Voiko suuri ikäero olla esteenä?

Olen tutustunut tässä lähiaikoina érittäin mukavaan mieheen ja meistä on tullut erittäin hyvät ystävät. Mutta ongelmana vaan on se että itse olen vasta 17 vuotias, mies jo päälle kolmenkymmenen. Itseäni ei ikäero haittaa, eikä miestäkään, mutta mitä mieltä te olette? Tiedän että mies ei käytä mua hyväkseen tai mitään sellaista, sillä hän on erittäin luotettava.
6997
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei suuri ikäero mikään este ole, se riippuu osapuolten luonteesta ja muista sellaisista tekijöistä mitkä pitävät teitä toisillenne sopivina, mutta olet vielä hyvin nuori että kannattaisi ensin miettiä ennen kuin ryhtyy mihinkään todella radikaaliin.

Äänestä
  • Emme siis seurustele, olemme ystäviä.

    Äänestä

  • Tuuli kirjoitti:

    Emme siis seurustele, olemme ystäviä.

    ei ole mitään estettä, on vain rakentavaa kun on eri ikäisiä ystäviä.

    Äänestä

Itselläni oli miltei sama tilanne (minä 17, mies 27). Tunsimme noin neljä vuotta hyvinä ystävinä, kunnes sitten koko homma loppui.

Kyllä ikä on este, jos sen antaa olla. Nykyaikainen yhteiskunta tuomitsee tälläiset suhteet ja olet vielä alaikäinen (niinkuin minäkin), mutta jos kestää yhteiskunnan paskat sun muut niin mikä ettei. Itse pidin kuitenkin viisaampana pitää tämän oman tapaukseni ihan omana tietonani, enkä levitellyt sitä ympäri kaupunkia.

Äänestä
  • No sun tilanne ei vielä edes niin paha ole kuin mun, meillä on ikäeroa... 19 vuotta.. mutta kun en ajattele miestä sen ikäisenä..

    Äänestä

  • Tuuli kirjoitti:

    No sun tilanne ei vielä edes niin paha ole kuin mun, meillä on ikäeroa... 19 vuotta.. mutta kun en ajattele miestä sen ikäisenä..

    Miten niin yhteiskunta muka tuomitsee? Millä lailla muka?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuuli kirjoitti:

Olen tutustunut tässä lähiaikoina érittäin mukavaan mieheen ja meistä on tullut erittäin hyvät ystävät. Mutta ongelmana vaan on se että itse olen vasta 17 vuotias, mies jo päälle kolmenkymmenen. Itseäni ei ikäero haittaa, eikä miestäkään, mutta mitä mieltä te olette? Tiedän että mies ei käytä mua hyväkseen tai mitään sellaista, sillä hän on erittäin luotettava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu