Ulkomailta tuotujen autojen verolaskelmia on kai yhtä monta kuin laskijoitakin.
Jos pyydät kolmea henkilöä laskemaan verosi,
tuleekohan samanlaiset lopputulokset.
Vai pitäisikö tullakaan ??
Jos pyydät kolmea henkilöä laskemaan verosi,
tuleekohan samanlaiset lopputulokset.
Vai pitäisikö tullakaan ??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Välillä tuntuu, että laki on tarkoituksella tehty sekavaksi ja huonoksi. Kaikki tietävät tuloksen, eli autoveromme yhtenäistyy vähitellen saksalaisen verotuksen kanssa ja pahinta tässä on, että että kansallinen etumme, pitkien vällimatkojen maana, on keskistä Eurooppaa pienempi liikenteen verotus. Rysälä ajaa suomalaisten etua kiivaammin, kuin omat virkamiehemme!
autoverotus perustuu Suomessa spekulantteihin ja ulkoparlamentaarisen toimijan (autokauppa) määrittelemiin verotusarvoihin, ei voida vähimmäsikään määrin puhua oikeusvaltion perusperiaatteihin kuuluvasta oikeudenmukaisuudesta. Tilanne on perverssi ja esittää hyvin, miten ylimielinen hallinnon asenne on pahimmillaan hallintoalamaisia kohtaan. Se että fiskaalinen maksimointi ja tietyn kauppanalan suojelu menee kansalaisten yhdenvertaisuuden / yleisen oikeuskäsityksen edelle on täysin anteeksisantamatonta! Autoverotus nykymuodossaan on erittäin arvelluttava ja ennenkaikkea lyhytkatseisesti tehty typerä sähellys.
PS: Kenellä löytyy valtionhallinosta ensimmäisenä ns. "munaa" myöntää virheensä? Saatanan tunarit!
Tuota jos kokeilisi, niin olen aivan varma että tulisi eri päätökset. Siinä olisi jo mahtava syy purnaamiseen ja koko systeemin naurunalaiseksi saattamiseen.
En vain tiedä onnistuuko se, salliiko tietojärjestelmät useamman samanaikaisen veropäätöksen tekemisen?
Tai sitten sen voi tehdä niin, että hakee yhden päätöksen, peruu sen ja maksaa sadan euron sanktion ja 10% veron määrästä (vai menikö se niin?) ja hakee heti perään uuden päätöksen.
Vaatii vähän pioneerihenkeä ja uhrautuvaisuutta. Itseäni välillä raivostuttaa niin tämä veropelleily, että voi moiseen kikkailuun ryhtyäkin.
kahden veropäätöksen yhtäaikainen hakeminen vaatisi tietojärjestelmien tuntemusta sen verran, että tietäisi millä tunnistetiedoilla pelataan. Saattaisi riittää auton kaksoisrekisteröinti, jolloin hakisi päätöstä esim saksalaisista kilvistä ja vaikkapa ruotsalaisista kilvistä. Jos tietojärjestelmä tuntee alustanumeron, menee se vaikeaksi.
Yksi mikä voisi tulla kyseeseen helpommin, olisi kahden samanlaisen (esim entisen leasingauton) tuonti yht'aikaa kahta eri kautta. Jos toisesta vielä ruuvauttaisi mittarin, niin koe voisi olla aika pätevä.
Mitä tehdä kun auton markkinaarvoksi määritettiin huomattavasti edellisiä tapauksia korkeampi markkinaarvo?.Netissähän nuo tapaukset ovat näkyvissä aiemmissa tapauksista.
Vuotta uudemman ja vähemmän ajetun auton markkinaarvo oli pienempi,näitä tapauksia oli vielä useampi.Mitä tehdä?