Joku vihjaili täällä foorumissa, että työntekijät tietävät uuden laman olevan ovella. Jäin vaan ihmettelemään, että onko tässä lamojen välissäkään ollut kovin kaksista? Siis onko 90-luvun alun laman jälkeen muka ollut jokin nousukausi?! Ei mun mielestä ainakaan, sillä koko ajanhan tuo työllisyystilanne on vain huonompaan suuntaan mennyt, vai.
Jos tässä vielä oikein uudeksi lamaksi nimitettävä kausi tulee, niin mihin tää Suomi oikein on menossa?
Jos tässä vielä oikein uudeksi lamaksi nimitettävä kausi tulee, niin mihin tää Suomi oikein on menossa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
En minäkään ole huomannut että lama olisi ollut poissa..samat toimet jatkuu yhä millä lama yritettiin saada kuriin eli erilaiset tukityöllistämiskeinot ja pätkätyöllisyys..
Hm..kaipa toi hyvinvointi vain kuuluu joillekin harvoille onnekkaille jotka ovat saaneet turvatun vakipaikan ja firmoille jotka osaavat tehdä enemmän voittoa yt-neuvotteluillaan ja tuki/pätkätöillään.
Nyt kun puhutaan että tulee työpaikkoja suuren eläköitymisen takia niin ei se ihan niin mene..nykyään pyritään tekemään suurempaa voittoa pienemmillä kuluilla (=pienempi työvoima) joten paikkoja ei aukene yhtä paljon kuin työsaralta porukkaa häipyy eläkeputkeen.
Aivan. Ja korjaan, että varmaan työntekijätkin tiedostavat/vaistoavat tilanteen. Mutta tarkoitin siis, että työnantajat siis tietäisivät uudesta lamasta ja siksi niin nihkeästi palkkaavat uutta porukkaa yms. Tuo eläkepommi jos oikeasti tulisikin, mutta taitaa tosiaan olla vain surkuhupaisaa propagandaa mitä nuorille on useampi vuosi syötetty.
Muistelen joskus lukeneeni, että talous kulkee noin seitsemän vuoden sykleissä. Kyseessä oli jokin kansantaloustieteen oppikirja ja havainto perustui pitkäaikaisiin kokemuksiin.
Nousujen ja laskujen välisen ajan sanottiin olevan suunnilleen vakio, mutta tosinaan nousu kantaa hieman keskimääräistä korkeammalle ja vastaavasti toisinaan taantuman aikana laskeudutaan poikkeuksellisen syvälle.
Taittiin silloin 90-luvun alussa olla todella pohjalla, joten tämä viimeaikojen nousu on riittänyt hädin tuskin normalitasolle.