Otin yli viikko sitten kielilävärin. Purskutin aamuin illoin oralbeetä, nyt lopettanut. En tiedä johtuiko se siitä aineesta vai korusta vai mistä mutta kieli on koko ajan semmoisen oranssin/ruskean värinen. Ku olis kahvia just juonut. Ikenet on turvonneet ja parista kohtaa rikki. En usko että on hirveän normaalia??!!! Eikö korut olekkin titaania ettei ole mitään nikkeliä? Onko kellään muulla ollut tällaista?
Kieliläväri
LiZar
7755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
missä liikkessä olet korun ottanut? koska joissakin liikkeissä käytetään edelleen kirurginteräs-koruja, jotka saattavat aiheuttaa allergiaa.
Nikkeliä koruissa ei onneksi enää käytetä, mutta kirurginterästä joskus. Se tosiaan ei ole kaikkein paras materiaali uuteen lävistykseen.
Marssi takaisin lävistäjällesi ja selvitä asia.
En ole kyllä koskaan kuullut että ikenet menevät kielikorusta rikki,joten mars mars takaisin liikkeeseen ja selitystä vaatimaan. Jos selitystä ei tule niin lähde kaupasta (sinne koskaan palaamatta) ja etsi ammattitaitoinen lävistäjä joka ehkä osaa katsoa mikä siinä lävistyksessä mahtaa olla vikana ja neuvoo mitä kannataa tehdä sitten tehdä.
"Nikkeliä koruissa ei onneksi enää käytetä, mutta kirurginterästä joskus."
Nämä ns. kirurginteräskorut nimenomaan sisältävät enemmän tai vähemmän nikkeliä ja sen takia niiden käyttö ensilävistyskoruina on kielletty joten niitä ei pitäisi missään käyttää "edes joskus".
tuo suuvesi voi värjätä kielen ruskeaksi. Mutta tuo ikenien rikkoutuminen ei kuulosta ihan normaalilta. Kannattaa käydä suosiolla lävistäjällä.
aines saattaa rikkoa ikenet. ja värjätä kielen. purskuta vain 2xpvä sillä ja muutoin vedellä.
Laimenna sitä suuvettä tai vaihda miedompaan. Väri johtuu suuvedestä niinkuin ikenien rikkoutuminenkin.
Olet lätrännyt liikaa sen Oral B:n kanssa, se on aivan liian vahvaa eikä sitä pitäisi muutenkaan käyttää yli viikkoa putkeen. Eiköhän nuo ongelmat katoa ajan kanssa.