Korealaiset ovat selvästi onnistuneet kopioimaan Euromerkit paremmin kuin Japsit. Siitä on seurannut, että Korealaiset merkit ovat muotoilultaan Japseja selvästi edellä.
Näkeehän sen jo kun katselee vaikkapa Nissanin, Hondan tai Toyotan mallistoja. Ei kyllä käy kateeksi sitä joka nämä autot ovat ulkonäön puolesta suunnitellut. Ilmeisesti Japanissa ei vain osata tehdä hienoja autoja? Taito puuttuu. Tehdään halvalla mahdollisimman paljon. Koreassa sentään vähän edes panostetaan myös ulkonäköön.
Korelaiset ovat voittaneet ''kilvan'' Japanilaisia vastaan Eurojen kopioinnissa. Molemmathan sitä tekevät, mutta näköjään Korealaiset ovat onnistuneet paremmin. Jatkaakaa samaan malliin, Aasian insinöörit !
Näkeehän sen jo kun katselee vaikkapa Nissanin, Hondan tai Toyotan mallistoja. Ei kyllä käy kateeksi sitä joka nämä autot ovat ulkonäön puolesta suunnitellut. Ilmeisesti Japanissa ei vain osata tehdä hienoja autoja? Taito puuttuu. Tehdään halvalla mahdollisimman paljon. Koreassa sentään vähän edes panostetaan myös ulkonäköön.
Korelaiset ovat voittaneet ''kilvan'' Japanilaisia vastaan Eurojen kopioinnissa. Molemmathan sitä tekevät, mutta näköjään Korealaiset ovat onnistuneet paremmin. Jatkaakaa samaan malliin, Aasian insinöörit !
Vastaukset 106
Vanhimmat
Älä viitsi puhua paskaa, oli niin huono provo, että ihan itkettää.
Katsotaan nyt kuinka moni lankeaa tähän ansaan...
ja kantaaottamattomia viestejä pitäisi kirjottaa, ettei joku alkaisi haukkumaan provopelleksi, trolliksi tai kakaraksi. Ilman edellämainittuja rikollisia nämä keskustelupalstat olis aika tylsiä paikkoja, kun asiallisiin kysymyksiin taas saa aina vastaukseksi vittuilua.
mutta useimmat euromerkit ovat toki jo jääneet kauaksi taakse. japanilaisella muotoilulla ja high-techilla etumatkaa on vielä useiden vuosikymmenten kehitystyön edestä.
Japanilaiset ovat käyneet Euroopassa "tutustumismatkoilla" 30-vuotta sitten, jolloin saivat kopsattua eurooppalaisilta parhaat puolet, lisäsivät niihin omia juttuja ja ovat nyt eurooppalaisia edellä. (90-luvulla japsit nostivat Englannin autoteollisuuden uudelleen jaloilleen.
)
Kaikilla teollisuudenaloilla jokaisessa maassa harrastetaan tällaista vakoilua, jossa yritetään löytää kilpailijoiden parhaat puolet. Ehkä japanilaiset ovat aloittaneet tämänkin. Ei se ole välttämättä reilua, mutta tosiasia on, että se vie kehitystä eteenpäin.
esim. uusi Sonata (Mondeon kopio) on siistin näköinen auto. Sitten on näitä KIA-merkkisiä jotka ovat rumia. Kokonaisuutena eivät ole korealaiset edes japsien tasolla euroista nyt puhumattakaan.
Yhtä huonoja kaikki aasialaisautot!
Mitäs mieltä arvon raati on Hyundai Coupesta? Tuore face-lift on tehnyt ko. autosta melkoisen hyvännäköisen pelin. Yksi havainto vielä, ennen face liftia etusumarit olivat samanlaiset kuin nykyään esim. tuoreessa A3:ssa (vai olikohan joku muu Audi, no samapa tuo). On siis aikaansa edellä tuo Coupe.
Euroautot. Japanilaiset ovat vielä edellä. Eurojen ohittaminen oli tietysti helppoa mutta saapa nähdä onnistuuko joku korealaismerkki ohittamaan japsimerkkejä.
laadussa ovat julkisuudessa esitettyjen haastattelujen perusteella olleet, ja ovat. Osoittaisikin melkoista kunnianhimon ja menestyksenhalun puutetta nimetä esikuvaksi joku menneiden huonojen aikojen tekniikkaa, muotoilua ja laatua edustava saksalais- tai ranskalaismerkin räpsä. Tai italialainen, no parasta olla puhumatta mitään niistä...
liikkua paikasta toiseen tyylikkäästi ja siksi en huoli ajokikseni minkään valtakunnan riisipuimuria! Vastatkaa kaikki riisipussien omistajat rehellisesti että eikö olekin niin kun nousette autostanne julkisella paikalla niin teette sen mieluimmin hiukan huomaamattomasti, vähän niinkuin pälyillen? Eikös olekin näin?
Tosin minulla on ruosteinen Mercedes. Naapurilla on ruosteinen Focus ja sekin jättää sen mielellään vähän sivummalle. Ensi kerralla ostan tyylikkään japsin ja ajan aina lähelle pääovea.
Miten voisi ottaa esikuvaksi jonkun saksalaisen kun korean pojat ovat jo laadussa painaneet ohi? Siksi esikuvana on Toyota kuten saksalaisillakin.
Ennen uudemmillakin Bemareilla ja Mersuilla liikuttiin ylväästi. Nyt kun teiniviiksipojat ajelevat niillä niin muutkin näillä merkeillä ajavat jättävät häpeillen autonsa sivukujille.
Olen huomannut että kun meikä singahtaa Lexus SC:sta ulos henkselit paukkuen niin kaikenmaailman ruosteisten saksantuliaisten vieressä seisovat luuserit alkaa jostain syystä katsoa maahan ja kaivella kengänkärjellä hiekkaa ja salaa vilkuilla silmänurkastaan urheiluvaunuani aika hapan ilme lärvissä.
Ei sellaista olekaan.
80-luvulla. Nyt on ajat muuttuneet ja tyylikkäät autot tulevat muualta kuin Saksasta kuten silloin.
Muistuupa mieleeni lehtiartikkeli parin viikon takaa, jossa kehuttiin BMW:n ja Mercedeksen esittelevän syksyn autonäyttelyssä mullistavan uutuuden, pimeänäön luksusmalleihinsa. Hieno homma, ajattelin.
Artikkelin lopussa oli sitten varovainen maininta siitä, että Hondalla moinen vempele on ollut tuotannossa jo pitkään... Eivät vain halua tuoda sitä Euroopan markkinoille, vievät vain Amerikkaan.
Sama juttu joka vuosi. Suomalaiset elävät uutispimennossa. Joka vuosi esim. TM ja Tuulilasi uutisoivat laajasti mm. Boschin vuosittaisista uuden teknologian esittelypäivistä, jossa puhutaan mullistavista autotekniikan uutuuksista. Suomalaiset Esson baarin miehet lukevat lehtiä ja ovat haltioissaan euromerkkien edistyksellisestä teknologiasta.
Joka kerta käy sitten niin, että seuraavassa numerossa yleisönosastolla joku mainitsee, että nuo tekniikat ovat muuten olleet sarjatuotannossa Japanissa jo pitkään. Sitten lehtimiehet nolona pyytelevät anteeksi tietämättömyyttään. Mutta eihän sitä eurolasit päässä esson baarissa istuva fanaatikko enää huomaa.
Tiedät kyllä itsekin kumpi kumpaakin kopioi, nipponin pojat ovat aina olleet mestareita apinoimisessa. Euroopasta on tullut kaikki huomattavat keksinnöt autotekniikan saralta, nipponista ei mitään. Onko lääkitys jäänyt väliin vai oletko niitä avohoitoheeboja? Mistä näitä oikein sikiää...
Autotekniikan kehitystyö tapahtuu nykyään Japanissa mutta pienellä viiveellä saksalaiset "keksivät" jo kertaallen kehitetyt asiat uudelleen.
Aika entinen jatkuu, japanilaiset makaavat edelleenkin Pariisin autonäyttelyssä kameroiden kanssa ranskalaisten autojen alla. Mikä siellä niin kiinnostaa, ettei vain olisi ajettavuus.
Kommentissasi ei ollut yhtäkään asiallista tai järkevää lausetta, mielestäni se oli aika huono.
Valitettavasti edellinen viestini oli tarkoituksella kärjistettyä otsikkoa lukuunottamatta totta joka sana. Näin on käynyt jo monta kertaa. Voit itse tonkia vanhoja teknareita ja varmistaa asian jos huvittaa. Tai voit soittaa TM:n toimitukseen ja kysyä, onko näin käynyt? Kyllä on.
Tuon pimeänäköjutun taisin lukea Hesarista, senkin voit sieltä tonkia esiin jos et usko.
Ihmiset eivät tajua sitä, että kaikki yritykset matkivat toisiaan. Taannoinkin mainitsin esimerkin, jossa Volkswagen kopioi häpeilemättä esim. BMW:n sisustusten yksityiskohtia omiin peruspirsseihinsä, eikä kukaan silti ole täällä kailottamassa, että VW harrastaa plagiointia. Seat plagioi Alfaa, Fordit ovat Volkkareiden kopioita, siirtyihän päämuotoilija VW:ltä Fordille, ja sen kyllä huomasi aikanaan.
Mitä autotehtaiden menestykseen tulee, niin tällähän hetkellä Toyotaa pidetään ylivoimaisena ykkösenä, kun mitataan yksittäisten autonvalmistajien menestystä. GM ja Ford korisevat konkurssin partaalla, kun suurimmista puhutaan. Nissan on Porschen jälkeen maailman kannattavin autonvalmistaja, eikä Hondallakaan ole vuosiin huonosti mennyt.
Tietämättömyys on tämän palstan lukijoiden pahin synti. Kaikki tieto ammennetaan parista suomalaisesta autolehdestä, ja niitä uskotaan sokeasti. Se mikä on uutuus Suomessa, on jo jonkin aikaa sitten esitelty Euroopassa, ja vanha vakiovaruste Japanissa.
Et sinä tätä asiaa pysty mitenkään kiertämään, vaikka kuinka täällä ihmisiä solvaat. Miten aikuiset ihmiset kehtaavat esittää näin typeriä kommentteja, joita tällä palstalla näkee? Jos viestit pitäisi esittää omalla nimellä ja pärstän kuvalla, voisi suurin osa provoista jäädä kirjoittamatta.
on mistä ne keksinnöt alunperin tulee, pääasia että meitsi saa ne toimivina ja kohtuuhintaan omaan pirssiinsä. Ei mua paljon lämmittäisi että joku verme on keksitty mun auton valmistusmaassa ellei ne saa niitä toimiviksi tuotteistettua ja paketoitua mun autooni.
relluista ja sitikoista ja jättää ne omista tuotteistaan veke.
kuvasin kauppahallin lihatiskiä: näyttääkseni kotona, kuinka paljon asioissa ollaan perässä.
Juuri noin. Itse olen huomannut saman monesti. Viime vuonna ainakin lukija vaati TM:ää korjaamaan virheensä, kun se oli sanonut eurooppalaisiksi uusiksi keksinnöiksi mm. kaistavahtia, tutkaohjattua vakionopeussäädintä, automaattista parkkeeraajaa jne. TM korjasikin virheensä ja kertoi mallit ja vuosimallit, joissa innovaatiot oli ensimmäisen kerran esitelty.
Suomeen autotieto kulkee pitkän matkan ja saapuu vääristyneenä.
Luetteleppa esimerkiksi vain Diesel-teknologian japanilaiset innovaatiot ja kerro mitkä niistä olivat ennemmin japanissa kuin eurooppalaisissa autoissa.
Pitääkö taas kaivaa esiin linkki autotekniikan innovaatioista joka loistaa tyhjyyttään japsien kohdalla ???
Sinulle on turha luetella mitään, väännät luettelot solmuun joka tapauksessa, etkä huoli mitään vastausta.
Nyt ei puhuttu dieseleistä mitään, ei tavuakaan. Nyt puhuttiin uusista keksinnöistä, kuten auton pimeänäöstä, ja Jonin yksilöimistä keksinnöistä. Niitä Bosch, BMW ja MB esittelevät Euroopassa "uusina" innovaatioina, vaikka ne on kehitetty Japanissa ajat sitten.
Kerroin asiallista faktatietoa, jonka Jonikin muisti heti. Jos tieto ei kelpaa, soita Tekniikaan Maailmaan ja kysy tapahtuiko niin kuin kerron.
Katsotaanpa kauanko pysyt näissä mainituissa aiheessa, ennenkuin ryhdyt jaarittelemaan jotain ihan epäolennaista.
http://inventors.about.com/library/inventors/blcar.htm
Tutki linkkiä vapaasti ja esittele sitten ne keksinnöt jotka ovat japanilähtöisiä.
Jollet siihen pysty, pidä turpasi kiinni.
En minäkään jaksa jaaritella raukan kanssa jolla ei ole tuoda mitään evidenssejä keskusteluun vaan ainoastaan täyttä luulopuhepaskaa vailla mitään historiatietämystä !!
Valheella on lyhyet jäljet kuten myöskin japanilaisella autoteknisellä innovoinnilla.
No kylläpäs paloi hihat ammattihäiriköltä nopeasti, ei olisi uskonut. Oikein hyvä jos pysyt poissa, etkä jaarittele enempää.
Kuten sanoin, nyt oli puhe auton pimeänäöstä, ja muista aiemmin mainituista keksinnöistä, joita esitellään Euroopassa uusina innovaatioina.
Kuten vähän epäilinkin, luistit aiheesta toiseen heti seuraavassa viestissä. Väität kommenttiani "luulopuhepaskaksi", vaikka se ei sitä ole. Sitten moitit historiatietämystäni, vaikka muistan asian prikulleen oikein.
Ja kuten sanoit, voit milloin tahansa soittaa Tekniikan Maailmaan ja saada niitä "evidenssejä" kertomalleni tarinalle. Puhelinnumero on (09) 15 661, muut yhteystiedot täällä:
http://www.tekniikanmaailma.fi/toimitus/
Mitä siinä venkoilemaan, soita jo! Katsotaan ovatko puheeni "luulopuhepaskaa" vai jotain muuta.
Niin todellakin oli kyse jostain muusta kuin noista vanhoista autotekniikan selviöistä, joita ei enää mielletä keksinnöiksi.
Surkeaa argumentointia sinulla, mieti seuraavalla kerralla mistä on kyse ennenkuin ryntäät keskusteluun kuin pässi.
Netistä kyllä löytyisi todisteita jaappanin poikien suurista autoalan keksinnöistä, jos niitä olisi.
Jostain syystä niitä ei kuitenkaan KOSKAAN tällä palstalla pyritä todistamaan vaan mennään jopa niin pitkälle, että esitellään tekniikan maailman toimituksen linkki.
Siinäkö oli se kuuluisa todiste ?
Taitaa käydä taaskin niin "kuten aina", että japsipeelot eivät kertakaikkiaan saa tyhjästä nyhjättyä yhtään mitään kasaan...
Itse voin hakea kyllä lisääkin luetteloita autolan keksinnöistä eri vuosikymmeninä, mutta tämä alkaa mennä vähän yksipuoliseksi;
myös vastaväittäjän pitää kyetä edes alkeelliseen argumentaatioon huulenheiton lisäksi.
Pimeänäköteknologia ja autot ovat keksitty aivan muualla kuin japanissa.
Ei ole mikään keksintö heittää autoon pimeänäkötekniikkaa ja väittää keksineensä jotain.
Ymmärrätkö edes mitä tarkoittaa keksintö ?
Tutki nyt edes sitä aiempaa linkkiä niin toteat asian laidan aivan muuksi.
Oletko todella sitä mieltä, että vain "netistä löytyvät" todisteet kelpaavat.
Linkki jollekin nettisivulle, jonka luotettavuudesta ei ole mitään tietoa, on mielestäni huomattavasti huonompi "todiste", kuin selvä tieto siitä, että Tekniikan Maailma-lehti on kertonut asiasta numerossaan, jota ei nyt vain tähän hätään kukaan satu muistamaan. Mutta, soittamalla TM:n toimitukseen saat hetkessä tämän tiedon kirjallisessa tai sähköisessä muodossa, aivan kuten haluat.
Se on huomattavasti parempi todiste kuin linkki jollekin epämääräiselle nettisivulle, jossa ei puhuta aiheesta mitään.
Kertoisitko nyt sen ainaisen saivartelun sijaan, mikä valmistaja on sinun mielestäsi tuonut ensimmäisenä markkinoille pimeänäön autoissa? Entä kaistavahdin, tutkaohjatun vakionopeussäätimen tai automaattisen parkkiavustajan?
Sinunhan tämä pitäisi tietää, tietohan löytyy tietenkin netistä, eikö niin? Minä väitän, että nämä innovaatiot (tai miksi niitä nyt haluat kutsua) on tuotu sarjatuotantoautoon ensimmäisenä Japanissa, eikä suinkaan Euroopassa.
Koska et mitenkään pysty kääntämään asetelmaa siten, että Eurooppalaiset olisivat nämä ensimmäisenä lanseeranneet, ryhdytki seuraavaksi saivartelemaan termeistä. Nyt ei hyvä herra "realisti" puhuta termeistä, vaan auton pimeänäkölaitteesta ja parista muusta.
Se on ollut Hondassa vakiovarusteena jo pitkään, mutta vasta tänä syksynä Frankfurtin autonäyttelyssä MB ja BMW esittelevät sen "mullistavana uutuutena". Siitä et pääse mihinkään, vaikka saivartelisit viikon.
Eli tiivistettynä, ei saivartelua termeistä, ei linkkejä epäolennaisille sivuille, vaan asiallisesti perusteltu vastaväite sille, etteikö mainittuja varusteita olisi otettu ensimmäisenä käyttöön japanilaisessa autossa.
Japanilaisten keksinnöt loistavat poissaolollaan:
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
Millä kumoatte sen, että lähes kaikki suurimmat keksinnöt ovat keksitty ihan muualla kuin Japanissa? Kuten Realisti jo sanoi, ei Japanin ''puolestapuhujilla'' ole tähän päivään mennessä ollut ensimmäistäkään TODISTETTUA faktatietoa asioista.
Tyhjästä on tosiaan vähän vaikea heittää mitään linkkiä, sillä Japanista ei ole liikaa tähän päivään mennessä uutta tullut. Kaikki kopioidaan ja niin tulee myös jatkumaan.
''Se on ollut Hondassa vakiovarusteena jo pitkään, mutta vasta tänä syksynä Frankfurtin autonäyttelyssä MB ja BMW esittelevät sen "mullistavana uutuutena". Siitä et pääse mihinkään, vaikka saivartelisit viikon. ''
TODISTA väite linkillä. Ennen en usko mitään. Noita teidän huuhaa -vitsejänne on luettu jo tarpeeksi.
Esitän linkin Tuulilasin sivulta. Tämä lienee ERITTÄIN luotettava lähde ja taatusti paljon luotettavampi kuin tiedän mutu-tietonne:
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=120299
''Luksusuutuus pitää sisällään suuren määrän ylellisyyttä ja teknisiä hienouksia. ''
''Mercedes on monesti käyttänyt uusia huippumallejansa teknisten uutuuksien lanseeraamiseen, ja uusi S-sarja pitää sisällään joukon kiinnostavia innovaatioita. Esimerkiksi Distronic Plus -etäisyydenhallintajärjestelmä tarkkailee tutkan avulla edellä kulkevaa liikennettä.''
''Uuteen S-sarjaan saa pimeänäköä helpottavat infrapunavalot. Kaksi infrapunalamppua lähettää ihmissilmälle näkymätöntä säteilyä eteenpäin, ja tuulilasin sisäpuolelle sijoitettu kamera välittää informaation kojelaudan näyttöön''
Tuulilasin kirjoituksessa lisäksi mainittiin, että keksintö on mullistava.
MILLÄ kumoat tämän väitteen? Mutu-tiedollasi? Hahhah.
ps. Realisti: Huomaatko miten tyhmien ihmisten kanssa käymme keskustelua? Faktat vastaan mutu-(=huuhaa)-tieto.
No sinä kyllä olet aivan varmasti sama henkilö kuin nimimerkki "realisti", mutta aivan sama. Nyt tuli "pena" sanottua jotain sellaista, että tämähän asia katsotaan loppuun asti, se on aivan varma!
Sinä et siis usko mitä väitän, annoit selvästi ymmärtää näin. Annat yhdessä "realistin" kanssa ymmärtää, että minä puhun paskaa, eikä mitään mainitsemiani lehtiartikkeleita ole olemassa. Asia selvä, todistetaan niiden olemassaolo.
"TODISTA väite linkillä"
Sinä et tiedä todistelusta tai lähdeviittauksista kyllä mitään, jos vaadit "linkkiä" todisteeksi.
Ensinnäkin, tässä alkuperäinen väite:
"Muistuupa mieleeni lehtiartikkeli parin viikon takaa, jossa kehuttiin BMW:n ja Mercedeksen esittelevän syksyn autonäyttelyssä mullistavan uutuuden, pimeänäön luksusmalleihinsa...
...Artikkelin lopussa oli sitten varovainen maininta siitä, että Hondalla moinen vempele on ollut tuotannossa jo pitkään... "
Toinen väite:
"Joka vuosi esim. TM ja Tuulilasi uutisoivat laajasti mm. Boschin vuosittaisista uuden teknologian esittelypäivistä, jossa puhutaan mullistavista autotekniikan uutuuksista... ...seuraavassa numerossa yleisönosastolla joku mainitsee, että nuo tekniikat ovat muuten olleet sarjatuotannossa Japanissa jo pitkään. Sitten lehtimiehet nolona pyytelevät anteeksi tietämättömyyttään."
Nämä olivat alkuperäiset väitteeni, tarkka linkki tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000010470671
Osoitan nämä väitteeni todeksi. Se vie vain hiukan aikaa, koska hallussani ei tällä hetkellä ole näitä lehtiä, mutta hankin ne. Annan niihin myös tieteelliset kriteerit täyttävät lähdeviittaukset.
Tieteelliseen lähdeviittaamiseen on olemassa useita ohjeita, joita te "pena" tai "realisti" tuskin tunnette, joten valitsen itse sopivan. Annan myös sen teidän himoitsemanne "linkin" lähdeviittausohjeisiin, joita tulen käyttämään.
Palaan asiaan, kunhan olen materiaalin hankkinut ja asialliset lähdeviittaukset tehnyt. Katsotaan sitten onko "Penan" väite paskanpuhumisesta totta vai ei.
En myöskään noteeraa tämän viestin lähettämisen jälkeen tulleita selittelyitä tai lisäyksiä. "Pena" esitti väitteensä tässä ja sillä siisti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000010480748
Kelpaako penalle? On syytä kelvata, näin nimittäin tulee tapahtumaan. Terve.
''Kelpaako penalle? On syytä kelvata, näin nimittäin tulee tapahtumaan. Terve. ''
Heti kun tuot faktaa vähän väitteesi tueksi niin kelpaa. Tähän päivään mennessä vain ei ole ensimmäistäkään todistettua faktaa tullut fanaattisilta riisikippojen kannattajilta.
Hienoa, että näet noin paljon vaivaa, todistaaksesi YHDEN AINOAN varusteen olevan Japanista. Sitäkään todistusta tuskin koskaan tulemme näkemään - pelkkiä huuhaapuheita, niinkuin aina ennenkin. Olet ilmeisesti googlettanut jo tunteja etsiessäsi Japanissa keksittyjä varusteita. Harmi ettet ole löytänyt vielä yhtään.
Minulla on esittää LUKUISIA lähteitä omien väittämieni tueksi, mutta esitän nyt yhden minkä olen jo aiemminkin laittanut.
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
Adaptiivinen vakionopeussäädin Toyotalta vuonna 1997, siinä kaikki! Hurraa Japani!
Ajovalo.net on yhden autoharrastajan perstuntumalta pitämä nettisivusto. Sivuston pitäjä myöntää itsekin, että koko sivusto perustuu hänen omiin mielipiteisiinsä.
Ajovalo.net on ihan mukava ja asiallinen sivusto, mutta valovuosien päästä "faktasta", "asiallisesta todisteesta" tai minkään sortin lähdeviittauksesta.
Sanot että sinulla on LUKUISIA lähteitä omien väittämiesi tueksi (niin realistihan sinä olet), niin kerropa minulle tässä omia lähdeviittauksiani odotellessa jokin TOINEN lähdeviittaus tämän Ajovalo.netin sijaan.
Kiitos, mielellään sellainen uskottava ja asiallinen, jossa lähteet ja taustat on tarkistettu. Osoita vaikka niillä LUKUISILLA lähteilläsi alkuperäinen väitteeni vääräksi, senhän pitäisi olla sinulle helppoa!
Paljastit muuten kaikessa uhossasi aika selvästi, että olet sama kirjoittaja kuin "realisti". Minä sen sijaan en todellakaan ole nimimerkki "Joni", vaikka niin ehkä luulet. Ikinä en ole Japanissa käynyt, ja tuskin tulen käymäänkään.
Minä en yritä "googlettaa Japanissa keksittyjä varusteita", ei ole mitään tarvetta. Minä hankin lähdeviittaukseni hieman asiallisemmalla tavalla, enkä yritä todistaa niillä yhtään mitään muuta, kuin alkuperäisten väitteideni todenperäisyyden. Äläpä suurentele asiaa.
MINÄ en ole varma siitä, missä pimeänäkö on keksitty. Siitä olen kuitenkin varma, että nykyään suurin osa autoinnovaatioista tulee Japanista. Monta kertaa pitää sanoa, että Japani on suhteellisen nuori automaa, jonka autoteollisuus on päässyt omille jaloilleen vasta siinä vaiheessa, kun perustavanlaatuiset autokeksinnöt (polttomoottori, ilmarenkaat) oli jo tehty. Päästyään mukaan tosimenoon, on Japani mennyt muiden edelle autoteknologiassa. Esittelemänne ajovalo.net-sivusto on noilta innovaatioiltaan hyvin puutteellinen. Siinä ei ole sellaisia keksintöjä, jotka vielä ovat ainoastaan Japanissa. Eihän joku yksityinen autoharrastelija (, joka sivua pitää) edes välttämättä voi tietää, mitä Japanissa on, ellei siellä itse ole käynyt ottamassa selvää. Suomen autolehdilläkin kun on noista asioista vääristynyttä tietoa ja niistä kirjoitetaan huolimattomasti ottamatta asioista selvää. Kuten olen sata kertaa sanonut, mm. TM myönsi lehdessään virheensä, kun lukija huomautti niistä palauteosastolla. Lehti oli aiemmin maininnut mm. kaistavahdin, tutkaohjatun vakionopeussäätimen ja kolarin ennakoimisjärjestelmän "eurooppalaisiksi uusiksi innovaatioiksi". Automaattista pysäköijää se kutsui Boschin tulevaisuuden visioksi. Kaikki nuo on jo vuosikausia löytynyt Japanissa myytävistä malleista. Osa niistä jää Japaniin, mutta suurin osa tulee tännekin jossain vaiheessa. Se vaan vie aikaa, kun sopimukset ja vakuutusasiat ym. byrokratia saadaan hoidettua. Noin myös TM selitti asian.
"''Mercedes on monesti käyttänyt uusia huippumallejansa teknisten uutuuksien lanseeraamiseen, ja uusi S-sarja pitää sisällään joukon kiinnostavia innovaatioita. Esimerkiksi Distronic Plus -etäisyydenhallintajärjestelmä tarkkailee tutkan avulla edellä kulkevaa liikennettä.''
No sehän on hieno toiminto. Onkos tuo nyt sitten juuri se tutkaohjattu vakionopeussäädin? Ainakin siksi kutsuttu järjestelmä on jo vuosikausia hoitanut nuo hommat Japanin autoissa. Tarkkailun lisäksi se pitää auton sopivalla etäisyydellä edellä, takana ja sivuilla oleviin, ja kaistavahti huolehtii sopivasta erosta kaistaviivoihin. Uusimmat versiot noista laitteista toimivat jo kuinka alhaisissa nopeuksissa tahansa ja mahdollistavat esim. ruuhkissa matelemisen ilman ajamista. Kädet ja jalat irti vaan ja auto pysyy kaistojen välissä ja sopivalla etäisyydellä muista autoista.
"''Uuteen S-sarjaan saa pimeänäköä helpottavat infrapunavalot. Kaksi infrapunalamppua lähettää ihmissilmälle näkymätöntä säteilyä eteenpäin, ja tuulilasin sisäpuolelle sijoitettu kamera välittää informaation kojelaudan näyttöön''
Tuulilasin kirjoituksessa lisäksi mainittiin, että keksintö on mullistava."
Tuo infrapunasysteemi on esitelty Toyota Soarerissa jo joskus 90-luvun lopulla. Juuri sama järjestelmä. Tuo laite on mullistava jäljessä olevassa Euroopassa. Eihän täällä kukaan hyödy Japanissa olevista hienouksista. Ehkä Bosch on taas jossain esittelytilaisuudessa keksinnyt sille uuden hienon kirjainyhdistelmän ja kutsuu sitä sitten omakseen. Niin kävi mm. ESP:n kanssa, joka oli todellisuudessa esitelty jo Mitsubishi Sigmassa 1991. Myös TM vastasi lukijanpalautteeseen niin, että se katsoi oikeutetuksi kutsua EUROOPASSA uutta laitetta innovaatioksi. Minusta se on kyllä omituista logiikkaa.
Kyllähän tuo amatöörimainen, häpeällisen puutteellinen ajovalo-listakin mainitsee muita kuin tuon vakionopeussäätimen japanilaiseksi keksinnöksi. Onhan siellä GPS:ää ja ajovakavuuden hallintajärjestelmää (=ESP)
Niin ja se automaattinen parkkeeraaja esiteltiin Japanin Priuksessa, muistaakseni jo siinä ensimmäisen sukupolven versiossa.
Terve.
Löysin jo tiedot siitä, mistä lehdistä mainitsemani artikkelit löytyvät. Lisäksi löysin muutakin lisätietoa aiheesta.
Hankin artikkelit tänään ja kirjoitan vastineen kunhan ehdin. Täydellisillä lähdeviittauksilla, kuten oli puhe. Niillä tiedoilla voit hankkia artikkelit ikiomiksi ja vaikka kehystää seinälle.
Näillä näkymin vastaus tulee sunnuntai-iltana, on tässä nimittäin muutakin tekemistä kuin vastarannan kiiskien vakuuttelu.
Et ole ensimmäistäkään kertaa antanut linkkiä, josta voisimme lukea vaikkapa juuri väittämäsi asiat. Mitään kunnon faktatietoa ei löydy väitteitesi tueksi. Voit väittää vaikka maailman tappiin asti asioista, mutta jos sinulla ei ole ensimmäistäkään 100% faktatietoa näyttää meille muille, on kirjoituksesi tosiaan vessapaperin arvoista sontaa.
Ajovalo.net on paljon luotettavampi lähde kuin sinun tyhjä pääsi.
Tutustu Mercedeksen innovaatioihin osoitteessa www.mercedes-benz.fi ja sieltä MB-maailma-> innovaatiot. Sen jälkeen mene osoitteeseen www.toyota.fi ja katso innovaatiot.
Käytä hetki aikaa noiden innovaatioiden vertailemiseen. Toyotan sivuilla mm. turvallisuuden kohdalla hehkutetaan niinkin hienoista asioista kuten EURO NCap -menestyksestä. Onhan se tietysti heille ''uutta'' kun joku auto saa viisi tähteä. Mersuissa ja muissa Euroautoissa viiden tähden tuloksia oli jo vuosia sitten.
Toyotan sivulla puhutaan turvakorista ja ABS-jarruista. Hahaa. Toyota lisäksi koittaa omia ABS:n keksinnön ja mainostaa sivuillaan seuraavaa:
''Toyota on kehittänyt useita kuljettajan hallintaa lisääviä elektronisia järjestelmiä, esimerkkinä ABS ja TRC''
Todellisuudessa ABS esiteltiin ensimmäisen kerran Mersun S-sarjassa vuonna 1978. Näemme sen täältä:
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
Tai täältä:
http://www.tuulilasi.fi/tekniikka/?subarea=alusta&news=110637
''Boschin ABS-järjestelmä otettiin sarjatuotantoon vuonna 1978, ensin Mercedes-Benzin S-sarjassa ja pian sen jälkeen BMW:n 700-sarjassa.''
Millä kumoatte nuo väitteet? Omilla, tyhjillä sanoillanne vai? Hahaa! Olette pahasti alakynnessä.
Toyotiin ja muihin Aasialaisrimpuloihin taisivat ABS:t tulla n. 10 vuotta Euroja jäljessä. Vai monessako 70-luvun Japseissa muka on ABS?
Ohimennen sanottakoon, että 70-luvun Mersuja liikkuu teillämme useita. Samanikäiset Aasialaiskinnerit on viety romuttamolle jo vuosikymmen tai pari sitten.
Siinä olivatkin Toytotan ''innovaatiot'' turvallisuuden osalta. Sen sijaan Mersun lista on ihailtava.
Harmi ettei Mersun sivuilta löytynyt aikajanaa milloin mikäkin varuste Mersuihin tuli. Sieltä olisitte voineet ihmetellä, miten hienoa tekniikkaa oli jo 1970-luvun lopulla esitetyssä S-sarjassa. Sitä kun vertailee vastaavan ikäisiin Aasialaisiin romuihin, niin ero on kuin yöllä ja päivällä ts. Mersu oli silloinkin Japseja n. 10 vuotta edellä.
On hyvin vaikea löytää englannin kieltä käyttäen netistä sellaista tietoa, jota ei tiedetä Suomessa. Vieläpä kun suurin osa noista sivuista ymmärrettävästi olisi japania. Jos et usko väitteitäni tutkaohjatusta vakionopeussäätimestä, parkkeeraajasta jne., on se minulle ihan sama. Voit koittaa itse ottaa asioista selvää. Eiköhän tuollaisiin faktoihin törmää edes ainakin sattumalta jossain vaiheessa. Pidä silmät ja korvat auki.
Katos, pentele, se tutkaohjattu (adaptiivinen) vakionopeussäädinhän (ACC) mainitaan jopa teidän rakkaassa ajovalo.netissänne Toyotan keksinnöksi. Toyota Celsior 1997. Priuksen automaattinen parkkeeraaja esiteltiin Suomessakin 10 Uutisten loppukevennyksessä. Joku Toyotan isokiho näytti, miten laite teki täydellisen taskuparkkeerauksen.
Kaistavahti oli Nissanin tai Toyotan 90-luvun keksintö ja se on ollut vuosikaudet saatavilla mm. Nissan Cimaan ja Skyline GT-R:ään, joka on ollut valmistustauolla jo vuodesta 2002. Joten vanha on sekin keksintö Japanissa. Tänne sen toi joku Rellu taas kerran "uutuutena".
Ymmärrän, että on todella vaikea löytää mitään selkeää faktatietoa tai lähdettä noiden väittämienne tueksi. Älä nyt kuitenkaan vielä luovuta, vaan jatka googlettamista.
Eli pikkuhiljaa alat sinäkin tajuamaan, että ajovalo.net:n lista on kattava. Eipä montaa Japanilaista keksintöä löydy minkä me tietysti jo tiesimmekin.
Eli siis tuolta voitte kattoo tojon versioita...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000009506892
Hondan night visioniin syyskuulta 2004. Ja kyseessä ei siis ole hondan ensimmäinen versio kyseistä himmelistä... http://world.honda.com/HDTV/IntelligentNightVision/200408/
täällä bemari hiihtelee vuoden perässä... http://motoring.co.za/index.php?fArticleId=2621784
Sinä vähän välttelet suoraan minulle vastaamista, mutta rivien välistä annat silti ymmärtää, ettei mitään faktaa minunkaan väitteideni tueksi löydy.
Malta nyt hyvä mies vähän aikaa vielä. Käyn tänään kirjastossa ottamassa oikein valokopiot noista artikkeleista, kun noita lehtiä ei minulla enää itselläni ole. Sitten lähden reissuun ja sunnuntai-iltana palatessani annan täydelliset lähdeviittaukset. Voit sitten antaa vaikka postiosoitteesi, niin minä postitan ne artikkelit sinulle ilmaiseksi.
Onhan se noloa, jos koko viikonlopun täällä hehkutat, että mitään todisteita ei ole, ja sitten ne löytyvätkin.
tältä kertaa... Eli tässä vielä toyota priuksen automaattinen parkkeeraaja ja juttu tehty tammikuulla 2004. Tämän kevään TM:ssä siis tosiaan mainostettiin boschin testeissä olevaa systeemiä uutena innovaationa... säälittävää!!! http://www.space.com/businesstechnology/technology/prius_park_040115.html
näitä kun tuntuu putkahtelevan niin helposti... Eli siis lane keeping system ja Nissan Cima 2001... http://www.nissan-global.com/GCC/Japan/NEWS/20010112_1e.html
No kylläpä oli onnettomat innovaatio-sivut molemmilla. Eipä kauan kestänyt tutustuminen. Toyota on kehittänyt ABS:ää, tajuatko? Vaikkei olisi keksinyt ABS:ää, on se sitä silti KEHITTÄNYT. Aivan totta puhuvat.
Mistäs Mersun sivuilla sitten kerrotaan? Eivät mainitse omia keksintöjään, vaan mainostavat jotain turvavöiden kiristimiä, jotka löytyvät joka autosta. Moottori-osastolla kertovat oikein hyvästä väännöstä. En ymmärrä mitä sellainen tekee INNOVAATIO-osastolla.
EuroNCAP-menestys ei ole japanilaisille yhtään sen uudempaa kuin muillekaan. Kun niitä viisiä tähtiä alkoi tulla, tuli niitä heti myös japanilaisille. Samoihin aikoihin Avensis niitä sai kuin kilpailijansakin. Vuosia sitten maksimimäärä oli sitä paitsi 4 tähteä, senkin huijari.
En ole varma, mutta uskoisin jo 70-luvun japanilaisissa olleen ABS saatavilla, koska jo 60-luvulla esim. Toyota Centuryssa ja Nissan Presidentissä oli hierovat penkit ja jääkaapit ja tv:t ja kaikki viimeisen päälle.
Mutta nykymaailmasta puhuttaessa on Japani merkittävin auton kehittäjä. Nyt Japanissa panostetaan automaattiseen ohjaukseen ja jo pian on luvattu avata siellä ensimmäiset automaattiset tieosuudet. Toyota myöskin on kehittämässä järjestelmää, jossa autot "keskustelevat" toistensa ja mm. liikennevalojen kanssa navigaattorin ja keskustietokoneen avulla. Noin turvallisuus ja ajamisen helppous hyppäävät aivan uusiin ulottuvuuksiin. Ja tuo ei ole mitään kaukaisen tulevaisuuden utopiaa, tulette yllättymään siitä, mihin Japani automaailman on hyvinkin nopeasti viemässä. Itse asiassa jos kävisitte jo nyt Japanissa, järkyttyisitte yllätyksestä.
"Siinä olivatkin Toytotan ''innovaatiot'' turvallisuuden osalta. Sen sijaan Mersun lista on ihailtava."
Väärin. Et sinä sitä parilla sanalla määrää. Kolarin ennakointijärjestelmä, ACC, kaistavahti ym. ym. ovat mielestäni hyvin merkittäviä turvallisuus(kin)innovaatioita.
Miten niin kattava? Jos sieltä yksi mainitsemistani keksinnöistä löytyy, en sitä kovin kattavaksi sanoisi. Hienosti yrität vääntää negatiivisenkin itsellesi positiiviseksi. Naurettavaa.
Juu, ja se TM:n esittelemä saksalainen versio - "tulevaisuuden visio" (hah) - vieläpä vaati kuljettajaa kaasuttamaan ja jarruttamaan. Priuksessa sen kuin ajat paikan vierelle ja painat nappia.
Olisi jännä tietää miten muka Toyota ABS:ää olisi kehittänyt. Tuskin mitenkään. Mersulle, Bemarille ja tottakai Boschille kunnia kuuluu. Ei kopioivalle Toyotalle.
''Mistäs Mersun sivuilla sitten kerrotaan? Eivät mainitse omia keksintöjään, vaan mainostavat jotain turvavöiden kiristimiä, jotka löytyvät joka autosta. ''
Kyllähän maitsevat. Nimenomaan on Mercedeksen keksintöjä ELI INNOVAATIOITA tuo lista Mersun sivuilla. Turvavöidenkiristimet toki löytyvät nykyään myös Japanilaisista kinnereistä mutta Mersulta se on LÄHTÖISIN. Ymmärrätkö? Kuten huomaamme, turvavöidenkiristimet tulivat ensimmäisenä maailmassa Mersuihin vm. 1984.
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
''En ymmärrä mitä sellainen tekee INNOVAATIO-osastolla. ''
No eipä se nyt mitään uutta olekaan.
''Moottori-osastolla kertovat oikein hyvästä väännöstä. En ymmärrä mitä sellainen tekee INNOVAATIO-osastolla. ''
Innovaatiota ovat tässätapauksessa edistykselliset CDI moottorit.
''EuroNCAP-menestys ei ole japanilaisille yhtään sen uudempaa kuin muillekaan. ''
Vielä muutama vuosi sitten Japanista ei montaa viiden tähden tälliä löytynyt. Sen sijaan Eurooppalaisista, mm. Renault, Mercedes, Volvo näitä viiden tähden autoja on löytynyt jo vuosia, todellakin vuosia. En muista tarkkaan minä vuonna tuo viides tähti tuli mukaan, mutta pian sen jälkeen ed. mainitut euromerkit sen viidennen tähden saivat, PALJON ennenkuin Japanilaiset. Vuosi (vai pari) sitten oli muuten Mersulla enemmän viiden tähden autoja kuin Japseilla yhteensä.
''Mutta nykymaailmasta puhuttaessa on Japani merkittävin auton kehittäjä. Nyt Japanissa panostetaan automaattiseen ohjaukseen ja jo pian on luvattu avata siellä ensimmäiset automaattiset tieosuudet. Toyota myöskin on kehittämässä järjestelmää, jossa autot "keskustelevat" toistensa ja mm. liikennevalojen kanssa navigaattorin ja keskustietokoneen avulla. Noin turvallisuus ja ajamisen helppous hyppäävät aivan uusiin ulottuvuuksiin. Ja tuo ei ole mitään kaukaisen tulevaisuuden utopiaa, tulette yllättymään siitä, mihin Japani automaailman on hyvinkin nopeasti viemässä. Itse asiassa jos kävisitte jo nyt Japanissa, järkyttyisitte yllätyksestä. ''
Tyypillistä Jonia. Paljon puhetta eikä mitään todellista tietoa. Luvatahan toki saa, mutta kummavaan ettei Japanista ole paljoa uutta automaailmaan tullut. Vain muutama asia, joita Joni ja muut toilottavat päivästä toiseen. Kaistavahti ja joku muu. Siinä kaikki. Katsotaanko mitä Saksalaiset ovat saaneet aikaan. Lista on loputon. Saksalaiset premiummerkit ovat aina olleet aikaansa edellä ja niin tulee myös jatkumaan.
''Väärin. Et sinä sitä parilla sanalla määrää. Kolarin ennakointijärjestelmä, ACC, kaistavahti ym. ym. ovat mielestäni hyvin merkittäviä turvallisuus(kin)innovaatioita. ''
Juuri näin. Pari asiaa, jotka Japsit ovat ILMEISESTI onnistuneet tekemään (ettehän te ole tätäkään faktojen avulla todeksi KERTAAKAAN todistaneet). Aina samat asiat viestistä toiseen. No tottahan näitä muutamia varusteita pitääkin jauhata kun muuta ei ole.
Cool ! Riisipussifanaatikot ovat joukolla saaneet (TAAS) ne pari ainoata varustetta todistettua. Myönnettäköön että ne tulevat Japanista. Mutta ero Saksalaisiin on silti mykistävä. Muutama hassu varuste ovat lähinnä vitsi kun vertaa tähän listaan:
Hiukkassuodatin (dieselmoottoriin) 1985 MB 300 D (Kalifornia)
Jarruassistentti 1996 Mercedes-Benz
Lasinpyyhkimien sadetunnistin 1993 Mercedes-Benz
Lastenistuintunnistus matkustajan airbagissä 1996 MB SLK
Lukkiutumattomat jarrut (ABS) **) 1978 Mercedes-Benz
Sähköhydrauliset jarrut 2001 MB SL
Sähköisesti kaadettavat takapääntuet 1985 MB E
Turvakori 1951 Mercedes-Benz
Turvavyön kiristimet 1984 Mercedes-Benz
Turvavyön voimanrajoitin 1995 Mercedes-Benz E
Xenon-lähivalot 1996 Mercedes-Benz
Pelkästään MERSULTA löytyy enemmän keksittyjä varusteita kun Japanilaisilta valmistajilta YHTEENSÄ. Otetaan kaikki Eurooppalaiset yhteensä, niin ero on mykistävä. Joku yksi kaistavahti ei muuta sitä tosiasiaa, että Euroopasta on autoteollisuuteen tullut PALJON enemmän uutta kuin Japanista. Onko tämä nyt niin vaikea tajuta?
"Olisi jännä tietää miten muka Toyota ABS:ää olisi kehittänyt. Tuskin mitenkään. Mersulle, Bemarille ja tottakai Boschille kunnia kuuluu. Ei kopioivalle Toyotalle"
No eiköhän se sitä jotenkin ole kehittänyt, kun kerran niin nettisivuillaan sanoo. Ei sinulla ainakaan ole ainoatakaan syytä uskoa toisin.
"Vielä muutama vuosi sitten Japanista ei montaa viiden tähden tälliä löytynyt. Sen sijaan Eurooppalaisista, mm. Renault, Mercedes, Volvo näitä viiden tähden autoja on löytynyt jo vuosia, todellakin vuosia. En muista tarkkaan minä vuonna tuo viides tähti tuli mukaan, mutta pian sen jälkeen ed. mainitut euromerkit sen viidennen tähden saivat, PALJON ennenkuin Japanilaiset. Vuosi (vai pari) sitten oli muuten Mersulla enemmän viiden tähden autoja kuin Japseilla yhteensä."
No johan pomppas taas. Kumma kun Volvolla ei vielä tänä päivänäkään ole kuin yksi viiden tähden malli, uusi S40, joka sai tähtensä vasta 2004! Edes S80 ei saanut kuin 4 tähteä. Miksi haluat valehdella?
Toyota Avensis sai 5 tähteä vuonna 2003. Ainoastaan Rellun Laguna sai Avensista ennen 5 tähteä. Se oli vuonna 2001. Sitten Avensis ohitti Lagunan yhdellä pisteellä. Saab 9-3 sai 5 tähteä Avensiksen kanssa samana vuonna. Esim. 3-Bemari sai ne vasta tänä vuonna, C5 2004, 407 2004, Passat 2005 ja S40 2004. Luokkaa kalliimmistakin autoista vain E-Mersu, Vel Satis ja Saab 9-5 saivat 5 tähteä Avensiksen kanssa samana vuonna. Yksikään siitä luokasta ei saanut Avensista ennen 5 tähteä. Audi A6 sai ne vasta 2004. Sitten esim. uusi 5-Bemari sai vain 4 tähteä, samoin 607, S70, S80, A4, Mondeo, Jaguar X-Type, Signum, Vectra, Octavia, Superb, S60.
Eli tuosta voidaan päätellä, että Avensista edellä turvallisuuskehityksessä oli vain Laguna ja että sinä puhut paskaa.
Myöskin Corolla Verso on luokkansa turvallisin ainoana 35 pisteellä. Yaris oli pitkään luokkansa turvallisin. Se sai silloiset täydet 4 tähteä jo vuonna 2000. 5 tähden aikana sitä ei olla edes testattu.
Lexus GS on luokkansa turvallisin ainoana 35 pisteellä.
Samoin testatusta neljästä pienestä maasturista japanilaisilla on kolmoisjohto, neljäntenä eli viimeisenä on joukon ainoa ei-japanilainen.
Tästä voit tarkastaa kertomani aitouden:
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/introduction.php
Joten perutko puheesi turvallisuudesta? Mikään ei puoltanut väitteitäsi.
"Tyypillistä Jonia. Paljon puhetta eikä mitään todellista tietoa. Luvatahan toki saa, mutta kummavaan ettei Japanista ole paljoa uutta automaailmaan tullut. Vain muutama asia, joita Joni ja muut toilottavat päivästä toiseen. Kaistavahti ja joku muu. Siinä kaikki. Katsotaanko mitä Saksalaiset ovat saaneet aikaan. Lista on loputon. Saksalaiset premiummerkit ovat aina olleet aikaansa edellä ja niin tulee myös jatkumaan."
Kaikki kirjoittamani oli todellista tietoa. Miten niin Japanista ei ole tullut uutta automaailmaan? Johan tässä ollaan kymmeniä viestejä aiheesta kirjoiteltu, etkä vieläkään opi? Kerropas sinä minulle, mitä uutta on vaikka Saksasta tullut vaikka vuoden -98 jälkeen. Tai Ranskasta. Tai Jenkeistä. Enhän minä muuta ole väittänytkään kuin että Japanista tulee nykyään eniten autoinnovaatioita. Ikivanhoista dieseleistä ja polttomoottoreista on naurettava enää puhua. Nekin selittyvät Japanin autoteollisuuden nuoruudella. On sama, kuin joku kehuskelisi kiinalaisten keksineen pyörän ja ruudin ja sitä myötä polttamiseen perustuvan energiantuotannon ja siten keksineen auton perusteet. Niinhän se teidän logiikan mukaan menee, mutta en minä haluaisi tänä päivänä kiinalaisilla ruutitoimisilla kottikärryillä tai edes T-Fordilla ajella.
"Juuri näin. Pari asiaa, jotka Japsit ovat ILMEISESTI onnistuneet tekemään (ettehän te ole tätäkään faktojen avulla todeksi KERTAAKAAN todistaneet). Aina samat asiat viestistä toiseen. No tottahan näitä muutamia varusteita pitääkin jauhata kun muuta ei ole."
Vastaavia on monia. Olen vain käyttänyt muutamaa esimerkkinä. Monista on vaikea ottaa Suomesta käsin selvää kielen ja termien outouden takia. Japanissa niitä näkee. Sellaista sanaa ei suomen kielessä ole kuin 'jauhata'. Tarkoitit kaiketi 'jauhaa'.
Vastaavia jap. keksintöjä on monia. Olen vain käyttänyt muutamaa esimerkkinä. Monista on vaikea ottaa Suomesta käsin selvää kielen ja termien outouden takia. Japanissa niitä näkee.
Kerropas sinä minulle, mitä uutta on vaikka Saksasta tullut vaikka vuoden -98 jälkeen. Tai Ranskasta. Tai Jenkeistä. Enhän minä muuta ole väittänytkään kuin että Japanista tulee nykyään eniten autoinnovaatioita. Ikivanhoista dieseleistä ja polttomoottoreista on naurettava enää puhua. Nekin selittyvät Japanin autoteollisuuden nuoruudella. On sama, kuin joku kehuskelisi kiinalaisten keksineen pyörän ja ruudin ja sitä myötä polttamiseen perustuvan energiantuotannon ja siten keksineen auton perusteet. Niinhän se teidän logiikan mukaan menee, mutta en minä haluaisi tänä päivänä kiinalaisilla ruutitoimisilla kottikärryillä tai edes T-Fordilla ajella.
Vai jarruassistentti Mersussa 1996? Onpa hienoa. Japanissa oli silloin jo kolarin ennakoiva järjestelmä, joka jarrutti ja teki väistöliikkeen itse ja kiristi turvavyöt ja sulki ikkunat ja antoi vakavassa tilanteessa autonavigaattorin avulla hätäkeskukseen auton tarkan sijainnin ja kertoi auton nopeuden törmäyshetkellä.
Dieseleiden kehitystä Japanissa on jarruttanut se, että siellä kukaan ei halua ajaa dieselillä, samoin on Jenkeissä. Dieselit tehdään lähinnä vain Eurooppaa varten.
Sähköhydrauliset jarrut oli yritys kopioida vastaavanlaista Lexuksen tekniikkaa, mutta siitähän tuli Mersun osalta kuuluisa floppi suuren vikojen määrän takia.
Monta kertaa se pitää sanoa, ettei Japanista ole voinut älyttömän pitkään autokeksintöjä tulla, koska koko autoteollisuus on siellä niin nuori. Toisen maailmansodan tuhkista nouseminen kesti oman aikansa ja tietysti vasta omille jaloilleen päästyään on se voinut alkaa tuottaa omaa hedelmää. Siinä vaiheessa ymmärrettävästi moottori ja ajovalot ja jopa rattikin oli jo keksitty. Miksi missään tilanteessa koko Eurooppaa pitäisikään verrata Japaniin? Tai miksi mitään ylipäätään pitää näissä asioissa verrata mihinkään?
Sanon vain, että nykyään Japanista tulee enemmän innovaatioita autoihinkin kuin muualta. Muuta en ole väittänytkään.
"Vuosi (vai pari) sitten oli muuten Mersulla enemmän viiden tähden autoja kuin Japseilla yhteensä"
Totta. Ei sentään vuosi sitten, mutta kaksi vuotta sitten tilanne oli tuo. Mersulla oli kaksi viiden tähden autoa, C (2002) ja E (2003), jolloin japanilaisista viiden tähden autoista oli testattu vain Avensis. Eli Mersulla oli jopa kaksi kertaa japanilaisten viiden tähden autojen määrä! Asiaan toki vaikuttaa autojen testaamisajankohdat ja mallijulkaisut. Nimittäin vuonna 2003 Toyotalla olisi ollut myös Corolla Verso ja Prius tuotannossa ja ne saivatkin 5 tähteä kun niiden vuoro tuli, mutta niitä ei jostain syystä testattu vielä silloin. Joten tuollakaan kertomallasi ei paljon ole merkitystä. Mutta ottaako päähän, että Toyotalla on keskimäärin turvallisemmat autot kuin Mersulla tai Volvolla tai Audilla tai Bemarilla?
Sitä paitsi silloin (2001), kun Renault otti etumatkaa muihin turvallisuudessa, ei EuroNCAP ollut vielä niin kova sana ostajien korvissa. Japanilaiset panostivat siihen asti japanilaisiin vastaaviin testeihin ja saivatkin niissä huipputuloksia. Sitten japanilaistenkin täytyi alkaa suunnittelemaan autojansa EuroNCAP:n kantilta ajateltuna, koska sen antamilla pisteillä alkoi olla niin kova mainosarvo Euroopassa, ja EuroNCAP ja vastaavat japanilaislaitokset painottivat sen verran eri osa-alueisiin eri tavoin. Yhä edelleenkin japanilaiset panostavat kotimarkkinoidensa malleissa omien testiensä vaatimuksiin samasta syystä.
Joni vaikka ajovalo.netistä nuo innovaatiot.
"Sanon vain, että nykyään Japanista tulee enemmän innovaatioita autoihinkin kuin muualta. Muuta en ole väittänytkään."
Lopeta tuo sonnan jauhaminen. Japsit osaa kaksi asiaa: kopioinnin ja markkinoinnin.
Joni ja monet muut japseihin seonneet poloiset eivät tajua, että keksintöjen soveltaminen ja yhdisteleminen ei ole sinällään keksintöjen tekemistä kuin perinteisesti ajatellaan.
Japsit ovat mestareita käyttämään jo olemassaolevaa teknologiaa ja yhdistelemään sekä soveltamaan sitä eri tilanteissa.
Sitä päivää emme ilmeisesti näe jolloin japanista tulisi jotain perustavanlaatuista kekseliäisyyttä jota tarvittiin mm. Otto- ja Diesel-moottorien luomisessa eli KEKSIMISESSÄ.
Autotekniikka on vain yksi alue jossa japsit ovat edenneet muiden ensin tasoitellessa tien ja tehtyä sen kaikkein raskaimman työvaiheen eli ajatustyön.
Kellot, kamerat, viihde-elektroniikka;
kaikki ensin muualla kehiteltyä.
''Eli tuosta voidaan päätellä, että Avensista edellä turvallisuuskehityksessä oli vain Laguna ja että sinä puhut paskaa. ''
Haha! Mihin unohtui C ja E Mersu? Olet suorastaan tyhmä. Toyotalla oli ennen tätä vuotta siis yksi ainoa 5 tähden auto kuten itsekin sanoit. Ja siinä oli siis KAIKKI JAPANILAISET VIIDEN TÄHDEN AUTOT. Tajuatko? Corollakaan ei saanut 5 tähteä vuonna 2003. Puhutaanko hetki vaikkapa Mazdan, Hondan tai Nissanin turvallisuudesta. Nissan Micra 2 tähteä! Itse en noin turvattomaan koppiin edes menisi. Senkun vertaat antamassasi linkissä Eurojen ja Japsien turvallisuuseroja. Valehtelet itsellesi jos et myönnä Eurojen olevan edellä TÄSSÄKIN asiassa.
''Kerropas sinä minulle, mitä uutta on vaikka Saksasta tullut vaikka vuoden -98 jälkeen.''
No johan olen kertonut 100 kertaa. Mene Mersun sivulle. Jo pelkästään siellä on enemmän uutta kuin Japseilla yhteensä. Joko tajuat?
''Vastaavia on monia. Olen vain käyttänyt muutamaa esimerkkinä. ''
Haha. Tosi monia on! Euroopasta silti SELVÄSTI enemmän. Olen tämän todistanut monta kertaa. Sinä et ole minun todistettani, jossa annan selvän linkin pystynyt kumoamaan kertaakaan. Myönnä jo tappiosi.
''Mutta ottaako päähän, että Toyotalla on keskimäärin turvallisemmat autot kuin Mersulla tai Volvolla tai Audilla tai Bemarilla? ''
Mersun mallistossa on muuten kaikki (A, C, E) viihden tähden autoja paitsi edellisen polven ML-Maasturi, joka esiteltiin jo viime vuosituhannella. Voidaan olettaa että myös A-sarjaan pohjautuva B tulee saamaan 5 tähteä, samoin uusi ML. Voisin siis hyvällä omallatunnolla väittää, että kaikki Mersut ovat tällä hetkellä 5 tähden autoja.
Millä hemmetin perusteella sitten Toyotasta keskimäärin turvallisempia kuin Mersut? En ymmärrä logiikkaasi. Toyota näyttäisi olevan Japseista selvä ykkönen turvallisuuden suhteen, muut ovat selvästi huonompia. Toyotallakin on useita alle viiden tähden autoja tällä hetkellä kuten Yaris, Corolla, Camry(liekkö enää tuotannossa?) ja Previa. Parannettavaa löytyy. Toyotat eivät todellakaan ole Mersuja turvallisempia - täysin päinvastoin. Valehtelija.
''Japanilaiset panostivat siihen asti japanilaisiin vastaaviin testeihin ja saivatkin niissä huipputuloksia. Sitten japanilaistenkin täytyi alkaa suunnittelemaan autojansa EuroNCAP:n kantilta ajateltuna, koska sen antamilla pisteillä alkoi olla niin kova mainosarvo Euroopassa, ja EuroNCAP ja vastaavat japanilaislaitokset painottivat sen verran eri osa-alueisiin eri tavoin. Yhä edelleenkin japanilaiset panostavat kotimarkkinoidensa malleissa omien testiensä vaatimuksiin samasta syystä. ''
Luultavasti tämäkin on sitä kuuluisaa Jonin suusta päästettyä sontaa, joka on arvoltaa samaa kuin tarinasi MR2:sta tai Corolla T-Sportista.
''Vastaavia jap. keksintöjä on monia. Olen vain käyttänyt muutamaa esimerkkinä. Monista on vaikea ottaa Suomesta käsin selvää kielen ja termien outouden takia. Japanissa niitä näkee. ''
Kerropa meille lisää, tällä kertaa lähdetietojen kera. Miksei näitä hienoja Japanilaisia keksintöjä löydy sitten mistään muualta kuin Jonin päästä? Kerro miksi. Kieli muka este. Haha. Kyllä ne olisi jossakin englanniksi esitelty jos ne todella olisivat Japanista, mutta näin ei vain ole.
''Vai jarruassistentti Mersussa 1996? Onpa hienoa. Japanissa oli silloin jo kolarin ennakoiva järjestelmä, joka jarrutti ja teki väistöliikkeen itse ja kiristi turvavyöt ja sulki ikkunat ja antoi vakavassa tilanteessa autonavigaattorin avulla hätäkeskukseen auton tarkan sijainnin ja kertoi auton nopeuden törmäyshetkellä. ''
Kerro ihmeessä lähde, josta voimme kaikki lukea lisää. Löytyvätkö kaikki nämä varusteet vain Jonin päästä. Tältä pahasti näyttää. Mitään faktaa et ole esittänyt.
''Toisen maailmansodan tuhkista nouseminen kesti oman aikansa ja tietysti vasta omille jaloilleen päästyään on se voinut alkaa tuottaa omaa hedelmää.''
Tuo toisesta maailmansodasta selviäminen on täysin naurettava selitys. Kyllä Saksallakin meni aikaa siitä toipua, mutta kummasti vain enemmän sieltä niitä innovaatioita tuli. Myönnätkö edes tämän?
''Miksi missään tilanteessa koko Eurooppaa pitäisikään verrata Japaniin?''
Oikeastaan ei tarvitse verrata kuin yhtä automerkkiä Japaniin (MB) ja se pesee kaikki Japsien autovalmistajat yhteensä lähestulkoon puhuttaessa innovaatioista. Siihen kun lisätään vielä Audi, BMW ja muut Saksalaiset, niin ero Japseihin on jo mykistävä. Turha sinun on väittää vastaan; tehtäväsi on mahdoton.
''Sanon vain, että nykyään Japanista tulee enemmän innovaatioita autoihinkin kuin muualta. Muuta en ole väittänytkään. ''
Olet väärässä.
Yaris sai aikanaan täydet neljä tähteä ja oli vuosia luokkansa turvallisin. Viiden tähden aikana sitä ei olla testatukaan.
Katsos tähdet eivät ole ainoita, joita EuroNCAP myöntää. Pisteitä tarkastellessa Toyotalla on turvallisempia malleja kuin Mersulla. Yleensä tietenkin on järjetöntä vertailla jotain E:tä, C:tä ja S:ää johonkin Yariksiin ja Corolloihin, niin eri luokista puhutaan. Oletettavasti tietenkin myös kaikki tulevat Toyotat saavat täydet viisi tähteä, esim. uusi Aygo.
"Voidaan olettaa että myös A-sarjaan pohjautuva B tulee saamaan 5 tähteä, samoin uusi ML."
Pitihän sen uuden 5-Bemarinkin saada 5 tähteä, mutta ei se katsos aina niin varmaa ole.
"Luultavasti tämäkin on sitä kuuluisaa Jonin suusta päästettyä sontaa, joka on arvoltaa samaa kuin tarinasi MR2:sta tai Corolla T-Sportista."
Kyllä sekin oli sitä ihan samaa faktaa, jota täällä usein kirjoitan. MR2:sta tai Corolla T-Sportista en muista kirjoittaneeni juuri mitään koskaan.
"Haha! Mihin unohtui C ja E Mersu?"
Joo, anteeksi, C oli näköjään saanut viisi tähteä ennen Avensista, mutta E ei. Se sai ne myös 2003. Mutta Avensis sai silti paremmat pisteet kuin mikään Mersu.
"Toyotalla oli ennen tätä vuotta siis yksi ainoa 5 tähden auto kuten itsekin sanoit. Ja siinä oli siis KAIKKI JAPANILAISET VIIDEN TÄHDEN AUTOT."
Väärin. Ennen tätä vuotta, vuonna 2004 Toyotalla oli viiden tähden autoja Avensiksen lisäksi myös Prius, Corolla Verso, ja Yariksella oli täydet neljä tähteä. Nyt myös siis Lexus GS:llä viisi tähteä ja 35 pistettä. Kaikki nuo ovat/olivat luokkansa turvallisimpia.
"Puhutaanko hetki vaikkapa Mazdan, Hondan tai Nissanin turvallisuudesta. Nissan Micra 2 tähteä! Itse en noin turvattomaan koppiin edes menisi. Senkun vertaat antamassasi linkissä Eurojen ja Japsien turvallisuuseroja. Valehtelet itsellesi jos et myönnä Eurojen olevan edellä TÄSSÄKIN asiassa."
Puhutaan ihmeessä. Uudella Micralla 4 tähteä, miksi puhut vanhasta Micrasta? Katso Hondan Civiciä, CRV:tä, Jazzia, S2000:ta, Accordia, Streamia, FR-V:tä. Mazdan 6:ta, 2:ta, MX-5:ttä. Nissanin Primeraa, Almeraa, X-Trailia, Micraa.
Kaikilla noilla 4 tähteä. Ja niissä luokissa ei paljon parempia löydy. Moni noista luokkansa turvallisimpia. Kyllä siellä Audeilla, Peugeoteilla, Alfa Romeoilla, VW:illa, Opeleilla, Fordeilla ihan samoin suurin osa 4 tähteä ja kolmea ja kahtakin. Joten ei todellakaan mitään pahaa sanottavaa Nissanin, Hondan tai Mazdan turvallisuudesta. Itse asiassa niiden turvallisuus on todella hyvää kilpailijoihin verrattuna. Lähes kaikilla 4 tähteä.
Tuo EuroNCAP:n lista on taas siinä mielessä rajoittunut, että japanilaisia executive-malleja ei ole Euroopassa kuin Lexus ja siltäkin on vain GS testattu. LS, RX, SC, ES, LX, uusi IS ja Infinitit ja Acurat saisivat lähes varmasti viisi tähteä kaikki. Niin paljon on niiden turvallisuuteen panostettu.
Eli japanilaisilla menee todella hyvin tuossaKIN asiassa.
"No johan olen kertonut 100 kertaa. Mene Mersun sivulle. Jo pelkästään siellä on enemmän uutta kuin Japseilla yhteensä. Joko tajuat?"
En nähnyt sillä onnettomalla rupusivulla yhtäkään 90-luvun keksintöä, saatika sitten vuoden -98 jälkeen tulleita, kuten pyysin. Muutenkaan sillä sivulla ei ole kuin ehkä kolme keksintöä.
Joten kerropas nyt vaan kiltisti saksalaisia vuoden -98 jälkeen tulleita autokeksintöjä. Minä osaan varmasti sanoa enemmän japanilaisia.
"Haha. Tosi monia on! Euroopasta silti SELVÄSTI enemmän. Olen tämän todistanut monta kertaa. Sinä et ole minun todistettani, jossa annan selvän linkin pystynyt kumoamaan kertaakaan. Myönnä jo tappiosi."
Kyllä, tosi monia niitä on. Kerro sitten niitä eurooppalaisia uusia autokeksintöjä MAITTAIN. Ei mitään maanosa-maa, Eurooppa-Japani - asetelmaa. Et ole pystynyt sanomaan yhtäkään. Mistä selvästä linkistä puhut, joka minun olisi jotenkin pitänyt kumota? Et ole laittanut yhtään hyvää linkkiä. Olet hävinnyt jo.
Kuten sanottu 1000 kertaa, tuon ajovalo-sivun lista on hyvin puutteellinen. Siitä puuttuu kaikki vain Japanissa olevat keksinnöt ja se on muutenkin päivittämätön. Miksi edes luottaa tuollaiseen harrastelijan pitämään yksittäiseen sivuun? Minäkin voin laittaa oman sivun pystyyn. Millä selität sen, ettei sivulla lue edes kaistavahtia tai automaattista parkkeeraajaa? Sivun pitäjä ei edes tiedä sellaisista tai sitten sitä ei vaan kiinnosta, kun niitä ei Suomesta saa. Joka tapauksessa ne puuttuvat ja Japanissa nekin on keksitty.
Kumoapa sinä väitteeni, että Japanista tulee nykyään muita enemmän autoinnovaatioita.
Etkö usko, että mainitsemani autokeksinnöt ovat Japanista vai etkö pidä niitä "keksittyinä"? Miksei autonavigaattori tai kolarin ennakointijärjestelmä olisi keksintö? Hiton hyviä keksintöjä ovatkin.
Selitä ja perustele nyt kunnolla.
Älkäämme taas viekö keskustelua elektroniikkaan sun muuhun, kun ollaan sunkin kanssa ne aiheet jo läpi koluttu monta kertaa. En jaksa siitä muuta sanoa, kuin että paskaahan sinä taas puhut. Viihde-elektroniikassakin Japanista on jo pitkään tullut paljon paljon enemmän kuin muualta. Ihmeellistä, että vielä löytyy näinkin syrjäinen maa, jossa sitä ei tiedetä. Japanissa on sellaisia vempeleitä, ettei täällä osata uneksiakaan. Ja ne kaiken lisäksi ovat hyödyllisiä ja toimivia.
"Kerropa meille lisää, tällä kertaa lähdetietojen kera. Miksei näitä hienoja Japanilaisia keksintöjä löydy sitten mistään muualta kuin Jonin päästä? Kerro miksi. Kieli muka este. Haha. Kyllä ne olisi jossakin englanniksi esitelty jos ne todella olisivat Japanista, mutta näin ei vain ole."
Johan tuo yksi kaveri niitä lähdetietoja laittoi, ettepä viitsineet vaan sille paljon vastailla. Tässä linkkejä:
http://www.toyota.co.jp/en/safety_presen/tech/28.html
http://www.space.com/businesstechnology/technology/priu s_park_040115.html
Ja kas, ylempi linkkihän kertoo Toyotan keksineen mm. ABS:n vuonna 1971.
Mutta hyvin vaikeaa on koittaa löytää tietoja tuollaisista asioista netissä. Nuo sivut kun olisivat tietenkin useimmiten japania ja edes englanniksi ei kovin monen laitteen nimeä tiedä. Koitapa itse löytää netistä vaikkapa kaistavahdin keksijä. Kuitenkin sinäkin tiedät, että sellainen laite on, joten et voi olla epäilevä senkään seikan suhteen. Jos jotain tietoa löydät, kertoo se minun olleen taas oikeassa. Jos uskot itse olevasi oikeassa, sinunhan kannattaisi itse etsiä Pre-Crash Safety -järjestelmän ja GPS:n yms. keksijät ja niin todistaa minun olleen väärässä.
"Tuo toisesta maailmansodasta selviäminen on täysin naurettava selitys. Kyllä Saksallakin meni aikaa siitä toipua, mutta kummasti vain enemmän sieltä niitä innovaatioita tuli. Myönnätkö edes tämän?"
Kaikki tietävät, että Japani teki kautta aikojen hienoimman nousun toisen maailmansodan jälkeen. Saksa ei saanut niskaansa atomipommeja ja Saksan autoteollisuus jo ennen sotia oli vahvaa. Täysin eri tilannen Japanin ja Saksan autoteollisuuden nousemisilla 2. ms:sta. Japanin autoteollisuudella kesti pidempään nousta jaloilleen, vaikka vielä ahkerammin tekivät töitä sen eteen. Niin eri lähtökohdat oli autoteollisuuksilla Japanissa ja Saksassa 2 ms:n jälkeen. Jaloilleen päästyään on Japanista tullut paljon enemmän innovaatioita autoihinkin.
"Oikeastaan ei tarvitse verrata kuin yhtä automerkkiä Japaniin (MB) ja se pesee kaikki Japsien autovalmistajat yhteensä lähestulkoon puhuttaessa innovaatioista. Siihen kun lisätään vielä Audi, BMW ja muut Saksalaiset, niin ero Japseihin on jo mykistävä. Turha sinun on väittää vastaan; tehtäväsi on mahdoton."
Muistapa, että edelleenkin puhutaan vain nykyajasta. Ajasta sen jälkeen kun Japanin autoteollisuus pääsi omille jaloilleen.
"Olet väärässä."
No todistahan nyt hyvä mies vihdoinkin, että Japanista ei nykyään tulisi muita enemmän autokeksintöjä. Et ole kyennyt sanomaan yhtäkään uutta saksalaista tai ranskalaista tai mitään keksintöä. Tällä hetkellä Japani on pahasti johdossa nykyajan autokeksinnöissä. Ja nyt alkaa jo vanhat ABS:tkin paljastua japanilaisiksi keksinnöiksi.
Toyota kehitti ABS:n vuonna 1971.
http://www.toyota.co.jp/en/safety_presen/tech/28.html
''Puhutaan ihmeessä. Uudella Micralla 4 tähteä, miksi puhut vanhasta Micrasta? Katso Hondan Civiciä, CRV:tä, Jazzia, S2000:ta, Accordia, Streamia, FR-V:tä. Mazdan 6:ta, 2:ta, MX-5:ttä. Nissanin Primeraa, Almeraa, X-Trailia, Micraa. ''
Mainosta sinä vain noita neljän tähden autoja. Se on ilmeisesti hieno suoritus Aasian romukasoille. Katso sitten vaikkapa Renaultin tähtiä. Huomaat, että Renault on SELVÄSTI edellä Japseja turvallisuudessa. Samoin järestään muutkin Eurooppalaiset. Joko myönnät, että Mersut ovat Toyotia turvallisempia? Sehän tuli jo selväksi tähdistä. Toyotalla riittää 4 tähden autoja - Mersulla ei yhtään. Turva puhua mistään Lexuksen huippumalleista - eihän Mersunkaan CL, CLS tai S-sarjaa ole tuolla mainittu. Ne ovat vielä paljon edistyksellisempiä myös turvallisuuden osalta kuin täydet 5 tähteä saanut C- tai E-sarja.
''Eli japanilaisilla menee todella hyvin tuossaKIN asiassa.''
Kuitenkin huonommin kuin Eurooppalaisilla. Tai Saksalaisilla. Jos osaat laskea keskiarvot, tee laskelma niin näet itsekin. Itse en jaksa sellaista alkaa kyhäämään, niin selvästi Eurot ovat Japseja edellä.
''En nähnyt sillä onnettomalla rupusivulla yhtäkään 90-luvun keksintöä, saatika sitten vuoden -98 jälkeen tulleita, kuten pyysin. Muutenkaan sillä sivulla ei ole kuin ehkä kolme keksintöä.
Joten kerropas nyt vaan kiltisti saksalaisia vuoden -98 jälkeen tulleita autokeksintöjä. Minä osaan varmasti sanoa enemmän japanilaisia. ''
Sontaa. Mitä sitten Toyotan sivuilla oli? Joku turvakori ja ABS, jota Toyota on ''kehittänyt'', ei siis keksinyt. Hahaa. Olet pahasti alakynnessä. Et ole esittänyt ENSIMMÄISTÄKÄÄN FAKTATIETOA, joka kumoaisi minun väitteni:
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
1998 jälkeen tulleet keksinnöt:
Eurot:
Bluetooth 2002 Saab 9-3
Hiilikuitujarrut 2001 Porsche
Hiukkassuodatin (dieselmoottoriin, tehokas) 1999 Peugeot 607
Hiukkassuodatin, ilman apuainetta 2002 Renault Vel Satis
Internet-yhteys 2001 VW Golf
Kaasuläpätön moottori 2002 BMW 316
Sähköhydrauliset jarrut 2001 MB SL
Xenon-lähi- ja kaukovalot 2002 VW Phaeton
Japsit 1998 jälkeen:
EI YHTÄÄN MITÄÄ. EI ENSIMMÄISTÄKÄÄN. Tilane kääntyi TAAS Eurojen SELVÄKSI voitoksi. Huomataan muuten että Japsit taitavat jäädä kaikista viimeiseksi. Jatkakoon vain kopioimista. Sitähän nuo ovat aina tehneet. Kumoa nyt jollakin tuo minun linkkini, joka kertoo totuuden, enemmän kuin sinun suorastaan tyhmä pääsi.
Myönsin jo aiemmin, että Toyotat ovat Japseista turvallisimpia. Kuitenkin parannettavaa löytyy mainitsemistani malleistä. Neljän tähden autoja useita, Mersulla ei yhtään. Joko tajuat? Nissanin, Hondan tai Mazdan turvallisuus on heikompi, kuin vastaavien Eurooppalaisten. Selväksihän tämä tosin jo aiemmin tuli.
''Oletettavasti tietenkin myös kaikki tulevat Toyotat saavat täydet viisi tähteä, esim. uusi Aygo. ''
Näin varmasti tulee olemaan vaikkei Previa 5 tähteä saanutkaan. Samoin se on Mersulla ja monilla muillakin Eurooppalaisilla. Toyota on Japseista ainoa, jonka minäkin voisin kuvitella saavat täysiä pisteitä jatkossakin. Muilla menee sitten paljon, paljon huonommin.
''Kyllä sekin oli sitä ihan samaa faktaa, jota täällä usein kirjoitan.''
Faktaa et yleensä kirjoita. Vain omasta päästä tulevaa sontaa, jota et pysty millään linkillä tai lähteellä osoittamaan todeksi. Itse olen nytkin esittänyt muutamia linkkejä, jotka osoittavat selvää kieltä siitä, että Eurot ovat Japseja selvästi edellä puhuttaessa innovaatioista. Sitä et ole antanut yhtään linkkiä jossa olisi samanlainen lista innovaatioista. Et ole pystynyt todistamaan väitteitäsi todeksi, joten tämä keskutelu lienee selvä peli.
''MR2:sta tai Corolla T-Sportista en muista kirjoittaneeni juuri mitään koskaan. ''
Tulee mieleen erään entisen poliitikon lause: ''En minä niin ole sanonut, tai jos olenkin, niin en ole sitä tarkoittanut.''
...Muttei keksinyt. Ensimmäisenähän ABS oli Mercedeksen S-sarjassa vuonna 1978. Tämä on niin monessa paikassa todistettu. Boschin kehitystyö ABS:n hyväksi varmasti alkoi jo 1960-luvun loppupuolella kun se 1978 oli jo valmis testattavaksi.
''Muistapa, että edelleenkin puhutaan vain nykyajasta. Ajasta sen jälkeen kun Japanin autoteollisuus pääsi omille jaloilleen. ''
Tässä nykyaikaa. Sääliksi käy Japanin poikia.
Tämän kirjoitin jo toisessa viestissäni:
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
1998 jälkeen tulleet keksinnöt:
Eurot:
Bluetooth 2002 Saab 9-3
Hiilikuitujarrut 2001 Porsche
Hiukkassuodatin (dieselmoottoriin, tehokas) 1999 Peugeot 607
Hiukkassuodatin, ilman apuainetta 2002 Renault Vel Satis
Internet-yhteys 2001 VW Golf
Kaasuläpätön moottori 2002 BMW 316
Sähköhydrauliset jarrut 2001 MB SL
Xenon-lähi- ja kaukovalot 2002 VW Phaeton
Japsit 1998 jälkeen:
EI YHTÄÄN MITÄÄ. EI ENSIMMÄISTÄKÄÄN. Tilane kääntyi TAAS Eurojen SELVÄKSI voitoksi. Huomataan muuten että Japsit taitavat jäädä kaikista viimeiseksi. Jatkakoon vain kopioimista. Sitähän nuo ovat aina tehneet. Kumoa nyt jollakin tuo minun linkkini, joka kertoo totuuden, enemmän kuin sinun suorastaan tyhmä pääsi.
''Ja kas, ylempi linkkihän kertoo Toyotan keksineen mm. ABS:n vuonna 1971. ''
Höpöhöpö. Bosch aloitti ABS:n kehitystyön VARMASTI jo 1960-luvun lopulla, olihan se jo 1978 valmis tuotantoon toisin kuin Japseilla. Ensimmäisenähän ABS esiteltiin 1978 MERSUSSA, EI JAPSEISSA.
''Koitapa itse löytää netistä vaikkapa kaistavahdin keksijä. ''
Minunko pitäisi taas alkaa etsimään. Eikö jo olisi sinun vuoro? Näytä jo ihmeessä joku lista, joka osoittaisi Japanista tulleen enemmän innovaatioita kun Euroopasta. SELLAISTA EI OLE. Sen sijaan lista, jossa Eurooppalaiset ovat suorastaan YLIVOIMAISIA, löytyy. Olet hävinnyt tämän väittelyn. Faktaa ei löyty väittämiesi tueksi.
''Jaloilleen päästyään on Japanista tullut paljon enemmän innovaatioita autoihinkin. ''
Tämän väitteen olen todistanut vääräksi jo monta kertaa. Oletko tyhmä koska et jo usko.
''No todistahan nyt hyvä mies vihdoinkin, että Japanista ei nykyään tulisi muita enemmän autokeksintöjä''
Olen todistanut monta kertaa. Lue tuo lista TÄSTÄ VIESTISTÄ.
''Et ole kyennyt sanomaan yhtäkään uutta saksalaista tai ranskalaista tai mitään keksintöä. ''
Niitähän olen sanonut USEITA. Mene osoitteeseen www.ajovalo.net tai vaikkapa www.mercedes-benz.fi.
Eihän se mikään puutteellinen ole. Etsi itse parempi sivusto. Sellaista ei ole.
''Kumoapa sinä väitteeni, että Japanista tulee nykyään muita enemmän autoinnovaatioita. ''
Tuo väite on kumottu monta kertaa.
Lopeta jo. Kaikki pitävät sinua suorastaan pilkkanaan ja nauravat sinulle. Olet hävinnyt tämän keskustelun SELVÄSTI. Olet jo nolannut itsesi.
Vaadit todisteita, mutta olet kovin niukkasanainen kun sinulta vaaditaan todisteita....
Katso tuolta, montako japsia löydät nobelistien joukosta.
http://www.almaz.com/
Jos jonkun löydätkin, voit olla varma, että hän on tutkimuksensa muualla kuin japanissa suorittanut.
Vähän heitä on.
Muuten nimet ovat enimmäkseen angloamerikkalaisia, saksalaisia, italiaanoja jopa venäläisiä...
Tässä on kyse perustutkimuksesta, kovasta ytimestä joka poikii sitten laajempaa hyötyä.
Jo valmiiden elektronisten kokonaisuuksien sijoittaminen autoon ei ole mitään keksintöjen tekemistä.
Ei tarvitse nimetä kuin yksi firma, -Bosch joka on tehnyt enemmän uraa-uurtavaa työtä autoilun eteen kuin kaikki japanilaisputiikit yhteensä.
Dieselien ruiskupumput, elektroniikka, lukkiutumattomat jarrujärjestelmät jne.
ABS on Boschin rekisteröimä nimi josta on syntynyt käsite jolla yleisesti viitataan lukkiutumattomiin jarruihin (Anti Blockierung System)
Näitä vastaavia firmoja on valtavasti; vähäisin ei ole italiaanojen Magneti Marelli joka sähköistää Ferrarin koneet.
Tojon horinat lukkiutumattomien keksimisessä ovat samaa luokkaa kuin taannoinen multivalve -lässytys.
Tyhmimmät luulivat silloinkin, että oikein Tojo keksi moniventtiilimoottorit !
Muistan itse hyvin vielä 80-luvulta miten hymyillen katselin naapurin Diesel-Nissanin pellin alle ja näin siellä tutunnäköisen ruiskupumpun. Siinä pumpussa luki Diesel-Kiki ja se oli 100% kopio Boschin ruiskupumpusta.
Lisenssillä japsit niitä ilmeisesti tekivät.
No jaa, siihen aikaan saattoi hymähdellä useinkin: niin paljastavasti kaikki oli Euroopasta kopioitua.
Eikä meno ole mainittavasti parantunut näinä päivinäkään
Kohta tulee joku Joni ja sanoo, että Diesel-prosessikin on alunperin keksitty japanissa samuraitten voimin !
Formula 1 -sarja on paljastava tällä hetkellä.
Sarjaan satsataan rahaa enemmän kuin koskaan ja innovaatiot kilpailevat radalla samoin säännöin.
Nyt ei kopiointi enää autakaan kun kisaajan konetta ei voi purkaa omalla varikolla vaan pitää itse keksiä menetelmät voittamiseen.
Jo pelkästään Renault ja Ferrari näyttävät japseille kaapin paikkaa.
Mikä on Hondan ja Tojon menestys valtavista uhrauksista huolimatta tällä hetkellä ?
Toyota kehitti ABS:n vuonna 1971, mutta Bosch keksi sen vuonna 1978?
Tuossa on jotain mätää. Eiköhän se Toyota ihan keksinyt sen ABS:n silloin 1971. Millään muulla sivulla kuin tuolla amatöörimaisella ajovalo.netillä en ole nähnyt sanottavan ensimmäisen ABS:n olleen mersussa 1978. Todennäköisesti tuo tieto on siis väärä, koska Toyota tosiaan keksi sen jo vuonna 1971. Eiköhän se jossain Toyotan mallissakin sitten ole ollut.
Jos ei, niin sittenhän kyse on juuri siitä, mistä olette aina japanilaisia syyttäneet: japanilainen on keksinyt aikoja sitten, saksalainen ottaa ensimmäisenä käyttöön 7 vuotta myöhemmin.
"Boschin kehitystyö ABS:n hyväksi varmasti alkoi jo 1960-luvun loppupuolella kun se 1978 oli jo valmis testattavaksi."
Hahhah, tuo nyt oli taas ihan omasta päästä heitetty. Sivuilla luki: "Toyota kehitti ABS:n vuonna 1971". Akkusatiivi, ABS:n. Silloin se tarkoittaa, että Toyota keksi sen ensimmäisenä. Jos minä syön kalaN, ei sinulle jää siitä palaakaan.
On se niin vaikea uskoa sellaista mitä ei halua, että alkaa ennemmin vaikka keksimään noin kaukaa haettuja selityksiä.
Olet näköjään vaan oikeasti liian vähä-älyinen ymmärtääksesi mitään. Ei sinulle voi selittää näköjään loogisesti perustellenkaan mitään.
Katsele itse sitä EuroNCAP-listaa. Huomaat, että japanilaisilla on keskimäärin paremmat pisteet kuin vaikka saksalaisilla. Katselepas vähän Audin ja Bemarin ja Pösön jne. pisteitä ja tähtiä. Esim. Audilla ei taida olla yhtään 5 tähden autoa. Etpä ole sitä silti paljon pilkannut. 5 tähden autot ovat vielä suht. harvinaisia, neljä on hyvää tasoa, ja siihen yltävät lähes kaikki japanilaiset. Eurooppalaiset eivät.
"niin selvästi Eurot ovat Japseja edellä."
Otapa EuroNCAP:n sivulta luokittain esimerkkejä, jotka todistavat, että eurooppalaiset ovat selvästi japanilaisia edellä. Et voi todistaa sitä mitenkään, niin räikeä valhe se on.
"EI YHTÄÄN MITÄÄ. EI ENSIMMÄISTÄKÄÄN"
Johan olen maininnut vaikka kuinka monta uutta japanilaiskeksintöä ja linkittänyt todisteeksi sivujakin, kuten linkitti se toinenkin kaveri. Joko unohdit ne vai uskalsitko edes käydä katsomassa? Ajovalo.net ei tee oikeutta japanilaisille. Etkö ole huomannut minun maininneen siitä jo? Sivu ei sisällä vain Japanissa olevia keksintöjä eikä montaa muutakaan uutuutta. Vai missä siellä on esim. automaattinen parkkeeraaja? Kun kuitenkin olen sellaisenkin todistanut jo olevan olemassa Japanissa.
Nuo alemmat viestinne ovat jo sellaista roskaa ja niiden hierarkia on kasvanut liian suureksi, joten en aio yrittää vastata niihin minnekään. Jos ette tajua selviä todisteita ja perusteluja, on se minulla ihan sama. Noin tyhmät ihmiset ei ansaitsekaan tietää totuutta. Nobelit ym.:kin olemme puhuneet aikoja sitten läpi ja todenneet sielläkin olevan japanilaisia vaikka kuinka.
Tässä taas lisää Toyotan uutta tekniikkaa:
http://www.toyota.co.jp/en/news/05/0726_1.html
http://www.toyota.co.jp/en/news/05/0906.html
''Katsele itse sitä EuroNCAP-listaa. Huomaat, että japanilaisilla on keskimäärin paremmat pisteet kuin vaikka saksalaisilla.''
Olet erittäin hölmö. Viimeisen kerran alennun tähän. Listaan kaikki 5 tähden autot luokittain:
Superminis:
Eurot 4kpl
Japsit 0kpl
Small Family Cars:
Eurot 7kpl
Japsit 0kpl
Large Family Cars
Eurot 10kpl
Japsit 2kpl
Executive Cars
Eurot 5kpl
Japsit 1kpl
Roadsters
Eurot 0kpl
Japsit 0kpl
Large Off-Roaders
Eurot 3kpl
Japsit 0kpl
Small Off-Roaders
Japsit 0kpl
Small MPVs
Eurot 4kpl
Japsit 1kpl
MPVs
Eurot 2kpl
Japsit 0kpl
Huomaamme, että ero on TÄLLÄKIN kertaa mykistävä Eurojen hyväksi. Olet pahasti alakynnessä. Olet häviäjä. Myönnä jo.
''Katselepas vähän Audin ja Bemarin ja Pösön jne. pisteitä ja tähtiä. Esim. Audilla ei taida olla yhtään 5 tähden autoa. ''
Valehtelija. Audi A6 on 5 tähden auto. Kerropa monta 5 tähden autoa löytyy Nissanilta, Mitsulta tai Suzukilta? Tai Hondalta?
''Etpä ole sitä silti paljon pilkannut. 5 tähden autot ovat vielä suht. harvinaisia, neljä on hyvää tasoa''
Heheh. Japsien keskuudessa ovatkin harvinaisia, mutta katsopas Euroja. 5 tähden autoja löytyy tällä hetkellä 35 eurooppalaisilta ja Japseilta 4!!!! Ero on mykistävä !!!! Myönnä jo tappiosi.
''Otapa EuroNCAP:n sivulta luokittain esimerkkejä, jotka todistavat, että eurooppalaiset ovat selvästi japanilaisia edellä. Et voi todistaa sitä mitenkään, niin räikeä valhe se on. ''
Todistus yllä. 35 - 6 Eurojen hyväksi. Selvä peli. Myönnä jo tappiosi.
''Johan olen maininnut vaikka kuinka monta uutta japanilaiskeksintöä ja linkittänyt todisteeksi sivujakin, kuten linkitti se toinenkin kaveri. ''
Euroopasta keksintöjä tulee kuitenkin enemmän kuten olen monesti osoittanut. Olet hävinnyt taiston.
''Millään muulla sivulla kuin tuolla amatöörimaisella ajovalo.netillä en ole nähnyt sanottavan ensimmäisen ABS:n olleen mersussa 1978.''
Juurihan minä nämä linkit annoin. Kyllä Tuulilasi on varsin luotettava lähde.
http://www.ajovalo.net/Varusteet.htm
Tai täältä:
http://www.tuulilasi.fi/tekniikka/?subarea=alusta&news= 110637
Kuten Realisti sanoi, on ABS Boschin REKISTERÖIMÄ, joten ei kai se VOI olla mahdollista, että Toyota sitä olisi keksinyt. Ei todellakaan.
''Todennäköisesti tuo tieto on siis väärä, koska Toyota tosiaan keksi sen jo vuonna 1971.''
Väitteesi on naurettava. Tajuatko että vuonna 1978 ABS oli JO TUOTANNOSSA ja voin olla varma että sen kehittämiseen kului taatusti kymmenenkin vuotta. ABS oli ensimmäisenä Mersussa v. 1978, tätä väitettä et ole pystynyt kumoamaan.
On ehkä turhaa ajanhukkaa Jonille selittää näitä asioita. Toivottavasti Joni lukee tämänkin, niin saa taas hiukan sulateltavaa :-) :-)
http://www.bosch.de/start/content/language2/html/734_2880.htm
"Bosch filed a patent application for an “Apparatus for preventing lock-braking of the wheels of a motor vehicle” as early as 1936."
Tojolla tuskin koko asiaa silloin edes ajateltiin...
Koko pajahan perustettiin vasta 1937:
http://www.toyota.co.jp/en/about_toyota/history/
"The Toyota Motor Co. Ltd was first established in 1937 as a spin-off from Toyoda Automatic Loom Works, one of the world's leading manufacturers of weaving machinery"
Tässä lisää lukkiutumattomien historiasta...
http://www.answers.com/topic/anti-lock-braking-system
Englantilainen hyvinkin edistyksellinen luxusurheiluauto omasi lukkiutumattomat jo 1966
http://www.answers.com/main/ntquery;jsessionid=1kvf3rfwub0kf?method=4&dsid=2222&dekey=Jensen FF&gwp=8&curtab=2222_1&sbid=lc05a&linktext=Jensen
FF
Autoalan superlatiiveja periaatteella: "firsts" ja muutakin...
http://www.answers.com/main/ntquery?method=4&dsid=2222&dekey=List of automotive superlatives&gwp=8&curtab=2222_1&linktext=the first production road car
En näe suurta japsitungosta.
En ensinkään.
Kellot, kamerat, viihde-elektroniikka jne....
Puhut ihan höpöjä.
( satun tietämään , kun olen alalla)
Kellon keksijästä ei ole tietoa, mutta japanilaiset ovat tehneet amerikkalaisten ohella valtaosan nykykelloon liittyvistä keksinnöistä.
Kameraa ei ole keksitty Japanissa, mutta digitaalisiin kameroihin ja viihde-elektroniikkaan pätee sama kuin kelloihin.
Suosittelen asioihin perehtymistä, ennenkuin kirjoittelee niistä.
Aivan hurjia väitteitä, joihin ei pitäisi vastata periaatteessa ollenkaan, mutta laitatko kuitenkin väitteesi "kaikki kopioidaan ja niin tulee myös jatkumaan" tueksi hieman varteenotettavia linkkejä ja todisteita.
Ellet pysty laittamaan, voi väitteesi lukea tietämättömän ja sivistymättömän kaunaiseksi purkaukseksi.
Pahoittelen pitkää kirjoitusta, lupaan olla kirjoittamatta palstalla jatkossa (luojan kiitos).
Voi huokaus, olisi taas tällä palstalla sheriffillä töitä. Olen nyt täysin vakuuttunut eräästä tämän palstan kirjoittelijasta, hän on jaksanut urakoida täällä viime torstaista asti, ainakin neljä päivää putkeen. Vaikka heitin hänelle jo perjantaina ehdotuksen, että lopettaisi välillä. Minäkin puuhastelin koko viikonlopun maaseudulla ihan muita hommia.
Tämä kirjoitusrumba ei voi olla todellisen, aikuisen autoharrastajan touhua. Todennäköisesti asialla on nuorehko mieshenkilö, aivan kuten nimim. "Goldfinger" aikoinaan. Hankkisit kuule sinäkin välillä jotain muuta ajateltavaa, menisit vaikka ulos kävelylle. Autoaiheisten knoppitietojen pakonomainen googlettaminen ja muka-autoasiantuntijana esiintyminen ei ole niitä kehittävimpiä harrastuksia. Pyydän anteeksi jos jokin ilmaisuni oli loukkaava.
Enkä puhu nyt nimimerkistä "Joni", vaikka voisit sinäkin Joni jo todeta, ettei täällä kannata asiallisesti keskustella.
No, tehdään nyt kuitenkin se mitä tuli luvattua. Jääköön tämä viimeiseksi kerraksi, kun alennun tällaiseen todisteluun. "Margaritas ante porcos", (helmiä sioille).
Korostetaan nyt vielä vähemmän ahkerille lukijoille, että minulle on aivan sama mikä merkki on paras, itse ole pikapuoliin vaihtamassa Bemariin. Minulle on myös aivan sama kuka on oikeassa jossain asiassa. Voidaan vaikka sopia, että "realisti" on oikeassa ihan joka asiassa, jos se häntä tyydyttää.
Tulipahan vaan luvattua, että lähteeni selvitän, ei muuta. En lupaa toista kertaa.
Eli tässä kerroin tarinan lehtiartikkeleista:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000010470671
Nimimerkin ja otsikon pistin ihan piruuttani raflaavaksi, kovin vakavasti en niillä mitään tarkoittanut. Kieliasukin oli tarkoituksella hieman piikittelevä.
No kuten nyt on huomattu, herra "realisti" alias "pena" alias ties mitä tyrmäsi kertomuksen lievästi sanottuna massiivisella postitusaallolla. En ryhdy toistelemaan kaikkia niitä herjoja ja termejä joita hän moisesta inhasta väitteestä käytti.
Mutta artikkelit ovat siitä huolimatta olemassa. Suorat lainaukset oikeaoppisesti viitattuna (korostukset allekirjoittaneen):
"Bosch tuo VUOSIKYMMENEN LOPPUUN MENNESSÄ tuotantoon useita kuljettajan työtä helpottavia INNOVAATIOITA." (Nieminen, 2004)
"KAIKKI ARTIKKELISSA MAINITUT TEKNISET RATKAISUT OVAT TOYOTALLA JO SARJATUOTANNOSSA." (Mäkinen 2004)
Mäkisen kirjoituksessa mainittiin monien "innovaatioiden" olevan Toyotan lisäksi myös Hondalla ja Nissanilla sarjatuotannossa.
"Boschin tuote-esittelyyn perustunut artikkeli kuljettajan apuvälineistä oli kirjoitettu MEIDÄN AUTOMARKKINOIDEMME NÄKÖKULMASTA. SUURI OSA JUTUSSA KÄSITELLYISTÄ JÄRJESTELMISTÄ ON INNOVAATIOITA EUROOPAN MITTAKAAVASSA." (Nieminen 2004, s. 128)
"Bosch EI OLE niiden kehitystyössä ENSIMMÄISENÄ ja etenkään ainoana mukana." (Nieminen 2004)
Nieminen tunnusti siis kirjoittaneensa harhaanjohtavasti. Hän selvitti myös asiallisesti, miksi monet uudet autotekniset kehitelmät eivät heti päädy maailman kaikille automarkkinoille, vaan niitä pidetään viisaasti ensin vain kotimarkkinoilla.
Tässä lähdeviittaukset:
Nieminen J., 2004, Ilman käsiä, Tekniikan Maailma, 52. vuosikerta, 18(04), 66-67.
Nieminen J., 2004, Boschin "innovaatiot", Tekniikan Maailma, 52. vuosikerta, 19(04), 127-128.
Mäkinen J., 2004, Boschin "innovaatiot", Tekniikan Maailma, 52. vuosikerta, 19(04), 127-128.
Ei taida maksaa vaivaa selittää, mitä lähdeviittausten merkintäohjeistoa tässä on käytetty.
Väitteiden todistaminen ei tarkoita sitä, että niihin pitää löytyä linkki Googlella, vaan ihan jotain muuta. Tämä vinkiksi eräälle saivartelijalle.
Sanoisin, että jos joku vielä yrittää kiistää alkuperäisessä kirjoituksessani mainitsemieni seikkojen todenperäisyyden väittämällä, että "väitteet on keksitty omasta tyhjästä päästä", hän tekee itsestään pellen. Tämä pelle voi sitten mennä opettelemaan argumentoinnin ja retoriikan perusteita, mielellään jonnekin muualle kuin tänne palstalle.
En muutoin puutu keskustelun tai tässä tapauksessa väittelyn tai inttämisen kulkuun, ellei siellä ole jotain palstan säännöissä kiellettyä, kuten henkilökohtaisuuksien menemisstä tai törkeää kielenkäyttöä. No, henkilökohtaisuuksia tässä on jonkin verran nähty, mutta poistoa harkitaan (vielä) helpommin, jos pistätte valituksen tulemaan sen linkin kautta. Voitte arvata, että tällaista sadan vastauksen keskustelua ei tuosta vaan käydä läpi. Sen verran katson, ettei samaa topiccia jauheta loputtomasti avamaalla samasta aiheesta jatkuvasti uusia tai kylvämällä selviä provoaloituksia.
että Japanissakin kehitetään jotain oma-aloitteisestikin. Eivät häviä 100-0 vaan 100-6 eurooppalaisille.
haettu linkki, mutta tuolla tosiaan on juttua uuden Lexus GS430 yhteydessä Toyota Crownista jossa on siis ollut anti-skid braking system (ASBS) vuonna 1971, eli siis tuotannossa! Samassa autossa myös elektronisesti ohjattu automaattivaihteisto...
http://motoring.independent.co.uk/road_tests/article308325.ece
Mutta siis tosiaan ensimmäiset ASBS jarrut siis löytyy tuosta Jensen FF urheiluautosta vuodelta 1966 ja myös vuoden 1969 Liincoln continental mark III oli samainen systeemi.
http://www.motorera.com/history/hist07.htm
Eli kaiken kaikkiaan kyllähän se Bosch on voinut keksiä sen nimen (ABS) mutta ensiaskeleet on otettu taas kerran muualla! Sama homma kuin ESP:n kohdalla... Eli siis jos nyt täytyy jauhaa tätä Mersu vs Toyotaa, niin Toyotassa on ollu aiemmin lukkiutumattomat jarrut! Ja minulle on ihan sama onko Toyota kopioinut kyseisen systeemin Jensenistä koska silloin voidaan myös väittää, että myös Bosch/Mersu on kopioinut omansa!
Eri termejä ja lyhenteitä ja nimityksiä. Vaikeaksi menee selvyyden saaminen. No mutta olipahan Toyotalla ABS ainakin ennen Mersua.
Seuraavalla sivulla ainakin sanotaan Toyota Crownissa olleen jo vuonna 1971 lukkiutumattomat jarrut ja elektronisesti ohjattu automaattivaihteisto, molemmat ensimmäisenä maailmassa:
http://motoring.independent.co.uk/road_tests/article308325.ece
Ehkäpä Bosch on taas keksinyt sen tärkeimmän eli lyhenteen ABS, kuten ESP:nkin kohdalla. Toyota nimittäin käytti vielä 1971 nimeä ASBS.
Bosch patentoi keksinnön jo 1936 ja Jensen urheiluautossa keksintöä käytetiin jo ainakin 1967.
Nämä ovat kohtuullisen hyvin todistettuja faktoja tässä keskustelussa.
http://www.british-steel.org/brochure/Int6676.htm
(Interceptor/FF Mk I Brochure of 1967)
Oli muuten ensimmäinen auto monessa muussakin suhteessa. Sisältä säädettävä iskunvaimennus ja nelivetoisuus urheiluautossa...
Tojo EI OLLUT ensimmäinen
Wikipediassa asiasta tietoa.
http://www.answers.com/main/ntquery?method=4&dsid=2222&dekey=Anti-lock braking system&gwp=8&curtab=2222_1&linktext=anti-lock braking system
Toyota ASBS haulla tulee outoja tietoja:
ASBS (Anti-Slip Brake System) - "antiblokkeerremsysteem (Mitsubishi '82)"
http://members.lycos.nl/parahuys/autowoordenboek/txt/a.txt
Oli miten tahansa, Boschin patentti systeemille oli haettu jo 1936.
Vaikuttaa taas pahasti siltä, että varkaisilla sitä on Tojon pojat olleet kuten niin usein ennenkin. Valmiiksi katetulta pöydältä on kiva aloittaa ruokaileminen...
Miksi muuten ko. Tojon varhaista(?) lukkiutumatonta systeemiä EI OLE nähty euroopassa?
Lehdessä väitettiin myöskin valheellisesti, että Tojo olisi ensimmäinen auto jossa oli sähköisesti ohjattu vaihteisto.
Ehei, sekin on väärin.
Sellainen löytyi Renaultista (R16) jo vuonna 1965 aloitetussa mallissa.
http://www.histomobile.com/histomob/presinv.asp?id1=30&lan=2
http://www.renault16.com/historie_en.htm
"March 1969 Renault presented the first Renault with computer regulated automatic transmission"
Onpa homma mikä tahansa, AINA PALJASTUU, että Tojo tulee perässä.
Tämä koskee japseja yleensäkin.
Mitä tuo sepustuksesi oikein todisti ?
Olen itse tuolla alempana pilkkonut palasiksi Jonin heittämiä epätotuuksia Tojon lukkiutumattomista jarruista jne.
Palasiksi meni myöskin epätotuus sähköisesti ohjatusta automaattilaatikosta; muka Tojossa ensin.
Kun BOSCH on patentoinut lukkiutumattomattomien jarrujen idean 1936, niin se vetää maton alta muilta ja laittaa outoon valoon sinunkin väitteesi Boschin mitättömyydestä alallaan.
Mitä haluat, että seuraavaksi todistan vääräksi ?
Olen ilmeisesti ainoana tuonut esiin lukuisia kansainvälisiä sivustoja autotekniikan historiallisesta kehityksestä.
Apuna minulla on myöskin n. 700 kiloa erimaalaisia autolehtiä eri vuosikymmeniltä sekä alan oppikirjoja ja väkisinkin tapahtunutta perehtyneisyyttä alalla toimiessani.
En jaksaisi roikkua yhden TM:n kirjoituksen varassa....
Sinulle näköjään riittää yhden toimittajan TM-horinat todisteiksi.
Perehtyisit HIUKAN paremmin asiaan josta jankutat ja yrität heiveröisesti väitellä.
Googlea ei kannata vähätellä eikä myöskään jatkuvasti korjautuvaa Wikipediaa.
Jos ongelmana on taitamattomuus tiedonhaussa internetistä, ei se todellakaan ole googlen vaan googlettajan vika.
Et pystynyt edes erittelemään niitä keksintöjä jotka Bosch on muka kopioinut japseilta.
Sinähän "pena" olet täysi pelle.
Opettele mitä lähdeviittaaminen tarkoittaa, ja miksi sitä tehdään. Googlettamalla löydettyjen autoharrastajien mielipidesivujen (esim. Ajovalo.net) painoarvo todistelussa on pyöreä nolla.
"Mitä tuo sepustuksesi oikein todisti?"
Alkuperäisen tarinani, johan sen sanoin. Eipä muuta. Opettele lukemaan, äläkä vääntele toisten sanomisia.
"Et pystynyt edes erittelemään niitä keksintöjä jotka Bosch on muka kopioinut japseilta."
En väittänyt Boschin kopioineen mitään, tämänkin keksit itse.
Ja ne "innovaatiothan" olivat:
1. Aktiivinen vakionopeussäädin
2. Automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
3. Kaistavahti
4. Automaattinen pysäköintijärjestelmä
Voit aloittaa vääräksi todistelun. Huomautan, että vääräksi todistaminen ei ole valmis, kun toteat, ettei netistä löytynyt todisteita väitteilleni.
Minä en jankuta mitään, kirjoitin yhden kommentin oma-aloitteisesti, sen jälkeen olen lähinnä vastaillut kiihkomielisiin vastaväitteisiin. Jos joku jankuttaa, se olet sinä, ja vielä monella eri nimimerkillä.
Roiku nyt vaan siinä TM:n kirjoituksessa ja todista kertomani väitteet vääriksi. Vai onko niin, että sinulle on tärkeintä pilkun nussiminen eikä rehellinen keskustelu?
Kuinka muuten sinä "realisti" et muista tätä TM:n artikkelia lainkaan, vaan väitit sitä pötypuheeksi, ja väität edelleenkin. Jos kerran sinulla on satoja kiloja autolehtiä, luulisi nyt alle vuoden vanhan Tekniikan Maailman löytyvän? Varsinkin kun siinä kerrotaan sinun syvästi ihaileman saksalaisen Boschin uusista "innovaatioista". Vai onko niin, että ET HALUA muistaa?
jos japsit ovat muutaman keksinnön tehneet niin mitä täällä meuhkaat niistä. Jäljessä ne ovat kuten aina.
Opettele JariPetri lukemaan. Enpä ole kovin montaa kirjoitusta tähän ketjuun laittanut, ja motiivini olen ilmoittanut selkokielisesti.
Jos osaat lukea, selviät siitä kyllä rauhallisesti päättelemällä.
Jos ei kiinnosta, mene vaikka metsään potkimaan kantoja. Kukaan ei pakota täällä roikkumaan iltamyöhään. Tämä on mielipidepalsta jossa sana on vapaa.
Kun niin rakastat termejä, ja niiden viilaamista, niin kerropa meille kaikille selkokielellä, mikä on "innovaatio"? Entä "keksintö"?
Aikasi kun näitä kysymyksiä hinkkaat, huomaat, että ropisee pohja pois koko pitkään hellimältäsi ajatukselta.
Innovointi, keksintöjen tekeminen ja niiden patentointi ei olisi mahdollista, ellei niissä hyödynnettäisi jotakin vanhaa, ja jotakin uutta.
Aina voi tulla joku jeesustelija ja sanoa, että kaikissa Porschen autoissa on pyörä, ja pyörä keksittiin, niin, milloinkas se jo keksittiin? Eikä ollut saksalainen keksijä, tuskin.
Samoin sähkö, jonka todellista luonnetta ei vieläkään tunneta. Boschin innovaatiot kierrättävät kaikki vanhoja ideoita, sähkövirtaa ja mikrosirua. Eivätkä ole saksalaisia innovaatioita.
Samanlaista pilkun nussimista on väittää, että japanilaiset eivät ole koskaan keksineet mitään autoiluun liittyvää, koska kaikki on jo keksitty aiemmin.
Sitten voisit vastata siihenkin, miksi ihmeessä vertaat useimmiten lähinnä perheautoihin keskittyvää Toyotaa pieneen eksoottisia urheiluautoja suunnittelevaan insinööritoimistoon, Porscheen? Milloin kerrot meille Opelin, Fordin, Seatin, Skodan ja brittien jo onneksi kuopatun oman autoteollisuuden keksinnöistä ja innovaatioista?
Eihän tuossa sun touhussa ole mitään järkeä, mutta katsotaan nyt kuinka kauan jaksat vaahdota.
Onko euroautoilijoilla nykyisin joku mutuilukerho, jossa he keksivät näitä jatkuvia satutarinoita vai mistä näitä pursuaa jatkuvalla syötöllä näille keskustelupalstoille.
Yhtäkään kohtaa tekstistäsi et ole todistanut oikeaksi!
Itse olen nykyisin kyllä lukenut aika erilaisia kommentteja autoalan lehdistä ja vieläpä saksalaisista sellaisista, koskien juuri autojen muotoilua. Eli saksalaiset itsekin haukkuvat surutta esim. volkkarinsa vanhanaikaiseksi muotoilultaan ja tekniikaltaan. Jopa uusi Passat oli AutoBildin mukaan tylsä ulkonäöltään. Lisäksi Eurooppalaiset ovat kovasti mieltyneet japanilaisten autojen takavalojen kopiointiin. Lexus- ja LED-valot ovat yleistyneet huimaa vauhtia eurooppalaiseen muotoiluun ja autojen rakenteluun. Lisäksi testeissä tehdyt havainnot saksalaisten autojen sisustuksesta eivät ole kovin mairittelevia, eli autot ovat sisältä mitään sanomattomia eivätkä erityisen kauniita. Lisäksi pintojen kulutuskestävyys on huonoa ja verhoilut irtoavat uutuuttaan. Kaiken huipuksi amerikkalaiset ovat ylistäneet japanilaisen muotoilun alansa huippuosaamiseksi ja tyylisuunnan näyttäjäksi muille. Muutenkin aasian uusia trendejä odotetaan markkinoille enemmän kuin eurooppalaisia vanhahtavia muotoja.
Ja sorkkiakseni muurahaispesää on pakko todeta, että japanista tulevat edelleen uusimmat tekniset innovaatiot, eli elektroniikat ja moottorit, joita myydään vuosien päästä käyttöönotosta eurooppalaisille autotehtaille ja muulle teollisuudelle.
Näitä esimerkkejä riittäisi vaikka miten, mutta minulla ei riitä siihen intoa/aikaa kirjoittaa. Suurimman osan uutisista voi lukea suomenkielisistä autoalan lehdistä.
Japanilaisten autojen rakentamisessa on noudatettu tähän asti tiukasti perinteitä, mutta nykyään on tosiaan unohdettu perinteet ja ajateltu asioita enemmän sen mantereeen silmin mihin autoa ollaan oltu kehittämässä. Eurooppalaiset esimerkiksi haluavat erottua muista tyyliseikoilla, kun taas japanilaiset eivät pidä sitä niin tärkeänä. Siksi onkin muistettava että ei kaikille sovi se yksi ja sama merkki, vaan ihmiset haluavat erottua tai sitten heille auto on vain kulkuväline muitten joukossa. Toiset panostavat muotoiluun enemmän kuin toiset tekniikkaan. Jokaiselle löytyy omannäköinen auto eri valmistajien ansiosta ja myydyin merkki on varmasti se joka tekee eniten kompromisseja asiakkaitten tavoittamiseksi.
Ja jos jotain sanottavaa tähän on niin toivottavasti vaivaudutte kirjoittamaan edes oikeaa asiaa! Kakarat ja muut vähä-älyiset älkää vastatko mitään!!!
Ainakin kirjoitustyylistä päätellen!
Kylläpä pelottaa tuollaiset järjen jättiläiset! ;)
Joo ja kyllä sinunlaisia tyhmiä on näköjään todistettavasti olemassa. Kirjoita Pena vaan omalla nickillä!
1. Korea
2. Japani
3. Kiina
4. Eurooppa ja Amerikka
Vai on teidän isillä korealainen auto. No otan osaa ja menehän takas leikkimään.
Mikä yhdistää:
Daewoo -03
Mitsubishi -94
Nissan -95
Toyota -01
Vastaus: keskuslukitus ei toimi, jos ympäristössä on liikaa radiolähettimiä ynnä muita elektronisia laitteita.
pösö:
Ovet aukesivat kopioivalla videon kaukosäätimellä.