päättäjille oikein

Erinomainen aloite Suomen eduskunnalle olisi aloittaa arpajaiset koskien kaikenmaailman muitakin vastaavia virkamiehiä.
Arpajaisten tarkoitus olisi aina kuukausittain yhden kohdalle antaa potkut perään ja työmarkkinatuelle vuosikausiksi..
Tulisi näillekin luu kurkkuun, kuten muillekin tavallisille ihmisille..
Mikäs ongelma tuo olisi?
Ei mikään ja varsinkaan paljon povatun tasa-arvon aikana..ainakin jotakin saattaisi mennä jakeluun paremmin.

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta mutta

      Erinomainen idea kylläkin. Samansuuntainen on eräs filosofinen yhteiskuntasuunnitelma. Siinä joukko ihmisiä pyrkii luomaan tasapuolisimman ja toimivimman yhteiskuntamallin - ja sitten arvotaan, kuka saa sairaan, rikkaan, työttömän, keskituloisen yms. osan luodussa mallissa.

      On totta, että kun tulot (ja muhkeat sellaiset) ovat taatut, inspis asioiden parantamiseen ei aina ole huipussaan - etenkin, kun "rupusakki" etääntyy sekä fyysisestä että mentaalisesta toimintakentästä. Mutta opettavan, oikeudenmukaisen ja mainion aloitteesi toteutumiseen suhtaudun skeptisesti. Se kun vaatisi eduskunnan hyväksynnän. Mitä arvelet, mitkä olisivat äänestysluvut kun ehdotus tuotaisiin täysistuntoon?

      • Tulos olisi varmasti 100-0 ajatelmaa vastaan.Luonnollisesti 50 puuttuu äänestyksessä"sairaspoissaolojen"takia ja loput 50 muuten vain.

        Eihän tuo idea koskaan tulisi toteutumaan, mutta erilaisia variaatioita olisi hyvä alkaa tuomaan julkiseksi kaikenmaailman turvapaikka virkojen heiluttamiseksi.

        On erittäin vääristynyttä, kun tarkkailee, että tietty ihmisryhmä saa eräänlaisen"suojan linnakkeen" irtisanomisiin.Että näin tasa-arvon aikana..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      227
      7550
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      4990
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4772
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3438
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2015
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      30
      1890
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1829
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1677
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1609
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      148
      1357
    Aihe