Minulla on ollut Seroquel-lääkitys (neurolepti) maanis-depressiiviseen eli kaksisuuntaiseen mielialahäiriöön. Samalla ollut myös unilääkitys usean vuoden ajan. Haluaisin vähitellen lopettaa lääkitykset ja kokeilla (huom! kokeilla) lääkkeettömyyttä. Jos elämä onnistuisi ilman lääkitystä, se olisi upeaa, sillä lääkkeet kuitenkin turruttavat normaalia herkkyyttä. Onko kukaan kaksisuuntaista mielialahäiriötä sairastava ja tätä lukeva päässyt lääkärin luvalla lääkkeettömyyteen ja asialliseen lääkevieroitukseen valvotuissa olosuhteissa (sairaalassa)??? Jos on, niin miten, mitä kautta, millä tuloksella???
Kaksisuuntaisen lääkitys ja lääkkeettömyys
Systeri
41019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaksisuuntaisen mielialahäiriön hoidossa lääkehoito on ehdoton kulmakivi.. Siksi lääkehoitoja ei pureta.. En lähtis kokeileen..
Hienoa jos Seroquel on kohdallasi toiminut, kokemukseni kyseisestä lääkkeestä ovat ristiriitaisia. Ajattelisin jotta Zyprexa, Lamictal tai vastaava olisivat kohdallasi kokeilemisen arvoisia, jopa litium, tosin miksi vaihtaa hyväksi todettua toiseen.
Älä hyvä ihminen itse lopeta. Sovi lääkärin kanssa että tahtoisit kokeilla lopettamista, ja sovi kontrolliaika. Maaninen ihminen ei osaa aloittaa lääkitystä edes tarpeeseen, ja tämä on nähty.
tämä Seroquel, koska annosta on jouduttu nostamaan ja sen mukana tullut mahavaivoja, ahmimista, voimattomuutta ja masennusta.
et saa lopettaa lääkitystä.itselläni on sama tauti ja olen yrittäny lopettaa mutta ei ole luvallista kai!!!!!en minäkään siis ole saanut lopettaa.......on jopa vaiakea vaihtaa lääkettä....tsemppiä[email protected] voit kirjoitella