Miten pukeutua?

Nadj-

En tiedä onko tästä jo puhuttu täällä, löysin tämän palstan ja olenkin etsinyt kohtalontovereita.
En tiedä olenko täällä olevien mielestä pieni, mutta aina minulle huomautetaan asiasta. "syötkö sinä mitään". Ja kyllä minä syön, paljonkin. Lisäksi kuulee juuri että "oletpa laiha ja pieni, mitä oikein painat". Miten näihin tulisi suhtautua?? tuleeko antaa takaisin että oletpa ruma ja läski, miten paljon oikein syöt tms. Ei sekää innosta. Tuntuu, että se on muille ihmisille joku ongelma. Itsetunto menee alas kun tuntuu, että toiset pitävät sitä jotenkin negatiivisena asiana ja että olen todella ruma.

Olen ollut muutamien miesten kanssa ja toiset pitävät pienistä ja hoikista ym. mutta on niitäkin jotka tykkäävät että olisi mistä ottaa kiinni. Itsetuntoni on tämän vuoksi todella alhaalla. Ihmisten tokaisujen myötä olen alannut hävetä itseäni. Näytän myös joidenkin silmissä 15v joidenkin 18v, se vähän vaihtelee. On hieman lapsekkaanomaiset kasvot, lapaluille ulottuvat hiukset. Kysyisinkin neuvoa, miten saisin itseni näyttämään ikäiseltäni? Auttaisiko joku hiusväri tai leikkaustyyli? raidat tai jotain? etutukka tai jotain? Olen iältäni 24-vuotias, mitat 163/48. Olen löytänyt vaatteita s ja xs kokoista. Joskus harvoin m kokoa. Voi olla että olen ostanut myös välillä vähän "yli" suuria vaatteita. Farkuissa tuntuu, että ilman vyötä ne ei pysy jalassa. Mikä farkku merkki olisi siis sopiva vartalolleni, ym. vaatetus. Olen myös pieniluinen ja suhteellisen tikut jalat ja kädet. Vartalon mallini on suorakulmio eli näytän ihan hyvältä esim. niskalenkkitopissa yläkroppani vuoksi. Mutta niitä ei voi kesällä pitää. Toisaalta taas niskalenkkitoppi ei ole siinä mielessä niin kiva että rinnat on kokoa 75a.

Onko jossain liikkeitä missä on pienille/laihoille ihmisille vaatteita? Liikkeissä usein luulevat vissiin että olen teini ja tyrkyttävät teinikuteita. Haluaisin näyttää tyylikkäältä mutta kuitenkin nuorekkaalta ja ikäiseltäni, aikuiselta naiselta. Ei kiinnota teinikuteet. Jotain aikuismaista pukeutumista kaipailen.
Kaupassa ei taida apua saada jos sanoo ikänsä ja että kaipaisi jotain muuta kuin teinimäistä vaatetta päälleen.
Työnhaussa myös tuntuu ettei laihoille tarjota työtä. Pitäisi olla uhkea ja muodokas tai jotain.

7

1488

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka

      Odota että ikää tulee lisää, niin alkaa muut asiat pyörimään mielessä.
      Itselläsikin on varmaan omat mieltymyksesi miesten suhteen. Pitäisikö kaikille ei-kelpaaville tulla paha mieli?

      • Nadj-

        Kuten sanoin kirjoituksessani, olen iältäni 24.


      • Pekka
        Nadj- kirjoitti:

        Kuten sanoin kirjoituksessani, olen iältäni 24.

        ei muuta. Eikös sinun ikäisesi ajattele jo omilla aivoilla?
        Minä ainakin olen aina kiinnostunut henkilöstä, en pelkästään koosta, omaisuudesta tms...


      • meitä...
        Pekka kirjoitti:

        ei muuta. Eikös sinun ikäisesi ajattele jo omilla aivoilla?
        Minä ainakin olen aina kiinnostunut henkilöstä, en pelkästään koosta, omaisuudesta tms...

        ...kohtalotovereita, vaikka millä mitalla ja vaikka millasta kommenttia saa kuulla... Katsopas alkuun vaikka toi keskustelu "Ikä, näkö, koko ja..." tosta alempaa - meitä riittää. Mie oon aatellu että alan suoraan sanoa noille töksäyttelijöille että se on loukkaavaa. Moni ei sanomisiaan edes paljoa ajattele. Monen aikuisen "normaalipituisen" on varmasti todella vaikea kuvitella millainen rasite tää pienikokoisuus voi välillä olla. Ihmiset on tosi ennakkoluuloisia ja ihmisiin kohdistetaan nykyään kaikenlaisia ulkonäköpaineita. Älä missään nimessä lähde muuttamaan tyyliäsi/ulkonäköäsi muiden takia. Tärkeintä on et hyväksyy ittensä ja on hyvä olo niin niissä vaatteissa joita puet kuin omassa nahassaankin. Näin minäkin oon tehny ja oon vielä paljon pienempi kuin sinä. Toki pienikokoisille on myös pukeutumisvinkkejä, kuinka näyttää pidemmältä jne.

        Pienten naisten kauppoja löytyy Suomesta harvakseltaan, valitettavasti :( Mut Helsingissä on esimerkiksi Piccola Donna Unioninkadulla. Itse löydän pieniä, siroja vaatteita mm. vero modasta, h&m:stä (satunnaisesti) ja espiritistä. Katso myös www.yoox.com - sieltä tekee aika ajoin ihania löytöjä.

        Itse en oo stressannut kokoni takia miehistä. Toiset tykkää isoista, toiset pienistä, toiset uhkeista, toiset laihoista :) Elämä on.


      • Nadj-
        Pekka kirjoitti:

        ei muuta. Eikös sinun ikäisesi ajattele jo omilla aivoilla?
        Minä ainakin olen aina kiinnostunut henkilöstä, en pelkästään koosta, omaisuudesta tms...

        Just. Varmaan muotoilin lauseeni huonosti. En tajunnut tuota "eikö ikäsesi ajattele omilla aivoilla". Mistä tuon kuvan sait? =) No, ei tämä niin vakavaa ole. Ei tarvitse vastata. Lähinnä retorinen kysymys


      • dhai
        Nadj- kirjoitti:

        Just. Varmaan muotoilin lauseeni huonosti. En tajunnut tuota "eikö ikäsesi ajattele omilla aivoilla". Mistä tuon kuvan sait? =) No, ei tämä niin vakavaa ole. Ei tarvitse vastata. Lähinnä retorinen kysymys

        Moi. Ehdin jo miettiä tässä olenko liian isokokoinen tälle palstalle, kun kokoa on tuo 163/48, mutta aika lailla samojen ongelmien kanssa tunnun painivan kuin muutkin. Välillä on tosi hassua kun joku sanoo pikkuiseksi, koska on niin paljon pienempiäkin ihmisiä kuten täällä näkee, mutta minä otan sen vain kohteliaisuutena. Useasti on ihan kivaa olla pieni ja suloinen... *wirn* Ikää toki kysytään yleensä kaikkialla, mutta ei sitä olekaan vielä kertynyt kuin 20v.

        Suurin ongelma on vaatteiden löytäminen kun nuo muuten sopivat teinivaatteet ei oikein istu, koska minulla on kuitenkin lantiota ja rinnat. Ja pianhan nekin alkavat tuntua liian teinimäisiltä. Viimeisimmät sopivat farkut löysin yllättäen Seppälästä ja koko oli 34. Rintsikoita ei tahdo saada opiskelijahinnalla mistään kuin satunnaisesti, kun koon pitäisi olla 70C tai luultavasti mieluummin 65D(vaikea sanoa kun en ole ikinä päässyt kokeilemaan sitä kokoa)

        Mutta tuosta itsetunnosta? Miksi pienuutta pitäisi pitää esteenä? Ruuhkassa pääsee nätisti puikkelehtimaan ihmisten lävitse ja koko herättää miehissä varmaan jotain alitajuisia suojelureaktioita. Eikä niitä oikeastaan koolla hurmata vaan valloittavalla esiintymisellä.

        Vaatteista: Ei liian isoja vaatteita, se saa näyttämään entistä pienemmältä. Esim. HM:ltä saa sopivia XS-kokoisia v-kaulusneuleita, jotka on tosi käteviä varsinkin yhdistettynä nätisti laskeutuviin villakangashousuihin. Samoin Zaran koot on useasti aika sopivia ja siellä on myös aikuisemman oloisia vaatteita. Myös lenkkareiden vaihtaminen johonkin hiukan ajattomampaan antaa aikuisemman vaikutelman. Meikissä ja tukassa huolitellut ratkaisut auttaa, jos rahat riittää ylläpitoon.


    • kokemusta (mies)

      Tunnen erään tytön, joka tosin on 165cm pitkä, mutta hyvin laiha. Hän syö saman verran kuin minä, joskus enemmänkin. Kuitenkaan hän ei liho. Kyse on vilkkaasta aineenvaihdunnasta, mikä taas johtuu liikunasta ja on mahdollista, että perintötekijöissäkin on jotain mikä vaikuttaa.

      Jos syö hyvin, voi hyvin ja sisällä tuntuu hyvältä, ei kannata murehtia siitä mitä toiset negatiivisesti sanoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      114
      1361
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      499
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      490
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    13. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      463
    14. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      96
      459
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      458
    16. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    20. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    Aihe