Toisen ihmisen kunnioitus

outo

Pitaako miesten kunnioittaa naisia vaikka he eivat kunnioita miehia, eiko kunnoitus pitaisi ansaita?

9

1361

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eer111

      Eikös äitisi ole tehnyt jo tarpeeksi puolestasi ansaitakseen kunnioituksesi?

      Kysypä kysymyksesi häneltä.

      • outo

        aitini on aitini eika edusta muita, etka tieda ansaitseeko aitini kunnioitukseni.


      • Anonyymi

        Ei nykyajan lapset kunnioita vanhempiaan yli nelikymppiset joka kuukausi pyytävät rahaa. Mutta kun vanha äiti pyytää apua niin ei keretä.


    • on kunnioitettava

      Minusta jokaista ihmistä pitää yrittää kunnioittaa jo pelkästään sen vuoksi, että he ovat ihmisiä. Mutta sen sijaan kunnioitusta itseään kohtaan ei kukaan voi vaatia, koska kunnioitus pitää ansaita, eikä sitä voi vaatia. Ja itseään pitää jokaisen opetella kunnioittamaan niin paljon, ettei aivan älyttömillä hommilla itseään tuhoa ja että voi seista selkä suorana tekojensa takana. Ja siitähän taas alkaa elämä ihmisenä, jota toisetkin voi kunnioittaa.

      • Nimetön

        että jokaisella ihmisellä on oma elämän kokemus, jota meidän muiden tulee kunnioittaa.
        Ja heillä on myös omat ajatuksensa ja elämän kokemuksensa, emme voi tietää, mitä he ajattelevat, ellemme tutustu heihin.
        Eli, kaikilla meillä on jotain sellaista, joka voi rikastuttaa myös meidän omaa kokemustamme elämästä.!


    • pikku.nainen

      ei tarvitse ansaita.

      Kunnioitus on ihmisten välisen sosiaalisen kanssakäymisen perusedellytys, jonka tulisi olla itsestäänselvää.

      Parisuhteessa kunnioituksen tulisi olla molemminpuolista ja ehdottomasti pyyteetöntä.

      Kunnioitusta ei siis voi ansaita, tosin sen voi menettää ja takaisinsaaminen voi olla vaikeaa, jos ei peräti mahdotonta.

      • outo

        siis naisilla on aikamoinen homma saadakseen takaisin itseaiheutetun kunnioituksen menetyksen miehiltä.


    • Ellenix

      Miten kunnioitamme toisiamme?
      Pitääkö meidän kunnioittaa toisiamme ehdoitta?

      Kuka kaipaa sokeeta kunnioitusta?

      Pystyykö kukaan mies kunnioittamaan oikeesti naista? Ja jos pystyy, onko kohde joku ÄitiTeresa -tyyppinen "kunnioitusta" herättävä ihminen?

      Miksi mies yleensä kunnioittaisi naista ?

      Wai tarkoititkos osoittaa kohteliaisuutta & ystävällisyyttä ??

      (*&*)
      ™cuccuu™

    • pihkura

      Eli en sinänsä vaadi mitään erityistä kunnioitusta vain sillä perusteella, että olen nainen. Ihan perus-kohteliaisuus ja -kunnioitus on riittävää.

      Jos henkilö ei kunnioita sinua, niin eikös sitä ole silloin vaikea kunnioittaa. Varsinkin jos on itsestään korkeat käsitykset.

      En yleensäkään ymmärrä pakotettua kunnioitusta. Vaikka se raamatun käsky, kunnioita isääsi ja äitiäsi.. Eikö se kuitenkin yleensä lähde kiintymyksestä ja rakastamisesta. Jos vanhemmat kohtelee lastaan huonosti, niin tuskin siinä lapsella mitään kunnioitusta sitten on.

      Noh, näin aamutuimaan taas ajatukset hieman karkailee. Idea oli kuitenkin otsikonmukainen, eli katotaan ne kunnioittamiset tapauskohtaisesti, ei selviönä.

      Ja hyvää huomenta kaikille :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      124
      794
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      569
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      505
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      106
      484
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      416
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      384
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      373
    Aihe