Työkkärin pystynokat ei anna mun olla rauhassa. Aina johonkin päin kursseille tai työharjoitteluun tyrkkäävät.
Miksei ole sellaista lakia, että ne jotka haluaa olla työmarkkinatuella, niin annettas niiden olla rauhassa.
Sitte ne joilla on hinku töihin/työharjoitteluun/kursseille, niin annettas niille nekin paikat,
Minusta on mukava olla vapaa ja köyhä, elellä tolla työmarkkinatuella eläkeikääni asti. Eläkkeeseen on kyllä aika pitkä aika, mutta pärjäilen tälläkin tulolla
Miksei ole sellaista lakia, että ne jotka haluaa olla työmarkkinatuella, niin annettas niiden olla rauhassa.
Sitte ne joilla on hinku töihin/työharjoitteluun/kursseille, niin annettas niille nekin paikat,
Minusta on mukava olla vapaa ja köyhä, elellä tolla työmarkkinatuella eläkeikääni asti. Eläkkeeseen on kyllä aika pitkä aika, mutta pärjäilen tälläkin tulolla
Vastaukset 8
Vanhimmat
ilmeisesti vielä aika nuori. Yritetään aitivoida ettei syrjäytyisi ei siinä kysellä haluatko vai et kursseille. Ja jos kieltäydyt etkä osoita mielenkiintoa ko koulutuksia kohtaan joudyt silmätikuksi. Kohta on sossu mukana miettimässä mieksi et työllisty. Ei työtön saa olla rauhassa ennen kun taipuu työkkärin pompoteltavaksi jos sittenkään. Heidän tehtävänään on seurata elämääsi ja laittaa aika ajoit koulutuksiin.
Niin, työvoimatoimistohan omistaa työttömät ja saa tehdä heille mitä haluaa.
Niinpä niitä, jotka omasta mielestään tarvitsevat suurinpiirtein mitä tahansa työtä, ei työllistetä. Ja niitä, joiden omasta mielestään tulisi päästä kurssille, ei kursseille päästetä. Sen sijaan näitä vastentahtoisia täytyy työkkärin holhoojien potkia potkimasta päästyään: nyt sinä tarvitset ehdottomasti tämän kurssin vaikkei se sinua yhtään kiinnostakaan ja nyt sinun pitää mennä tuohon työpaikkaan johon et lainkaan sovellu etkä halua, koska me nyt vaan ollaan päätetty, että niin on hyvä.
Ei saa olla tyytyväinen silloin, kun systeemi on päättänyt, että et voi olla tyytyväinen. Tai vaikka onkin tyytyväinen, ei sitä saa työkkäriin mennä näyttämään. Työkkäriin mennessä täytyy ottaa murhemieli päälle, ryhdin on hyvä nytkähtää veltosti alaspäin, lisäksi aneleva nöyrä asenne. Niin se omistava taho (työkkäri) pidetään tyytyväisenä.
Tietysti voisi myös joskus ruveta kyselemään, että kuka tätä minun elämääni oikein elää.
kuin sitä paska duuniaan. Säälitään heitä. Suurin osa on ihan turhia paskapäitä siitäkin porukasta, Liitosta saa paljo enemmän neuvoja, etc. kuin mistään vitun työkkäristä. Koko paska palvelun voisi mun puolesta lopettaa, tai ainaki ulkoistaa ja funtsia sillekin rahnalle fisksumpaa käyttöä...valtion taholta esmes. Ihan niin kuin ne perkele omasta pussistaan jotain vitun rahoja maksais, miksi vitussa niiden pitää toimia saatana välikätenä suhteessa liitton. Ihan syvältä sieltä minne aurinko ei paista on niiden kusipäiden toiminta:-(
työkkärin väki ei työllistä kuin itsensä ja sekään ei ole mitään oikeata työtä!
Irtisanomislaput vaan kaikille työkkärin henkilökunnalle! Ovat perkele hyödyllisempiä työttömänä kuin tuossa ns. työpaikassaan!
Minullakin on kokemusta että semmoiselle kurssille ei varmasti pääse josta olisi konkreettista hyötyä työllistymiselleni, mutta kaikille hevonpaskakursseille kyllä pakotetaan!
Saatana, se on yksi päivä kun pinna katkeaa lopullisesti, se on ollut tiukalla jo pitkään eikä enää paljoa tarvita lopulliselle katkeamiselle!
Saatte lukea sitten lööpeistä hirmuteoistani...
Miten sinä vietät päiväsi ja mikä tekee ohjelmasi niin tiukaksi, ettet ehtisi kursseille tai työharjoitteluun?
Ainakin tässä vaiheessa kokemukseni työvoimatoimistossa ovat olleet ihan ok. Yllätyin positiivisesti, kun tapasin useampia tosi mukavilta ja ammattitaitoisilta vaikuttavia virkailijoita. Ei ole helppoa heilläkään, kun heille esitetään vaatimuksia hoitaa työnsä myös vastahakoisten ihmisten kanssa pakottamalla heitä tekemään asioita, joita eivät haluaisi.
Luulen, että virkailijoillekin olisi helpotus, jos saisivat jättää rauhaan ne ihmiset, jotka haluaisivat vain elää markkinatuen turvin. Ainakin niin kauan kun työttömiä on enemmän kuin avoimia työpaikkoja, minusta niin voitaisiin tehdä. Jos kaikki päättäisivät alkaa elää yhteiskunnan tarjoamilla avustuksilla, sitten taitaisi tulla ongelma ja asiaa pitäisi harkita uudelleen.
ne, jotka on vanhempiensa luona on asia erikseen tai saavat heiltä apua, mutta muuten tolla rahalla ei pärjää. Joutuu ottaa velkaa sieltä täältä luullen saavansa joskus vakiduunin. Pian on kaikki syöty ja saa alkaa kaluta vaikka omaa kättään...
Työkkärin typerä pakkoaktivointi on lopetettava.
Minkä luulevat olevan kouluttautumis tai työmotivaation näissä pakkotoimissaan, jota harjoittavat karenssin uhalla. Esimerkiksi työmaalla toinen saa normaali palkan ja pakkoaktivoitu on työmarkkinatuella jossain ihme "työelämä valmennuksessa".
Osataan sita myös olla tekevinään kun ollaan vaan maksavinaan. Minä saan päivät kulumaan hyvin antoisasti 2-3 kertaa lenkillä, omilla kämpän laitto hommilla, lueskelulla ja tietsikan ääressä.
Toki haen myös noin paria työpaikkaa joka viikko ja olen yhteyksissä eri firmoihin, jos jotain löytyisi oikealla palkalla.
asenne sinulla Jorkka kyllä sitä aikuinen ihminen tietää mitä haluaa. Ei siinä pakkokursseja tarvita jos haluaa töihin. Onnea ja menestystä sinulle sopivan työn löytymiseen tuolla asenteella kyllä löytyykin. Niin kauan kun säilyttää hyvän itstunnon ja etsii töitä niin se päivä tulee että myös saa oikean normaalipalkkaisen työn.