Onko kenellään kokemusta pillereiden lopettamisen jälkeen alkaneesta hiusten lähdöstä? Että jäikö päähän ainuttakaan karvaa?
Lopetin pillerit viime maaliskuussa, söin kaks ja puoli vuotta, ja hiuksia lähtee päästä enemmän kun laki sallii. Alko noin kuukauden päästä lopetuksesta. Olen kuullut että sama ilmiö monilla synnyttäneillä kun hormonitasot muuttuu. Pillereillähän naisen kroppa on kokoajan raskaana olevan naisen hormonitasoissa.
Niin että onko tässä kaljuus tulossa vai pitäskö sitä ennen kysyä joltain ammattilaiselta apua?
Lopetin pillerit viime maaliskuussa, söin kaks ja puoli vuotta, ja hiuksia lähtee päästä enemmän kun laki sallii. Alko noin kuukauden päästä lopetuksesta. Olen kuullut että sama ilmiö monilla synnyttäneillä kun hormonitasot muuttuu. Pillereillähän naisen kroppa on kokoajan raskaana olevan naisen hormonitasoissa.
Niin että onko tässä kaljuus tulossa vai pitäskö sitä ennen kysyä joltain ammattilaiselta apua?
Vastaukset 1
Vanhimmat
itselläni ei alkanut hiukset putoileen, mutta oon kyllä kuullu että joillekkin naisista niin on käynyt! itse en huomannut muuta kuin että päänahka alko rasvottuun tavallista nopeammin, hiukset piti pestä miltei 2x päivä.... enpä tiedä auttaako tuohon kaljuuntumisongelmaan joku lääke?