Niin kauanko sitä joutuis soitteleen et oppis pimputtaa nuoteista?
Pianon soitosta
Ehkä sit joskus
4195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riippuu esimerkiksi siitä, kuinka paljon jaksat opetella.
Aloita helpoista lauluista (esim. lastenlaulut.
Hyvä keino on hakea kirjastosta soitto-opas, tai ostaa sellainen itse. Tai sitten menet soittotunnille. Minä olen opetellut itsenäisesti.
Voit myös helpottaa soittamaan oppimista (jos et vielä yhtään osaa soittaa) sillä tavoin, että laitat koskettimille aina tiettyä nuottia vastaavan kirjaimen ja sitten lauluun nuottien alle myös sen kirjaimen (esim. teipillä joku pieni paperinpala. Eikös maalarinteippi ole sellaista, jonka saa helposti pois, kun irrottaa sen?)
Sitten kun tarpeeksi kauan soitat apukirjaimien avulla, ja otat ne joku kerta pois, niin huomaat, että osaatkin soittaa ilman niitä.
Se, kuinka kauan oppimiseen menee, riippuu sinusta itsestäsi. Vain harjoittelemalla oppii. :)
Mä oon myös opetellu nuotit itsenäisesti... ja sitä auttoi suuresti koulussa opeteltu nokkahuilu. Siinä kun oppi jo joitain nuotteja. Ja loput kysyin isiltä... muistaakseni. =)
mulla meni about pari kuukautta ku mä opin sillai soittaa nuoteista pianolla...
No mää oon nyt soittanut 9 vuotta oikeen tunneilla. Kosketinsoitinta 4 vuotta ja nyt pianoa 5 vuotta, enkä vieläkään osaa nuoteista suoraan soittaa mitään vaativampia kappaleita. Kyllä nyt sellaset Toivelaulu-kirjojen kappaleet menee, kun pari kertaa ne soittaa, mut vaativammat kappaleet vievät jopa useita kuukausia.. Ja pari kappaletta on yli 10 sivusia, niihin on menny molempiin lähes vuosi, kunnes ne oppii esityskuntoon!!
Mutta eihän se rankkaa oo, jos siitä tykkää!!