alfa romeo talvella

heka

Minulla oilisi tarkoituksena ostaa uusi auto ja vaihtoehtona olisi alfa GT. Epäilen vain sen talvi ominaisuuksia, siis ei käytökseltänsä vaan käyttövarmuutta.
Starttaako italian ihmeet kovillakin pakkasilla vai joutuuko tyytymään julkisiin kulkuneuvoihin?

4

1396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No mikähän siitä Alfasta tekisi ongelmallisen talvella? Kaukana takana ovat ne ajat, jolloin autoja tehtiin puhtaasti kotimarkkinoiden olosuhteet silmällä pitäen.

      Alfa 156 on Teknikens Värld -lehden talvitestin voittaja vuodelta -98 eikä uusi GT varmaankaan sen huonompi ole. Teknisestihän GT on läheistä sukua 156:lle.

      Itse olen ainakin ajanut kahdella 156:lla yhteensä jo lähes 300 000 km, eikä talviautoilu ole millään aikaisemmalla autollani tuntunut yhtä mukavalta ja vaivattomalta.

      Auto starttaa hyvin, lämpiää hyvin, pysyy huurteettomana, etenee hyvin ja etenkin loistava ajaa kelissä kuin kelissä. Ainoina ongelmina lukot tuppaavat jäätymään, samoin bensakorkin läppä, mutta eiköhän noiden kanssa opi jokainen elämään.

    • AR159

      on talvella hyvin voimakas ja nopea. Kylmäkäynnistys on hanakka ja tiivis. Lunta ei sada sisään kunhan muistaa sulkea ovet ja ikkunat sekä mahd. kattoluukun.

      • metallurg

        varpaat pakkaa 33 sessa jäätymään kun on ajanut 15km
        20 asteen pakkasessa, kun sisätilan lämppärin vaikutus lakkaa


    • Jarno S

      Intissä olessani rivin ainut auto joka käynnistyi tulipalopakkasilla oli alfa (ja oli muuten akkukaapelin tarvitsijaa jonossa). Ajettavuus lumella oli jopa ihanteellinen. Mistä lie epävarmuudet peräisin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1896
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe