Jani Wickholm ja basisti

Tuossa viikolla luki toisesa iltapäivälehdessä ,että Jani Wickholm oli antanut bändinsä baisistille potkut, kun tämä oli ollut keikalla niin räkäkännissä ettei soittamisesta tullut yhtään mitään. Jani oli ottanut basistilta basson pois ja pyytänyt/käskenyt tätä poistumaan lavalta. Se oli ihan oikein tehty, mutta sitä vaan ihmettelin ,että miksi se päästi sen basistin alunperinkään sinen lavalle, vaikka varmaan jo takahuoneessa näki ettei tämä ole soittokunnossa ?
Toinen asia mikä mua pohdituttaa on se ,että voiko soittajalle antaa bändistä potkut tolleen vaan ilman mitään "irtisanomisaikaa" ?

9

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *********************

      Älä kanna murhetta asioista jotka ei kuulu sulle
      Justiinax!

    • Saapas

      Luin saman jutun! En tiedä sitä millainen käytäntö tuolla saralla vallitsee, mutta on aika noloa artistille ja muille esiintyjille, jos yksi joukosta alkaa pökkelehtiä humalassa estradilla. Lauteilta poistaminen oli ihan oikea ja hyväksyttävä teko tuollaisessa tapauksessa. Ehkenpä tuota kysymystä on parasta kysyä itseltään Janilta!

      • pilttuu

        mieltä. Artisti syyttään joutuu väärään valoon jonkun muun toilailun takia.

        Työasiat työasioina, vapaalla tehkööt kukin mitä tykkää.


    • Bussikuskix

      E.V.V.K

    • minäkin-.-.-.-

      siis jos minäkin olisin janin basisti, en kestäsi niitä biisejä soittaa selvinpäin...

    • rock

      Jania olen tähän asti pitänyt ainoana ammattilaisena tuosta idols-jengistä.Mutta, aika korni veto nolata juopunut basisti yleisön silmien alla. Tapahtumien taustoja en tunne, joten en kritisoi enempää tätä tapausta. Rivimuusikon asema on aika heikko tuon irtisanomis-homman suhteen. Jos muusikko ei pysty hoitamaan hommiaan, se on tietysti selvä, että työsuhde katkeaa. Välillä tosin tulee monoa ilman minkään näköistä syytä, ilman irtisanomisaikaa. Aiheettomat irtisanomiset/vittuilut on todella perseestä. Varsinkin iskelmä-genressä ne rivijätkät tekevät moninkertaisen duunin solistiin nähden ja saavat ehkä juuri ja juuri saman summan yhteensä (4-5 henk.)kuin solisti.

      • OK.

        Olisi Jani voinut tuon asian hieman korrektimminkin hoitaa ja olla päästämättä sitä basistia lavalle ollenkaan.
        Totta on myös se, että bändi tekee moninkerteisen duunin tähtiartistiin verratttuna. Bändi vetää illan aikana useamman setin ( artisti vaan yleensä sen 2*45min.) eikä varmasti osallistu roudaukseen tms.


      • "Rock" taitaa olla muusikko itsekkin ,kun on mielipide vähän sen oloinen. Ihan totta hän kirjoittaa kyllä.


      • ..paikka
        OK. kirjoitti:

        Olisi Jani voinut tuon asian hieman korrektimminkin hoitaa ja olla päästämättä sitä basistia lavalle ollenkaan.
        Totta on myös se, että bändi tekee moninkerteisen duunin tähtiartistiin verratttuna. Bändi vetää illan aikana useamman setin ( artisti vaan yleensä sen 2*45min.) eikä varmasti osallistu roudaukseen tms.

        Jos kuvittelee itsensä Janin tilanteeseen, niin uskon, että jokainen muusikko siinä tilanteessa uskoo ja toivoo viimeiseen asti, että kaveri hoitaa hommansa. Ei sitä varmaan ole kovin helppo siellä takahuoneessa nähdä, että pystyykö mies soittamaan vai ei, sen näkee sitten vasta lavalla. Vaikea on sanoa kaverille, että sinä jäät tänne ja me mennään ilman basistia soittamaan, tosi paha tilanne. Kuinkahan siinä kunnossa pystyy roudaamaan keikan jälkeen?!? Mun mielestäni oli ihan oikein, että kenkää tuli! Ei sellaiseen mieheen voi luottaa tulevissa keikkatilanteissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe