Mä aattelin vaan vielä tällästä kysellä,että jos lähtee au pairiksiksi,ja on siellä yli sen kolme kuukautta,niin vaaditaanko siihen oleskelulupaa?
Itse olen Espanjaan lähdössä,ja olin siinä käsityksessä,että sellaista ei tarvita.
Itse olen Espanjaan lähdössä,ja olin siinä käsityksessä,että sellaista ei tarvita.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi!! Itsekin olen Espanjaan lähdössä ja mun mielestä sinne ei tartte sen kummemmin mitään oleskelulupaa. Minnekäs päin Espanjaa olet lähdössä?
Juu,mulla on lähtö jo keskiviikkona,ja tuli pikkunen paniikki,kun tajusin,että sellasenkin voi tarvita. Madridiin päin minä. Minnes sinä?
Mita onko Espanja eronnut EUsta ?
eu:ssa kun kaikki ollaan, ei mitään lupia tarvita. kannattaa kuitenkin käydä rekisteröitymässä kaupungin asukkaaksi kun saavut perille ja muista hakea kelasta paperit mukaan niin pääset lääkärille kun tarve tulee. tietysti matkavakuutuksella pääsee yksityislääkäriin, jotka sitten puhuvat englantia, jos sinulta ei tuo espanja vielä suju.
Opiskelija tarvitsee ollessaan yli 3 kk. Au pair ei.