päivittäin vain perunaa, riisiä, omenia, täysjyväruisleipää, keräkaalta, porkkanaa, täysjyväpastaa yms. ja vain hyvin vähän kalaa ja jauhelihaa likukkeena niin, että kokonaiskalorimäärä jää alle 2000/päivä, laihdunko väistämättä, jos energiakulutukseni on vähintään 2500 kcal(päivä?
jos syön
Olli Opiskelija
131024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihminen laihtuu aina, jos käytetty energiamäärä on suurempi kuin ruoasta saatu.
Sensijaan kuulostaa siltä, että esim. proteiini- ja maitotuotepuolella ruokavaliosi on aika vajavainen. Perehdy Kansanterveyslaitoksen sivuilla ravintosuosituksiin www.ktl.fi ja koosta niiden mukaan tuo sopivan energiamäärän sisältävä ruokavaliosi.
luettelin vain ruokavalioni perustan.
Tietysti syön myös mm. juustoa silloin tällöin, maitoa muutaman desilitran päivässä, ja muitakin ruoka-aineita joista saa hyvälaatuista proteiineja.
Tiesitkö muuten, että kotimainen, kuivattu herne sisältää paljon korkealaatuista proteiinia.
ei olisi kiril mielissään. pastaa ja perunaa ja riisiä - kaikkea mikä lihottaa.
ja niin vähän lihaa ja kalaa ja maitotuotteita...
Näiden tyyppien mukaan saat syödä siis melkeinpä just päinvastoin.
aloitusviestini oli tarkoitettu hieman provosoivaksi...:)
Asiaan liittyen:
Tunnen monta hyvinvoivaa, hoikkaa opiskelijaa, joiden ruokavalio koostuu lähinnä perunoista, riisistä, tarjousjauhelihasta ja -broilerista yms., kalasäilykkeistä, porkkanoista, omenista ja muista lähikaupan "halpis"ruuista vitamiinipillereistä.
Täällä yksi sellainen! Lähihoitajaksi kun opiskelen, niin en ravitsemuksen tunneilla ole varma pitäisikö itkeä vai nauraa... sellaista luentoa tulee esimerkiksi kalan tärkeydestä ruokavaliossa =) Lohta raaskin ostaa viimeksi 21.3.2005 ja sekin oli juhlan kunniaksi. Sitä edellisestä kerrasta on ainakin vuosi.
"Monipuolista ruokavaliota ei ole tarkoitus korvata kaiken maailman pillereitä. Puoli kiloa kasviksia päivässä, monipuolisesti erilaisia kalalajeja, vähärasvaista lihaa... pla pla pla" MILLÄ RAHALLA? Kertokaa tuo Kelalle.
Mulla on ihan hyvä olo. Söin juuri reilusti voissa paistettua porsaanfilettä, lampaankääpä, sipuli, kermakastiketta (ilman vehnäjäuhoja tietysti) ja höyrytettyä kukkakaalia. Laskekaapa hiilihydraatit, eipä paljon löydy. Lasillisessa täysmaitoa, jonka join, on 4,8gr hiilareita/100gr ja kukkakaalissakin ihan vähän.
tuttua on "halpisruokien" ostaminen.
Esim. viime viikonlopun elin perunoilla,riisillä, makrilli- ja tonnikalasäilykkeillä ja muutamalla omanalla.
Juomana oli alepan tarjousmaito.
Hiilarithan on todistetusti aivojen ravintoa. Siitäpä = hiilareiden puuttesta siis johtuu nämä kirilin aivottomat stoorit joka palastalla.
Ihminen tulee toimeen ilman hiiareita mutta ei ilman rasvoja, varsinkaan aivot.
Aivot tarvitsevat myös hiilareita, kuten Kirilin teksteistä huomaamme (niiden puutteen).
Ei ainakaan aivotoimintaan, eli ei hiilareita.
Että sä jaksat aina ja ikuisesti vannoa käsi raamatulla(onkohan se atkins/heikkilä tms) tuon VHH:n nimeen...susta tulisi hyvä lähetyssaarnaaja.
Ihan oikeasti kaikkia ei välttämättä kiinnosta toi sun hiilarivallankumous. Sä olet tota mieltä asioista, se on ok, mutta älä yritä aina pakkokäännyttää ja "valistaa"...ei millään pahalla.
tarvitaan aina. Ei ketään voi pakkokäännyttää, mutta tärkeää on pitää keskustelua yllä myös vaihtoehtoisista asioista. Jos ei kiinnosta, niin ainahan voi ohittaa, ei tarvitse lukea ja varsinkaan vastata.