Mitä mieltä

te miehet olette naisista, jotka eivät ole koskaan seurustelleet vakavasti? Vaikka yhdenillanjuttuja olisikin ollut ja pienempiä säätöjä, mutta yhtäkään varsinaista seurustelusuhdetta ei ole koskaan ollut? Itse olen vielä alle parikymppinen, mutta tämä asia askarruttaa, sillä ei koskaan tiedä mitä pitäisi kertoa miehelle (tietenkin totuus kysyttäessä) tai mitä mies haluaisi kuulla? Suurin syy itselläni seurustelemattomuuteen on varmasti turha kriittisyys ja kiireinen elämä (ehkä myös oma-aloitteisuuden puuttuminen), mutta nyt olen todella alkanut kaivata elämääni muutakin kuin pelkkiä yhdenillanjuttuja ilman mitään tulevaisuutta... Olen kuitenkin ihan normaali, itsestään huolta pitävä, fiksu ja ihan kauniskin (näin on sanottu) nuori naisenalku :D
7909
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

parikymppinen eikä mitään vakavaa ollut!
mitä ihmeen väliä sillä on, jos haluat (kenet ikinä tavatkin) vakavan suhden. en usko, että mies sanoo siihen juuta eikä jaata, eikä se johdu siitä että olet kaunis ja fiksu. mitä itse sanoisit miehelle, tai mitä mieltä olisit miehestä joka on 25, eikä ikinä ollut vakavaa suhdetta, vaikka hän olisi komea ja fiksu, ja jos hän oliskin neitsyt?

Äänestä

ei minulle ainakaan mitään merkitystä. nyt kun olen pari vuotta ollut tuon tytön kanssa niin paremmalta vaan tuntuu ettei sillä ole ollut minkäänlaisia suhteita miehiin eikä poikiin ennen. niin ja ollaan nyt 23 ja 24v.

saattaahan joku siitä vetää nopean väärän johtopäätöksen että olet joku typerä kusipää tai muuta kun "et ole miestä saanut", mutta senhän käsityksen voit helposti korjata kun et sellainen ole. siis jos mies vaan jaksaa odottaa enemmän kuin pari sekuntia huomatakseen minkälainen olet oikeasti niin ei sen minun mielestä mitään pitäisi haitata ettei ole seukannut.

Äänestä

Voi voi. Olet alle parikymppinen? Etkä ole vieläkään seurustellut? Voi kuinka kamalaa. Naisena voit olla seurustelematta vaikka kolmekymppiseksi asti ja aina on vähintään kymmenen miestä jonossa pyytämässä treffeille. Ja mikä parasta, sinun ei tarvitse tehdä mitään asioiden eteenpäin viemiseksi. Odotat vain passiivisena, että prinssi tai pelimies tulee ja hurmaa sinut pyörryksiin. Tod. näk. myös nekin miesjutut, mitä sinulla on ollut tähän mennessä, ovat menneet tutun kaavan mukaan:

1. Sinä ilmestyt baariin/kaupungille/mihin tahansa

2. Mies huomaa sinut

3. Sinä huomaat kyseisen miehen / sinä tuskin huomaat kyseistä miestä

4. Mies tulee juttelemaan (koska sinä et koskaan menisi juttelemaan miehelle, vaikka tämä vaikuttaisi kuinka kiinnostavalta tahansa)

5. Sinä käyttäydyt miestä kohtaan kohteliaasti/vittumaisesti (tällähän ei ole mitään merkitystä, koska maailma pyörii sen ympärillä)

6. Mies käyttää koko illan vakuuttaakseen, että hänen kanssaan kannattaa lähteä treffeille. Mies on jatkuvasti äänessä ja kehuu sinua, sinä istut passiivisena kädet ristissä ja vastaat "Joo", "Jaa" tai esim. "Ei".

7. Jonakin päivänä sitten lähdette treffeille ja mies tekee taas kaikkensa vakuuttaakseen, että hänen seurassaan viihtyy. Sinä istut passiivisena kädet ristissä ja vastaat "Joo", "Jaa" tai esim. "Ei".

8. Näin olet jälleen naisena hankkinut itsellesi miehen tekemättä itse asian eteen yhtään mitään. Eikö olekin helppoa? Toista se on miehillä. Lisäksi voit huoletta käyttäytyä välillä hieman vittumaisesti miestä kohtaan, jotta hän pysyy varpaillaan sinun suhteesi.

Kummallista kyllä, jos oletkin mies, joka ei ole koskaan seurustellut, tilanne on heti täysin erilainen. Monesti miehet, jotka eivät esim. vielä 25-vuotiainakaan ole seurustelleet, ovat luonteeltaan feminiinisiä tai vähintään ei-niin-maskuliinisia. Heiltä naisten on turha odottaa pelimiehen lässytyksiä ja lääppimistä. Kysyttäessä naisilta, toimiiko kyseinen taktiikka heihin, he valehtelevat: "Ehkä joihinkin tyhmiin ja epävarmoihin naisiin, mutta ei minuun, koska minä olen kuitenkin fiksu ja kiltti nainen."

Äänestä
  • niin tuo menee jos on kuanis. mutta jos oletkin läski ja ruma: ei näy miehen miestä..tai en tiedä luulen niin. ja kyllä naisenkin tarvii nähdä vaivaa miehen saamiseksi: pitää lähtee sinne baariin/kaupunkiin yms. ja laittautua ja niin siinä se tais olla.
    mulla ei ois mitään vaikeuksia mennä juttusille, mutta miksi niin teksin kun muut ehtii ensin. en pelkää pakkeja, joskus niitä jopa haluan.
    ja onko se niin kamalan vaikeaa olla mieliksi, kehua? en tiedä mitä naisia yrität, jos ne osaa sanoa vain juuta ja jaata (yksinkertaisiako?). itse osan myös miestä kehua ja sen myös teen ainavälillä.
    myönnän että vaikka olen kiltti ja filksu lankean pelimiehiin..minkä sille voi jos ne osaa olla ihania, sanoa oikeat sanat ja koskea oikeasta paikasta. mut mikä on jännää en ole satuttanut itseäni kertakaan, kaikki tapaamani ja tuntemani pojat ja miehet ovat olleet unelmamiehiä..:)

    Äänestä

Ei haittaa yhtään, etenkin jos olet vielä alle 20 v. Pikemminkin päinvastoin. Ei kannata murehtia asiaa.

Äänestä

Alle parikymppinen?! No voi kyl on kauheeeeeta kun alle parikymppinen nainen ei oo vielä seurustellut ja asia vielä askarruttaa *nauraa*. Tyhmä kysymys. Sen voin kyllä sanoa että mä en ainakaan kaltaistasi jakorasiaa huolisi ja monet muutkaan miehet eivät arvosta naisia joilla on iso kasa yhdenillanjuttuja takana.

Äänestä

Nuo yhdenillanjutut karsii pois monen seurustelukumppania etsivän listalta. Sehän merkitsee käytännössä sitä, että kuka vaan saa pyyhkiä kakkaset kätensä sinun pyyhkeeseesi. Samoin tuossa edellä ollut tyttönen, joka valitti, että minkä sille voi kun ne pelimiehet osaa ottaa. Nekin tytöt karsitaan pois. Kokemattomuus seurustelusta ei ole negatiivinen asia. Uusi auto on aina uusi ja sillä on hintansa, käytetyn hinta putoaa rajusti. Siinä rautalangasta väännetty malli tyttösille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sara kirjoitti:

te miehet olette naisista, jotka eivät ole koskaan seurustelleet vakavasti? Vaikka yhdenillanjuttuja olisikin ollut ja pienempiä säätöjä, mutta yhtäkään varsinaista seurustelusuhdetta ei ole koskaan ollut? Itse olen vielä alle parikymppinen, mutta tämä asia askarruttaa, sillä ei koskaan tiedä mitä pitäisi kertoa miehelle (tietenkin totuus kysyttäessä) tai mitä mies haluaisi kuulla? Suurin syy itselläni seurustelemattomuuteen on varmasti turha kriittisyys ja kiireinen elämä (ehkä myös oma-aloitteisuuden puuttuminen), mutta nyt olen todella alkanut kaivata elämääni muutakin kuin pelkkiä yhdenillanjuttuja ilman mitään tulevaisuutta... Olen kuitenkin ihan normaali, itsestään huolta pitävä, fiksu ja ihan kauniskin (näin on sanottu) nuori naisenalku :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu