Kovin väitetään japanilaista autoa kestäväksi ja viattomaksi. Mikä mahtaa olla se totuus? Uskon, että japanilaisessakin autossa on niitä vikoja. Viatonta autoa ei ole olemassa.
japanilaisen kestävyys
Emppah
151563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
taisitkin vastata jo itse.
kolmesta Toyotasta ja yhdestä Nissanista. Alkavia ruostevikoja KAIKISSA, moottorit syöneet öljyä, vaihdelaatikko särkyi Nissanista (tai oikeammin 5-vaihde ei pysynyt päällä), Toyotissa synkronointivikoja. Pikkuvikoja noissa oli vähän mutta isoja vikoja melko paljon. Ei tule japsia meidän perheeseen enää.
1 Ford Escort, hyvä auto ajaa, surkea kestämään
1 VW kupla,kylmä, laiska, huono kone
1 Opel Ascona A, hyvä auto ajaa, sen aikainen normaalikestävyys, talvella kylmä.
1 Ascona B, hyvä ajaa, surkea kestävyys, kylmä.
1 Volvo 242, laiska,korkea kulutus, lämmin, kestävä muutamaa heikkoa kohtaa lukuunottamtta.
1 Isuzu diesel, pieni kulutus, hyvä kestävyys, meni lunastukseen kolarin seurauksena.
1 Mitsubishi Galant 1.6, kestävä, hiljainen, hieman tehoton.
1 Mitsubishi Galant 2.0, kestävä, hiljainen
1 Toyota Hilux 4wd diesel, kestävä,hyvä työkalu, raskaan rakenteen ja nelivedon vuoksi polttoainettakin kuluu.
1 Toyota Carina E, kestävä, huoleton auto, kohta 250 000 km ajettu, ajo-ominaisuudet minulle täysin riittävän hyvät.Sinkitty kori ja rosteripakoputkisto kestäneet hyvin.
Nämä ovat kokemukset niistä autoista, jotka minä olen omistanut.
Volvo 244 Diesel -82 n.270tkm. vuonna -95.
-Tosi ruosteessa.
-Etupyörän laakeri.
-Jarruja korjattiin useaan kertaan.
-Polttoaineen imuputki ruostui puhki.
-Ohjaustehostin aiheutti ohjaukseen puoltoa.
-Jäähdytysjärjestelmä tukossa, alkoi lämmetä jos ajoi yli 100km/h.
-Ruiskupumpun käyttöhihna katkesi.
Voi olla, että oli muutakin, kun en välttämättä kaikkea muista kymmenen vuoden taakse. Voi olla myös, että Volvon mittaria oli pyöritetty taaksepäin.
Toyota Corolla 1,6 -88 vuonna -98, 190 tkm kunnes pöllittiin ja poltettiin
-Kansiremontti
-Jonkin verran ruostetta
-Takaiskarit piti vaihtaa
Toyota Corolla 1,6 -89 vuonna -04 316tkm
-Tosi ruosteessa
-Jarrusatula jumittui ja sai jarrut puoltamaan.
-Laturi meni 240tkm kohdalla
-Käsijarruvaijerit jumittui
-Iskarit piti vaihtaa
Toyota Carina 1,6 -94 nyt käytössä 207 tkm
-Etujarru jumittui
-Takalasinpyyhin on rikki
-Takaiskarit piti vaihtaa
Honda Civic 1,4 -97 nyt käytössä 145 tkm
-Pientä alkavaa ruostetta, jonka saa vuosittaisella pohjanhoidolla pysymään aisoissa monta vuotta.
On se totta, että japseissa on vähemmän vikoja kuin euroautoissa. Sen näyttää tilastot ja sen huomaa jutellessa japsi ja euroautojen omistajien kanssa.
Japanilaiset autot eivät ole KOSKAAN pärjänneet missään ruostetilastoinnissa.
Tämän tietävät autokatsastajat, peltikorjaamojen työntekijät ja muutaman vuoden ikäisen japsin omistajat.
Kun tilanne on tällainen, voidaan sanoa, että japsit eivät ole kestäviä.
Ei riitä, että tekniikka kestää.
Myös korirakenteen pitää kestää jossa se tekniikka on kiinni.
Aamulehdessä oli kesällä juttu missä oli tutkittu n.5 vuotiaita autoja. Japsit ei olleet siinä pahimpia. Corolla oli jopa yksi parhaista. Mersun E-malli yksi huonoimmista, mikä oli todella yllättävää.
Muutama vuosi sitten TM:n ruostetutkimuksessa 90-luvun alun Mitsubishi Colt ja Lancer olivat Audin rinnalla parhaimpia.
Itelläni on -94 Carina, joka on pelleiltään tosi hyvässä kunnossa.
itelläkin oli Carina ja ruosteen takia piti hävittää. No olihan siinä muutakin vikaa.
..ole yksilöllistä. Ilmeisesti olet tavallista huonompi(anteeksi vaan..) autonpitäjä. Omassa -96 Corollassa ei ole ruostetta ja sillä on ajettu melkein 380000km. Vikoja ei ole. Katsastusmies sanoi näiden olevan niitä kaikkein varmimpia ja kestävimpiä autoja. Tuumasi vielä että yksi osoitus Toyotan laadusta on kun autossani on edelleen alkuperäinen pakoputki ilman merkkejä tulevasta vaihtotarpeesta. No on siinä tosin mm. alkuperäinen vesipumppukin ja laturi.
E-mersun ruostumisesta ja Corollan ruostumattomuudesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000010503569
Vastaava ruostetutkimus 1990-luvun autoista oli japsien suhteen paljon musertavampi.
Corolla on nyt parantunut, mutta ilmeisesti tässäkin keskustelussa puhutaan autoista jotka eivät ole täysin uusia vaan juuri sieltä 90-luvulta.
Antamasi linkki kertoo vain 2000-luvulla tehdyistä autoista joka antaa suuntaa tästä eteenpäin.
Kyllähän tilanne on niin, että tätä päivää ja tästä eteenpäin sitä pitäisi elää.
Corolla -91 sedan 1.8D aj.430tkm ja katsatuksesta heittämällä läpi. Sattuuhan niitä helmiä noihinkin merkkeihin. Ihme peli, eikö??
Tiedän Camryn TD:n , jolla ajettu yli 700 000 km, konetta ei ole vielä avattu.
Toki on jo vähän kulunut, mutta jokapäiväisessä liikenteessä.
diisseli Corollalle tuo ei ole mikään matka. Huollossa juteltiin 2.0D koneista(Toyotan) niin ei kuulema ole tullu yhtään konetta vastaan joka olisi tarvinnu avata alle 500 000 km jos ei tuu vahinkoja.
Japskiautojen rakenteet on aika lailla optimoitu. Kaikki on mitoitettu kestämään arvioidun elinkaaren ajan, ja toisaalta ylilaatua on vältetty.
Mitä tulee korin kestävyyteen, riisikupin omistajana ja jonkin verran niihin perehtyneenä olen havainnut että samanikäisisten autojen ruostuneisuudessa on paljon yksilökohtaisia eroja. Olen päätellyt, että avain japskin kestävyyteen on kunnon ruosteenestokäsittely. Jos käytät Corollaasi säännöllisesti ruosteenestokäsittelyssä ja ajat pesuun talvisin silloin tällöin suolatuilla teillä ajettuasi, auto säilyy ruosteettomana. Kyllä, siis japskikin voi pysyä ruosteettomana. Jos sen sijaan päästät kaukoidän ihmeen pieneenkin alkuruosteeseen, auton elinajanodote romahtaa aika tavalla.
Kuten tunnettua, Koben teräksen vahvuus on optimoitu, ja se on suuri syy miksi ruoste hotkii auton hetkessä vauhtiin päästyään. Totta kai teräksen hiilipitoisuus, maalin laatu, saumarakenteet ym. vaikuttavat myös. Mutta kun japskia hitsaa, saa olla minimivirrallakin todella tarkkana ettei pala pelti puhki. Harrastelevan valovirralla hitsaavan ohutlevyhitsarin on todella vaikea tehdä hyvää saumaa ohueen peltiin. Sen sijaan joku Volvo tai Lada ei ole moksiskaan vaikka hitsaisi puikolla.