Moi!
Olen noin 15kg ylipainoinen nainen ja en kehtaa mennä esim. aerobiciin, koska se on yksinkertaisesti liian rankkaa. Nyt haluaisinkin kuulla, että mitä ryhmäliikuntalajeja te muut harrastatte, eli missä olisi muitakin "palleroita" mukana ja laji ei tuntuisi liian rankalta?
Kiitos vinkeistä!
Olen noin 15kg ylipainoinen nainen ja en kehtaa mennä esim. aerobiciin, koska se on yksinkertaisesti liian rankkaa. Nyt haluaisinkin kuulla, että mitä ryhmäliikuntalajeja te muut harrastatte, eli missä olisi muitakin "palleroita" mukana ja laji ei tuntuisi liian rankalta?
Kiitos vinkeistä!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katselepa kansalaisopiston tms. tarjontaa. Itsellä ei kokemusta ole, mutta rapakuntoinen anoppini käy parissakin kansalaisopiston liikuntaryhmässä, joista toinen on kai jokin "fysiojumppa" tms. ja toinen joku vähän liikkuneille tarkoitettu eri lajeihin tutustumisen kurssi. Noissa ryhmissä on sekä laihoja että lihavia, kaikki kuitenkin aika rapakunnossa ja liikunta sopivan kevyttä aloittelijoille. Itse olen käynyt pienellä paikkakunnalla "naisten lentopallossa". Siellä peli on aika kevyttä ja osallistujat nuoria ja vanhoja ja kaiken muotoisia, eikä ole mitään taitovaatimuksia. Suurin osa on pelannu viimeksi joskus peruskoulun liikuntatunneilla, ja siellä on kiva verestää taitoja ja ehkä oppia uuttakin ilman mitään kilpailumeininkiä. Sellaiseen voisi olla helppo mennä mukaan.
Toisaalta jumpissakin on valinnan varaa. Itse käyn yliopistoliikuntaa harrastamassa, ja ainakin muokkaus-tunneilla näkee ylipainoisiakin (itse en vaikeammille tunneille uskalla mennä, niin en tiedä niitten osallistujista). Muokkaus on sikäli mukavaa, että siellä voi esim. lihaskunto-osuudet tehdä ihan omien voimien mukaan, vaikka puolet harvempaa tahtia kuin ohjaaja näyttää. Siinä myös kunto kasvaa ihan mukavasti, kunhan ei pakerra veren maku suussa ja kyllästy. Kyllä se kunto siitä lähtee nousuun! Ja jos ei sopivia ryhmiä tunnu löytyvän, niin aloita vaikka kävelyllä ja kokeile hölkkääkin. Siitä saa aika nopeasti jonkinlaista peruskuntoa ja sitten rahkeet riittävät astetta rankempaan liikuntaan. Liikunnan iloa!
Mene ihmeessä aerobiciin, jos kerran sinne haluat. Teet oman kuntosi mukaan!
Ainakin minun ryhmässäni on monenkokosia ja yleensä ohjaaja neuvoo, miten voi liikkeitä keventää.
Kyllä siinä pikkuhiljaa kuntokin kasvaa.
Ainakin täällä Kuopiossa vaikuttaa Kuopion reippaan naisvoimistelijat ja joku muu vastaavanlainen seura. Siellä on monen kokoista ja -ikäistä naista jumppaamassa eikä tarvii olla fitnesskunnossa että pysyy mukana. luulisi, että vastaavia on muissakin kaupungeissa.
Itse en ole kovin pahasti ylipainoinen, omasta mielestäni vatsan seutuvilla löytyy viitisen kiloa ylimääräistä, mutta BMI on normaali. Käyn jumpissa tarkoituksena kiinteytyä sekä menettää nuo viisi kiloa.
Nykyään jumppia on erilaisia, ja hyvältä kuntosalilta löydät varmasti oman lajisi. Itse käyn näillä tunneilla:
- Kiinteytys, helppo perusjumppa.
- BodyControl (pilates), kiinteyttää lihakset.
- Bailatino, hauska tapa liikua, tanssiminen on kivaa.
- Selkäjooga, pitää selän kunnossa.
- Spinning, voit itse säätää vastuksen.
Lisäksi harrastan vesijuoksua, joka myös on eräänlainen ryhmäliikuntalaji.