Mieheni kanssa joudumme asumaan erillään kaukana toisistamme muutaman kuukautta, välimatka vaivaa molempia ja toiseen luottaminen on erityisen vaikeaa..
Erityisesti mieheni on vaikea luottaa minuun, mitenköhän luottamusta voisi jotenkin parantaa? Vai pitääkö vaan yrittää kestää..
Onkohan kellään kokemusta..?
Erityisesti mieheni on vaikea luottaa minuun, mitenköhän luottamusta voisi jotenkin parantaa? Vai pitääkö vaan yrittää kestää..
Onkohan kellään kokemusta..?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olemme siippani kanssa asuneet eri paikkakunnilla 3 vuotta. Muutin työn perässä toiselle paikkakunnalle ja sillä tiellä olen edelleen. Välimatkaa meillä on 500 km, joten näemme toisiamme harvoin (noin 2 kertaa /kk). Rakastamme toisiamme hyvin paljon ja odotamme yhteisen kodin perustamista kuin kuuta nousevaa. Meillä yksi suhteen tärkeimmistä peruspilareita on lottamus, joka pohjautuu avoimuuteen ja rehellisyyteen. Meillä on tapana kertoa toisillemme kaikki pienetkin asiat, koska silloin tuntuu kuin toinen puolisko olisi koko ajan läsnä. Puhelinlaskujen loppusummalla ei ole enää mitään merkitystä. Pääasia, että saa kuulla toisen äänen ja kertoa kuinka paljon hän merkitsee.
Eiköhän se hoidu rukemisella ja huomionantamisella parempaan suuntaan...ja olemalla suorasanainen, eikä kadota sanojensa taakse.
tosin se ei toimi ellei molemmat halua, itse olen saman huomannut...ikävämpi juttu.