Hieman olen atkinsiin jo tutustunut...Olenko ymmärtänyt oikein, että kuitujen määrä vähennetään hiilihydraattien määrästä (aina kun ne on molemmat tuoteselostukseen merkattu)?
Esim. suolapähkinät, 100g:
hiilihydraatteja 13,5g
ravintokuituja 6,5g
13,5-6,5=7 siis 100g suolapähkinöitä sisältää 7g hiilihydraatteja. Näinkö siis?
Esim. suolapähkinät, 100g:
hiilihydraatteja 13,5g
ravintokuituja 6,5g
13,5-6,5=7 siis 100g suolapähkinöitä sisältää 7g hiilihydraatteja. Näinkö siis?
Vastaukset 4
Vanhimmat
13,5 g hiilareita on 13,5 g hiilareta. Ei kuidut hiilareita vähennä. Kuidut ovat kuituja ja niitäkin pitää saada, vaikkei pitemmän päälle yhtä paljon kuin ennen.
Tässä suoralainaus tri Atkinsin uusin dieetti-kirjasta:
"Tässä on yksinkertainen kaava, jolla saat selville ruoan nettohiilihydraatit, jos niitä ei ole erikseen tuotteessa mainittu: Esimerkki: yksi kokonainen artisokka
13,4g kokonaishiilihydraatteja - 6,5g kuitua= 6,9g nettohiilihydraatteja"
sekoittaa pään...
suomessa on merkattu nettohiilihydraatit jo valmiiksi, mutta myös kuidut ilmoitetaan.
Tässä on käsittääkseni kyse siitä, että merkintätavat jenkeissa ja suomessa on erilaiset. Eli suomentaja ei ole osannut ottaa tätä huomioon. Suomessahan arvot ovat sitä mitä on merkitty, paitsi jos siellä on "josta" kohta. Eli hiilihydraatteja 10g JOSTA sokereita 5g. Tässäkin tapauksessa HHta on 10g, mutta puolet niistä on sokereita, puolet muuta HHta.