Eli tällänen "urheiluvamma" joskus pienenä jo tullut jalkapallosta eikä tunnu millään parantuvan. Siis varpaankynsien reunat on kääntyneet sisäänpäin. Välillä todella kivuliasta vaivan kanssa eläminen. Jos jollain on jotain vinkkejä tai ehdotuksia niin olisin todella kiitollinen!
Sisään kasvaneet varpaankynnet
Help miii
3448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Leikkauta pois, mitäpä niillä on edes virkaa?
ja jos vastaukseni kuulosti tyhmältä niin mene lääkäriltä kysyyn, eihän siihen voi muutakaan ite tehdä.
Lääkäri voi tehdä pienen laikkauksen paikallispuudutuksessa, jossa sisäänpäin käntyneen kynnen reunaa poistetaan "juuriaan myöten" ja usein kynnen kasvualuetta käsitellään sopivalla aineella uudelleen kasvamisen estämiseksi. Eli aika terveyskeskukseen tai rahat kourassa yksityislääkäriasemalle.
Jalkahoitajilla saattaa olla eräänlaisia jousisysteemejä, joilla kynnen reunaa yritetään pikkuhiljaa kääntää parempaan asentoon. Eli kysy jalkahoitajalta.
vastaava ongelma pari vuotta sitten ja menin asiantuntevalle jalkahoitajalle, joka pani varpaankynnen reunoille titaanilankaa eli toiselle puolelle hän taivutti kynnen reunan yli titaanilangan ja toiselle puolelle teki eräänlaisen holkin tai käytävän hampaanpaikkausaineesta. Siihen tuli ohut käytävä, jonka sisällä titaanilanganpää jousti, koska sitä ei sidottu kynnen reunan yli. Täten titaanilanka teki työtään monta kuukautta ja taivutti kynttä oikeaan asentoon. Samalla kynsi tietysti kasvoi ja uusi kynsi tuli oikeaan asentoon. Teetätin saman molemmille isovarpaan kynsilleni ja nyt olen todella tyytyväinen, kun ne eivät ole enää kuperia. Kynttä ei siis tarvinnut poistaa tällä menetelmällä.