Kroatiasta löytyi uusi joukkohauta

Kroatiasta löytyi jälleen uusi joukkohauta.

Viranomaisten mukaan hauta on 141. Kroatiasta löydetty joukkohauta sitten Kroatian ja Serbian sodan loppumisen vuonna 1995.

Kroatiasta on löytynyt jälleen kymmenen ruumiin joukkohauta, kertoo valtiollinen HRT-televisioasema.

Okucanin kaupungista itäisestä Kroatiasta löytyneessä haudassa oli seitsemän miehen ja kolmen naisen ruumiit.

Uhrit ovat luultavasti kroaatteja, jotka serbit tappoivat Kroatian ja Serbien sodassa 1990-luvun alkupuolella.

Viranomaisten mukaan hauta on 141. Kroatiasta löydetty joukkohauta sitten sodan loppumisen vuonna 1995. Runsaat 1100 ihmistä on edelleen kadoksissa sodan jäljiltä.

Tämä artikkeli löytyy siis MTV3 kanavan nettisivujen uutisotsikoista, ulkomaan uutisten osuudesta.

Lainasin eilen kirjastosta kaksi aiheeseen liittyvää kirjaa joissa kerrotaan Jugoslavian sodan syistä, tapahtumista ja sotarikollisten suojelusta omien kansalaisten keskuudessa.

Uudempi kirja oli nimeltään "He eivät tekisi pahaa kärpäsellekään". Tässä kirjassa perehdytään etenkin sotarikoksiin siviiliväestöä kohtaan, sekä sotarikollisten oikeudenkäynteihin ja suosioon omien kansalaisten keskuudessa.

Tämä kirja on uutuuskirjoja, ja se on saatavissa Suomen Rauhanpuolustajien toimistolta ja sen hinta on 23-euroa.

Toinen lainaamani kirja oli nimeltään "Tervetuloa helvettiin" joka on ensimmäinen suomalainen kokonaisesitys Balkanin historiasta ja järkyttävään nykytilanteeseen johtaneista tapahtumista.

5

458

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mikään ostoskanava

      Rauhanpuolustaja täällä mainostaa rauhanpuolustajien kirjoja. Etkö tiedä, että mainostaminen on kielletty.

      • Tarkoitukseni ei nyt ollut mainostaa täällä mitään kirjoja, sillä pääasiallinen otsikko oli tuo sitä edeltänyt juttu.

        Ajattelin kuitenkin mainita tästä lukemastani kirjasta koska siitä saa hyviä tietoja Jugoslavian sodasta ja sen yksityiskohdista. Jos on kiinnostunut asiasta niin siinä tapauksessa suosittelen lukemaan nämä kirjat.


    • Marko Casagrande

      ”Joskus kontrolli pettää, mopo karkaa käsistä. Silloin naisia raiskataan ja sotavankeja teloitetaan. … En halua puolustella sotarikoksia, totean vain että joskus tilanne riistäytyy käsistä. Sota on sotaa.”

      Marko Casagrande

      • Näissä Jugoslavian sodan tapauksissa on kyllä kyse muustakin kun pelkästä äkillisestä hermostumisesta, jossa joku sotilas raiskaa pari naista ja tappaa heidät kylmäverisesti sen jälkeen.

        Tuhansien ihmisten tappamisessa on kyse tarkoituksella tehdyistä sotarikoksista joita ei voi puolustella millään tavalla, ja sen vuoksi sotarikolliset pitäisi saada vastuuseen välittömästi tekemistään hirmuteoista.

        Tämä Kroatiasta löytynyt joukkohauta ei todellakaan ollut ainoa sieltä paljastunut ruumiskätkö, vaan näitä ikäviä tapauksia on paljastunut jatkuvasti sodan loppumisen jälkeen.

        Sotarikokset eivät ole koskaan hyväksyttyjä, oli niiden syyt sitten mitkä tahansa.


      • DarkFear kirjoitti:

        Näissä Jugoslavian sodan tapauksissa on kyllä kyse muustakin kun pelkästä äkillisestä hermostumisesta, jossa joku sotilas raiskaa pari naista ja tappaa heidät kylmäverisesti sen jälkeen.

        Tuhansien ihmisten tappamisessa on kyse tarkoituksella tehdyistä sotarikoksista joita ei voi puolustella millään tavalla, ja sen vuoksi sotarikolliset pitäisi saada vastuuseen välittömästi tekemistään hirmuteoista.

        Tämä Kroatiasta löytynyt joukkohauta ei todellakaan ollut ainoa sieltä paljastunut ruumiskätkö, vaan näitä ikäviä tapauksia on paljastunut jatkuvasti sodan loppumisen jälkeen.

        Sotarikokset eivät ole koskaan hyväksyttyjä, oli niiden syyt sitten mitkä tahansa.

        Sotarikoksista epäilty Bosnian serbi Sredoje Lukic on antautunut viranomaisille Belgradissa. Hän joutuu vastaamaan teoistaan Haagin sotarikostuomioistuimeen. Lukicia epäillään osallisuudesta muslimien joukkosurmiin.

        Tämä uutinen on siis kokonaisuudessaan YLE:n teksti TV:n sivulla 131.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      318
      2509
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1604
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1487
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      168
      1465
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      48
      987
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      263
      841
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      763
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      610
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      531
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      39
      531
    Aihe