Eikös tämän ikäiset jo tiedä..?

Angi ....

Kaikkein parhaiten, mikä on mukavinta elämässä?

10

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • my.mm.eli

      sanottuna:
      ”Vähän tervettä järkeä, suvaitsevaisuutta ja hyvää mieltä –
      siinä kaikki mitä tarvitset tehdäksesi olosi mukavaksi tällä planeetalla.”

      Se on siinä!

    • Sinikynä

      Suuresti arvostamani Mymmeli perään kuulutti tässä ketjussa "tervettä järkeä".
      Mitä se on?
      Ennen vanhaan puhuttiin terveestä talonpoikaisjärjestä. Se on ymmärrettävissä mm. siten, että asiat tehtiin ennen vanhaan maataloustöissä käytännön läheisesti. On kuitenkin tärkeätä huomata, että ennen vanhaan ei ollut juurikaan koneita, vaan työt tehtiin käsin ja hartiavoimin.
      Viime vuosina on ryhdytty puhumaan "maalaijärjestä". Ilmaisua ovat käyttäneet erikoisesti kaupunkilaiset "jupit". Ilmeisesti nämä "jupit" ovat tätä ilmaisua käyttäessään halunneet korostaa omaa tärkeyttään.
      Heidän arvomaailmassa maalaisjärki on jotakin vähemmän järkevää, mutta sopii joihinkin tilanteisiin, kun parempaakaan ei ole näköpiirissä.
      Mitä sitten on "terve järki", jota Mymmelikin peräänkuuluttaa?
      Olisin taipuvainen ymmärtämään sen terveenä talonpoikaisjärkenä, eli siten, että ratkaisut ja päätökset tehdään käytännön läheisesti, huomioimalla vallitsevat olosuhteet.
      Eräs terveen järjen sanelema ratkaisu voi olle sellainen, että siirretään päätöksen teko myöhempään ajankohtaan. Tällöin asia saa ikäänkuin muhia ja kypsyä. Monasti päätös syntyy muhimisvaiheen jälkeen, kuin itsestään.

      • my.mm.eli

        palstalaiset käyttivät, kun tyytyivät terveen järjen = terveen talonpoikaisjärjen (maalaisjärjen) määritelmääsi? Melko täydellinen määrittely, tyydyttää minuakin.

        Näin kun talvi on tulossa tulee mieleen yksinkertainen esimerkki: Olisiko niin, että me tämänikäiset käytämme ”tervettä järkeä”, ja laitamme kovalla pakkasella pipon päähän ;))

        Perimän, ”kasvatuksen”, koulutuksen, itseopiskelun ja kokemuksen muodostama kokonaisuus, jota käyttäen osaa suhteuttaa tämänkin asian huomioon ottaen olosuhteet, tarkoituksenmukaisuus, käytännöllisyys, kohtuullisuus. ;)

        Tämä terveestä järjestä - siirryn hyvään mieleen!

        Oletin, että kommentteja hyvästä mielestä olisi tullut tähän. Eipä tullut, mutta uusi aloite: Mikä on ihmisen mieli (SkillaN) näkyy kuitenkin herättäneen runsaasti keskustelua.
        Olen omalla kohdallani huomannut, että iän karttuessa joudun tuota hyvää mieltä ”raapimaan kokoon” aina pienemmistä ja pienemmistä asioista. Mutta onneksi sitä on vielä löytynyt - vähän.;)

        Vielä noista palstahäiriköistä. Olisiko niin, että joku saa euforista mielihyvää siitä, että aiheuttaa toisille mielipahaa?
        Ja silloin tarvitsemme myös suvaitsevuutta - vähän, (tai vähän enemmän,) voidaksemme jättää ilkeilyyn vastaamatta.

        Käytinköhän nyt tervettä järkeä - vähän. ;)))


    • O. Velin

      Laskuvarjo hyppy on parasta mitä mies voi tehdä housut jalassa. Mitä sitten ilman housuja voi tehdä, en kehtaa sanoa.

      • sellaisen ihmeen että ryhmä laskuvarjohyppääjiä
        oli jättänyt housut kotiin :-)
        Heidän ilmassa ryhmittymisensä erilaisiin kuvioihin meni kyllä ohi, kun kamera otti lähikuvia ilmassa vipattavista perhekalleuksista!


    • "strvag"

      tiedämme!

    • noidanjuuri

      tällä iällä ala valkoista lippua heiluttamaan.

      • my.mm.eli

        minä kyllä nostaisin valkoisen lipun ;) Taidan olla vain paperitiikeri ;( Vai ihan luuseriko lienen? :D


    • Angi ....

      jotka uskaltavat vaikka mitä..!

      • anu

        Ei muuta kuin,sanoista tekoihin.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      398
      1156
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1086
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      842
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      59
      772
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      99
      698
    6. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      15
      670
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      661
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      26
      643
    9. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      640
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      58
      613
    Aihe