Vaikuttaako

Onko merkitystä elatusmaksuun se, että lapset eivät mene koskaan viikonlopuksi toisen luokse?
Ovat siis jo niin isoja, että päättävät itse sen.
He ovat sanoneet etteivät halua juopon luokse mennä, kuin joskus ehkä arki-iltana piipahtamaan.
3776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu siitä miten elarit aikanaan määritetty.

Jos esim. sovittu vuoroviikottelusta, jonka perusteella elarit jopa nolla ... niin varmasti on vaikutusta jos järjestely muuttuu. Tai sitten voi olla jotakin "tuolta väliltä".

Mutta yleensä elareiden määrityksessä ei olla otettu tapaamisia huomioon (vaikka pitäisikin), ja ellei niitä olla huomioitua alkujaankaan ... niin milläpä perusteella vähentyneiden tapaamisten vuoksi pitäisi elareita lähteä korottomaan?

Äänestä
  • Minimi elatusmaksu suomenmaassa on noin 113 euroa, sanoo sosiaalitäti täällä. Se on summa jonka saan, halusin tai en, koska isä ei ole ikinä maksanut penniäkään saati sitten tavannut kovin monesti. Tämä on kuulemma minimi summa, jota pienempää maksua ei voi maksaa . Eri asia jos yhteishuolto ja sovitaan että ruokkoja ei makseta puolin eikä toisin. Ihan sama tapaavatko lapset isää vai ei maksu on maksettava tai menee ulosoton kautta. Elatus velvollisuus jokatapauksessa on ja pysyy. Lapsen ikä kuitenkin huomioon otetaan mielipidettä kysyttäessä, yleensä se on noin 11-13 vuotta.

    Äänestä

Erosimme n. vuosi sitten ja käräoikeus vahvisti elatusmaksun. KO:ssa ex esiintyi kovin vakuuttavasti ja olisi kuulemma ollut valmis ottamaan pojat luokseen asumaan joko heti tai myöhemmin. Eipä ole kertaakaan edes pyytänyt käymään, saati että olisi ilmoitellut uutta osoitettaan muuttaessaan alkuvuodesta. Lapset jo niin isoja, että ovat saaneet itse pääättää etteivät halua isäänsä tavata. Elatusmaksu on kyllä se mikä määrättiin (tosin sitäkään en ole saanut), vaikka lapset koko ajan luonani. Mikä ei kyllä harmita yhtään - mielelläni elätän lapseni, jos isä ei välitä. Mutta katellaan muutamien vuosien kuluttua alkaako exää harmittamaan kun ei ole lapsiinsa pitänyt mitään yhteyttä. Sitten on jo varmaan myöhäistä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elatusmaksuun tämä? kirjoitti:

Onko merkitystä elatusmaksuun se, että lapset eivät mene koskaan viikonlopuksi toisen luokse?
Ovat siis jo niin isoja, että päättävät itse sen.
He ovat sanoneet etteivät halua juopon luokse mennä, kuin joskus ehkä arki-iltana piipahtamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu