eli kuten mun nimiki jo sanoo oon epätoivonen oon 160 pitkä ja painan 78 aivan liikaa siis! en tiiä miten saisin laihdutettuu 10-15 kiloo?!?tarttisin pika puolin apuva!oon valmis muuttamaa liikunta ja ruokailu tottomuksii voin aluks kertoo etten liiku paljoo...n.3 kertaa viikos kunnolla nimittäin aerobiccii! :/ mut seki tuntuu ettei auta!syön melkee joka toinen päivä karkkii!(en kyl kerral paljon) ja oon 15 vuotta!pliide, auttakaa mut pois täst helvetist :/
moi :(
epätoivoinen :(:(
3588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sinä olet todennäköisesti jäänyt sokerikoukkuun, verensokerisi nousee ja laskee insuliinipiikkien vuoksi vuoristoradan lailla. Seurauksena on jatkuva näläntunne ja naposteluntarve. Myös mielialasi heittelee, tunnet itsesi hetkessä pirteäksi ja toisessa lopen väsyneeksi.
Kuulostiko tutulta? Mikäli kyllä, lue eteenpäin. Mikäli ei, lopeta tähän.
Minulla on sinulle hyviä ja huonoja uutisia. Hyvät uutiset ovat se, että sinulla on mahdollisuus laihtua pysyvästi. Huonot uutiset taas.. no miten sen nyt ottaa.. todennäköisesti lähipiirisi tulee olemaan kateellinen sutjakoille linjoillesi ja ruokavaliollesi.
Kuulostaako liian hyvältä ollakseen totta? Olenko jokin laihdutuspillerien kauppaaja? Ostos-tv:n myyjä? ehei, vaan olen karppi.
Kyllä, luit oikein, karppi. Se ei tarkoita kuitenkaan että söisin koko ajan kalaa, ehei, vaan kokonaisvaltainen hyvä oloni perustuu syömääni ravintoon ja sen laatuun. Ja mikä parasta, näläntunne pysyy hallinnassa!
Kyseessä ei ole mikään salaseura, joka toimii suljetuissa ympyröissä, ja harrastaa saatananpalvontaa, vaan kuka tahansa, myös sinä voit liittyä kasvavaan joukkoomme! Lisätietoa ja ohjeita kokonaisvaltaisesta muutoksesta terveellisempään löydät osoitteesta
http://karpit.net
Ja mikä parasta, tämä toimii!
kiitos, vinkeistä!aionkin heti ensi töikseni liittyä karppeihin! :) kiitos sinun ja neuvojesi, niistä on ollut ja on vastakin apua!olisin kysynyt kun en ole ihan varma, että saako kaakaota juoda 2 kertaa päivässä jos noudattaa hiilihydraatti menetelmää??se on ollut mulle tapa pienestä pitäen ja on vieläkin ja siitä olisi vaikea luopua, ellei aivan pakko ole! :/
..ainakaan alkuvaiheessa, mikäli haluat ottaa "tehostartin" eli pitää hiilihydraatit alle 20 grammassa/päivä.
Mutta kaakao (siis se tumma, kitkeränmakuinen, sokeroimaton raakaversio, kaupassa esimerkiksi van houten) onkin itse asiassa varsin hyvähiilihydraattista tavaraa! siinä on rynsaasti kuituja, joiden saaminen on tärkeää karpeillekin!
Voit tehdä karppia kaakaota sekoittamalla ruokalusikallisen tummaa kaakaota isoon mukilliseen kiehuvaa vettä, ja lisäksi makeutusainetta tilkka maitoa! Myöhemmin voit korvata veden kokonaan maidolla! On muuten hyvää!
Toivottavasti maltat tutustua pelisääntöihin rauhassa, ettei tule tehtyä ylilyöntejä tai virheitä. Lainaa kirjastosta esimerkiksi Heikkilän "Hyvän olon keittokirja", siinä on asiaa!
Onnea uuteen koitokseen!