Tietääkö joku kuinka paljon Timba DJ:t Kuubassa käyttävät sämplereitä/mixereitä tai jotakin. Olen ostanut salsaa/timbaa ( Manolito y su trabuco, Adalberto Alvarez, NG LA banda, Charanga.H..jne. ) Ne ovat kyllä hyviä, mutta tuntuvat soundiltaan jotenkin perinteisämmältä, kuin siellä Havannan discoissa. En muista Clubien nimiä enää, mutta paikallisia 18-30 vuotiaita täynnä. Onko muistikuvat tehneet kepposen vai enkö ole löytänyt oikeita levyjä?
Havannan Discojen musiikkia?
2
426
Vastaukset
- Timbero
En usko että kovin paljon käyttävät. Muutamassa dj-kopissa olen vuosien varrella käynyt tutustumassa, enkä ole moista tekniikkaa nähnyt käytössä.
Joitain ehdotuksia mulla on erilaiseen soundiin.
1. Kuubalaiset dj:t eivät välttämättä käytä samoja äänitteitä, jotka julkaistaan virallisilla levyillä ja myydään kaupoissa. He tekevät paljon liveäänityksiä bändien keikoilta (tai siis bändien äänimiehet tekee, ja myy eteenpäin). Tällaisia olen kuullut paljon soitettavan. Erilaisia kanavia pitkin he myös saavat käsiinsä bändien studiomateriaalia, joka ei vielä ole aivan valmista, siis ei ole saatettu tuotantoprosessia loppuun. Tämähän on myös tunnettujen länsimaisten bändien ongelma.
Joskus nimittäin voi äänitysinsinööri pilata hyvän levyn. Lisätään kaikuja, ylikorostetaan basso jne. Lopputulos saattaa kuulostaa hyvältä kuubalaisessa viiden pennin radiossa, mutta ei nykyaikaisessa cd-soittimessa. Kadulta saattaa löytää saman levyn piraattiversion,jossa soundit on timanttia.
2. Kuubalaiset luukuttavat yleensä aika kovalla volyymillä. Jopa kuubalaisista diskoista löytää jo melko hyviäkin äänentoistolaitteita. Sellaisesta kovaa soitettuna musa kuulostaa erilaiselta kuin kotisoittimessa naapurien ehdoilla soitettuna tai vaikkapa korvalappustereossa. Kotisoittimen säädöt kannattaa myös kokeilla. Ekvalisaattorin asetuksia voi joutua muuttamaan joka biisin kohdalla parhaan soundin löytämiseksi. Joku "yleissäätö" varmaan löytyy salsalle/timballe.
3. Kuuntelupaikan akustiikka vaikuttaa myös.
4. Paikallinen tunnelma saattaa lisätä kuuntelukokemukseen jotain ylimääräistä hyvää. Rommi ja ilmassa leijuva sikarintuoksu varmasti
vaikuttaa myös korviin :-)
5. Ulkomailla joku dj saattaa tehdä oman version jonkun kuubalaisbändin biisistä, ja se päätyy cd:llä Havannaan.
Varmaan muitakin selityksiä löytyy. Tollasia ajatuksia nyt tuli mieleen.- Sama turisti
..pitkästä ja hyvästä vastauksesta.
Bootleggeja maassa varmaan viliseekin;) Eräs DJ myi minulle yhden CD-levyllisen Timbaa, se on ollut aina suosikkini näistä Kuubasta tuoduista levyistä, kappaleet saattavat tosiaan olla erillaisia kuin vastaavat viralliset. En ole vielä pystynyt vertaamaan asiaa koska ei ole mihin verrata.
Kuubassa sitä tunnelmaa riittää, musiikkihan kuulostaa vielä paremmalta tälläisen eskimon korvaan ;)
Radiohelsingissä näyttää olevan Timbaa soittava ohjelma, koitan sitä kuunnella. Kyseessä on nettiradio, varmaan moni täällä jo tietää tämänkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst14810965Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58623866Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i393793Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1873592PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1003451Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,973277Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.691914Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis151247Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155928Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun264889