mukailtu sairaaladieetti 13.pv

sotanorsu

Olen kirjoitellut tuonne "lihavuus"- palstalle, mutta kirjoitanpa nyt tännekin.

Eli:

Olen 166 cm pitkä ja painan 77 kiloa. Mittani ovat 104 cm (lantionympärys), 92 cm (vatsa) ja 110 cm (rinnanympärys).

Syön masennukseen, stressiin ja tyhjään olotilaan, mitä vaan ja liikaa. Liikun kyllä koiran kanssa lenkkeillen päivittäin, mutta ei siitä ole ollut apua tän ylipainon kanssa.

Tunnen olevani hirveä tankki ja huono itsetunto senkuin huononee. Olen jojo-laihduttaja; jos päätän, voin vaikka kaksi viikkoa syödä pelkkää salaattia. Kiloja tippuu noin 5 kg, mutta ne tulevat aina parin kuukauden sisällä takaisin. Toiseksi juon liikaa.
Tiedän, että ruokatapoja ja juomista tulisi muuttaa, mutta en saa itseäni niskasta kiinni niin, että muutos olisi myös pysyvä (ei kahden viikon rääkki)..Usein myös ahmin niin paljon, että jälkeenpäin koitan oksentaa ja kun en pysty siihen, itku, turhautuminen ja itseviha iskevät.

Vihaan itseäni tällaisena, haluaisin olla anorektisen laiha!

"aloitin 13 pv sairaaladieetin"

Kirjoittanut: sotanorsu 25.9.2005 klo 18.45
   Tänään aloitin, lähtöpaino nyt 76,6 kg. Kirjoittelen tänne edistymisestäni, jospa se auttaisi motivoitumisessani.

En voi vetää sitä ihan yhtä tiukasti kuin ohjeet määräävät, koska vedin sen vasta heinäkuussa ja sen saisi uusia vain 6 kk päästä.
Syön paljon hedelmiä ja kananmunia, jätän vaalean leivän, pastan, perunan, herkut ja alkoholin pois. On syytä lähteä muutama kilo, en kestä enää itseäni >:(

Tänään:

Paino 75,6 kg eli tasan kilo lähtenyt (nesteitä).

Eilen söin 2 paistettua kananmunaa, 3 luumua, greipin, palan kurkkua, viinirypäleitä.

Join 2 kuppia kahvia maidon kera, vichyä ja vettä.

10

3906

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotanorsu

      Siis tarkoituksena olisi nyt saada se sysäys niihin terveellisempiin elämäntapoihin, minusta tuntuu, että ne ovat helpommin saavutettavissa, kun ensiksi paino putoaa reilummin. Olen niin malttamaton.

      Tiedän tietenkin, että jos jatkan syömistäni samallalailla kuurin jälkeen, kilot tulevat takaisin. Nyt yritänkin pitää tämän linjan kuitenkin myös dieetin jälkeen.

      Jos raportoin tänne edistymisestäni, dieetistä lipsumiset jäävät vähemmälle.

      • sotanorsu

        Tänään 3. pv. menossa.

        Eilisen ruokavalio:

        1 kuppi kahvia maidon kera
        4 luumua
        pala kurkkua
        munakas; 3 munaa, 1 peruna, vähän sipulia, rasvaa ja suolaa

        Aamupaino 75,6 kg.


    • Tuolla sun ruokavaliolla vain ei ole kauhiasti tekemistä hiilihydraattitietoisten ruokavalioiden kanssa.

      • sotanorsu

        Huomasinkin, että otsikkoni on hiukan harhaanjohtava. Se sairaaladieetti, josta puhuin, koostuu kananmunista, pihveistä ja vihanneksista, joten aika Atkinsin linjoilla ollaan.

        En kuitenkaan noudata nyt sitä, vaan omaa versiota kevyemmästä ruokavaliosta. Mulla ei ole rahaa syödä pihvejä joka päivä ja tänään esim. söin puuroa.

        Otsikko pitäisi oikeastaan vaihtaa "kevyempi ruokavalio"-kuuri tms...


      • Kiril
        sotanorsu kirjoitti:

        Huomasinkin, että otsikkoni on hiukan harhaanjohtava. Se sairaaladieetti, josta puhuin, koostuu kananmunista, pihveistä ja vihanneksista, joten aika Atkinsin linjoilla ollaan.

        En kuitenkaan noudata nyt sitä, vaan omaa versiota kevyemmästä ruokavaliosta. Mulla ei ole rahaa syödä pihvejä joka päivä ja tänään esim. söin puuroa.

        Otsikko pitäisi oikeastaan vaihtaa "kevyempi ruokavalio"-kuuri tms...

        kuulu vähähiilihydraattiseen ruokavalioon, vaikka onkin halpaa raaka-aineiltaan.


    • Siulle

      Yksi ystävättäreni valitti pari vuotta jatkuvasti ihan samaan tyyliin, kuin sunkin viesti nyt. Se oli aina masentunut ja jojolaihdutti jatkuvasti. Joka viikko se aloitti uuden kuurin ja aina se kuuri loppui mässäilyyn, koska sitä masensi. Nykyään se kaveri lähettelee jo aika pirteitä viestejä, sen jälkeen, kun vihdoin uskoi kokeilla ehdottamaani, jonka itsekin huomasin hyväksi. Eli itsekin aikoinani olin samanlainen.

      Mä itse olen syönyt jo pari vuotta e-epa kapseleita ja huomasin jo aloittamisen aikoihin, että mieli piristyi. Sama kaverillani, jonka vihdoin sain niitä syömään, niin on sitä jatkanut. Kaverilleni en vielä ole saanut sitä viestiä perille, että voisi syödä enemmän proteiinia suhteessa hiilareihin, niin sekin auttaisi, mutta taitaa olla ihan ok päällä jo e-epa rasvahapoilla. Mutta itse käytän nykyään enemmän proteiineja ja vähemmän hiilareita. Se on todettu, että hiilariruoalla on ihan mahdotonta laihduttaa. Se laihis ei kestä kuin muutaman päivän, ainakin juuri omalla kohdallani ja kierre sen kun jatkuu. Tiedät varmaan tunteen raskaan lounaan jälkeen, kun olet syönyt ranskalaisia, ym. hiilareita tosi paljon. Nukuttaa ja väsyttää. Sama, kun vetää herkkuja, karkkeja ja sipsejä, niin niitä vetää koko ajan vuorotelle, eikä loppua näy. Mä herkuttelen nykyään aika vähän ja vain jäätelöllä silloin tällöin. Voin jo jättää osan jätskistä pakastimeen odottamaan ensi viikkoon tai ylihuomiseen eikä tarvitse syödä koko pakettia heti kerralla. Kaikki parani siinä vaiheessa, kun aloin syömään proteiinia vähintään 1 g/painokilo päivässä. Nykyään syön väh. 2 g/kg. Soijaproteiinijauhekin on muuten aika halpaa ja onhan jauheliha ja keittokinkku, rahka ja raejuustokin halpaa ja täyttä proteiinia. Syö niitä, viimeistään sitten, kun taas huomaat, ettei tämäkään aloittamasi laihis kestänyt. Tulet huomaamaan. Anteeksi, että sanon näin, mutta ruokavaliosi on liian "kevyt" eli liian hiilarinen.

      • mimmi

        Liikalihava ihminen on useimmiten ylensyönyt MUTTA ALIRAVITTU !!! Kannattaa ehdottomasti jättää ne hiilarit ja ottaa lisäksi monivitamiini. Kun siirryt vähähiilariselle ruokavaliolle ei sinun tee läheskään entiseen tapaan mieli nameja yms. turhaa joista elimistö ei saa yhtään mitään. Kokeile kuukausi - uskon että haluat muuttaa sen jälkeen koko elämäntapasi. Mitkään ihme/pikadietit jotka on tarkoitettu viikon/parin painonpudotukseen eivät auta sinua. KOKEILE EDES!


      • sotanorsu
        mimmi kirjoitti:

        Liikalihava ihminen on useimmiten ylensyönyt MUTTA ALIRAVITTU !!! Kannattaa ehdottomasti jättää ne hiilarit ja ottaa lisäksi monivitamiini. Kun siirryt vähähiilariselle ruokavaliolle ei sinun tee läheskään entiseen tapaan mieli nameja yms. turhaa joista elimistö ei saa yhtään mitään. Kokeile kuukausi - uskon että haluat muuttaa sen jälkeen koko elämäntapasi. Mitkään ihme/pikadietit jotka on tarkoitettu viikon/parin painonpudotukseen eivät auta sinua. KOKEILE EDES!

        Kiitoksia viesteistänne.

        Olenkin päättänyt tässä nyt vain yksinkertaisesti syödä vähemmin ja terveellisemmin; paljon kasviksia ja hedelmiä.

        Eilen sorruin suklaaseen, mutta mulla on menkkojen aikaan aina hirveä suklaanhimo :/

        Kohta viikko terveellisempiä elämäntapoja takana ja paino pudonnut 1,5 kg. Eli hyvä vauhti eikä pelkkiä nesteitä. Yritän saadakin nyt tippumaan sen n. kilon viikossa vauhdilla.


    • sotanorsu

      paino 74,9 kg eli tippunut 1 kg 700 grammaa viikossa :)

      mitat ovat kyllä pienentyneet; rinnanympärys 108 cm (-2 cm), masu 86,5 cm (-5,5 cm) ja lantio 97,5 cm (-7,5 cm)

      :O

      tietysti mittoja ei saa aina millilleen samasta kohdasta mitattua, mutta pienentyneet on joka tapauksessa.

      tästä on hyvä jatkaa, terveellisellä vauhdilla ja elämäntavoilla :)

      • Siulle

        että olet kestänyt viikonkin tuota, mutta vaihda dieettityyliä ennen kuin repsahdat. Ja tuosta on hyvä jatkaa. Viikon aikana pudotettu ei välttämättä pysy, jollet jatka tasaisesti... Oikein kootussa dieetissä repsahduksetkin on paljon pienempiä. Itse en esim. syö enää ikinä itseäni ähkyyn oloon sunnuntaisin tv:n ääressä. Saatan jopa lähteä lenkille, koska olo on niin hyvä.

        Laihdutin aikoinaan 74 kg:sta 69 kg:oon tarkkailemalla pelkkiä kaloreita ja söin loppujen lopuksi tosi vähän. Jossain vaiheessa onneksi tajusin ruveta syömään proteiineja, koska en olisi jaksanut pitää painoani tähän asti sillä vähäisellä ruokamäärällä. Palelsikin aina. Nykyään paino on vielä samoissa ja syön kuitenin paljon enemmän. Proteiinit laittaa elimistön termostaatin päälle. Ja se monivitamiinitabletin ottaminenkaan ei ole pahitteeksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      112
      721
    2. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      49
      586
    3. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      577
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      512
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      41
      495
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      493
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      434
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      418
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      404
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe