntoinen vieläkin. Suhteellista tietty, oma pari vuotta vanha piili on paljon kulahtaneemman oloinen.. Koneessa ei mitään ongelmia, mutta automaatti jouduttiin vaihtamaan aivan yllättäen noin 150tkm:n paikkeilla. Samalla vaihdettiin automaatin ohjausyksikkö, vanhassa oli kaiketi bugi, mikä rikkoi laatikon. Niveliä tai muita ei ole tarvinnut vaihtaa.
Ruostesuojaukset hoidettuna ongelmia ei ole ollut. Tosin, näkeehän niitä liikenteessä aika ruskeina. Käytöstä ja huoltamisesta sekin pitkälti kiinni.
3-litraisessahan on varusteita mukavasti, päinvastoin mitä 2.5-litraisissa. Sähköikkunat ja -peilit, keskuslukitus, ilmastointi, automaatti nyt ainakin.- Se sama mies
Kiitos tiedosta! Lisääkin kommentteja kaipaisin, mutta tästä on hyvä lähteä! Tuo automaatin vaihto lienee yksilökohtainen juttu? Toivottavasti! Ei varmaankaan ollut ihan halpaa?
Itse ajelen Peugeot 306 automaatilla, joten se tomaatti on luonnollinen valinta seuraavaankin autoon. Kenties Chrysleriin? - tuli mieleen
Se sama mies kirjoitti:
Kiitos tiedosta! Lisääkin kommentteja kaipaisin, mutta tästä on hyvä lähteä! Tuo automaatin vaihto lienee yksilökohtainen juttu? Toivottavasti! Ei varmaankaan ollut ihan halpaa?
Itse ajelen Peugeot 306 automaatilla, joten se tomaatti on luonnollinen valinta seuraavaankin autoon. Kenties Chrysleriin?Automaatin vaihto oli rapiat 14 tmk eli aika kallis ylläri. Kuten sanoin, olettaa voi että sähköisessä laatikon ohjausyksikössä on bugi, mikä voi "kilauttaa" laatikon. EI meinaan antanut mitään viitteitä hajoamisesta vaan tasaisella nopeudella ajettaessa vaihtoi pienemmälle hetkeksi ja se oli siinä. Muutoin automaatti oli aikaansa edellä, "mukautuva" mitä nyt muutkin merkit mainostelevat.
Vielä 3.0- ja 2.5-litraisten varuste-eroista tuli mieleen lisäksi sisustus: 3.0:ssa se on aivan eri tasoa! Kannattaa tsekata molemmat vaihtoehdot, mutta ero suuri. Samaten 3.0:ssa on etuspoileri ihan tyylikäs autoon sopiva, kun 2.5:ssa se on vähän oudon näköinen.
Näin tällä kertaa... - Taas se sama mies
tuli mieleen kirjoitti:
Automaatin vaihto oli rapiat 14 tmk eli aika kallis ylläri. Kuten sanoin, olettaa voi että sähköisessä laatikon ohjausyksikössä on bugi, mikä voi "kilauttaa" laatikon. EI meinaan antanut mitään viitteitä hajoamisesta vaan tasaisella nopeudella ajettaessa vaihtoi pienemmälle hetkeksi ja se oli siinä. Muutoin automaatti oli aikaansa edellä, "mukautuva" mitä nyt muutkin merkit mainostelevat.
Vielä 3.0- ja 2.5-litraisten varuste-eroista tuli mieleen lisäksi sisustus: 3.0:ssa se on aivan eri tasoa! Kannattaa tsekata molemmat vaihtoehdot, mutta ero suuri. Samaten 3.0:ssa on etuspoileri ihan tyylikäs autoon sopiva, kun 2.5:ssa se on vähän oudon näköinen.
Näin tällä kertaa...Täytyy pitää silmät auki molempien vaihtoehtojen suhteen. Eilen teki Peugeot jälleen temppunsa ja lykkäs puoli litraa öljyä mittatikun putkesta koneen päälle.
Eipä ollu eka kerta. Nyt ei ollut edes huohotin jäässä/tukossa! Mikä lie painepiikki nostanu öljytikun ylös?
Eroon Peugeotista ja äkkiä! Harmittaa vain, kun on suorastaan loistava auto ajaa! Kyllä ranskalainen mukavan osaa tehdä, mut jospa amerikkalainen osais tehdä vähän kestävämmän! Peugeotin automaattikin on uskomattoman mukava: vaihtamista ei huomaa oikeastaan kuin kierroslukumittarista.
- Anonyymi
mun unelmaauto turhan kadonnut auto tätä nykyä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1785042- 141681
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1231484Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91373Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491090Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297952- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760