Onko työharjoittelu työmarkkinatuellla ihan typerää? Menisittekö ite harjoitteluun?
harjoittelu
wtt
4531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että siitä on hyötyä jos ei ole aiempaa työkokemusta. tai on ollut kauan työttömänä. Voisin mennä jos paikka muuten olisi kiinnostava. ainakin parempi vaihtoehto kun työttömyys. Nyt varmaan joku sitten älähtää siitä että olet ilmaista työvoimaa työnantajalle. aisasta voi olla niin montaa mieltä
mitä kokemusta luulet saavasi työvoimatoimiston järjestämästä työmarkkinatuella tehdystä työstä.
vuoden alusta työttömät joutuvat tekemään orjatyötä työmarkkinatuella. nämä työmarkkinatuki työt eivät kehitä työtöntä. työmarkkinatukilaiselle annetaan kaikki yksinkertaisimmat paskimmat työt joissa ei opi mitään uutta.
valitse tarkoin mihin menet harjoitteluun.itse olen päässyt tekemään ihan kunnon työtehtäviä, ei ole harjoittelut menneet kahvinkeittelyksi.mieti myös mikä työpaikka olisi sellainen johon voisi työllistyä harjoittelun jälkeen.
Ensin ennen ammattikoulua n.2,5kk lastentarhassa, jossa sain oikeita työtehtäviä ja viihdyin mainiosti. Siellä olin, jotta sain työmarkkinatuen.
Nyt olen harjoittelussa valokuvaamossa, jossa menee vähintäänkin yhtä hyvin, taitaa olla kyllä paras paikka missä ikinä olen ollut töissä. Nyt saan tmt-tuen ja päiväkorvauksen.
Tässä paikassa lupaavaa oli se että edellinen harjoittelija oli työllistynyt heti harjoittelun jälkeen ja tämä minullekin kerrottiin. Muutenkin minuun on suhtauduttu todella hyvin ja 'oikeita' töitä riittää. (Toisin kuin opiskeluun liittyvässä harjoittelussa, jossa pistettiin jauhamaan pa*kaa, kaikki mitä tein oli oikeasti turhaa!) Uskon tämän olevan todella tärkeää työkokemusta (vaikka cv:een en varmastikaan kirjoita miten olen harjoitteluni järjestänyt, työkkärin mainitseminen varmasti pilaa kaikki hakemukset).
Suosittelen, jos ainoa vaihtoehto on kotona löhöily =)