En muista mistä kuulin tämän, mutta on kyllä niin hyvin sanottu, että pakko jakaa teillekkin. Se menee kutakuinkin näin:
"Ei ole olemassa ylipainoisia ihmisiä, vaan heidän vartalonsa on täydellinen sen hetkiseen elintapaan nähden"
...antaa vähän ajattelemisen aihetta.
Pari vuotta sitten heräsin itse laihduttamaan vaikkei monen mielestä aihetta olisi ollutkaan. Itseä vaan häiritsi ylimääräiset makkarat vyötäröllä, ne kun ilmaantuvat vaikkei painoa paljoa olisikaan. Silloin painoin 88kg. Pituutta mulla on 185, eli varmaan olisi indeksien mukaan vielä normaalipainossa. Päätin kuitenkin, että nyt lähtee makkarat.
Tässä miten putosi 12kg 3 kuukaudessa:
-joka toinen päivä vähintään 10 kilsaa rullaluistellen.
-Syödessä ei koskaan vatsaa täyteen. Sen verran vain, että nälkä lähtee.
-Vaihdoin sinisen maidon rasvattomaan
-Margariinin tilalle sulatejuusto ( ~15% rasvaa kai )
-kahvista sokeri pois ( tästä tuskin paljoa oli apua )
-Aina jos teki mieli napostella jotain, join puoli litraa vettä, niin himot kaikkosi. Tosin välillä kyllä napostelin, kun en laihdutusta mitenkään vakavasti ottanut.
Siinä. Ei mitään poppakonsteja, eikä radikaaleja ruokavalion muutoksia. Monellehan tuo liikkuminen on varmasti ylivoimainen kynnys, mutta silloin voi kysyä itseltään haluaako todella laihtua. Ei ne läskit itsestään siitä lähde. Paino putosi ja on yhä ~75kg. Ja makkarat lähti.
Tärkeintähän on motivoida itsensä asiaan. Ei siitä mitään tule jos ei ole valmis vaivaa näkemään.
-the end-
Pudotus on helppoa jos oikeasti haluaa
1
568
Vastaukset
- samaa mieltä
Juu ei mitään poppakonsteja.
Toi on tosiaan se tärkein neuvo oikeastaan, että syö vähemmän. Siis: syö vain sen verran että nälkä lähtee, ei mahaa täyteen. 3 leivän sijaan 1. Ja niin eteenpäin. Kun tota syöntiä vähentää niin kohta huomaa että pärjää huomattavasti vähemmän ruoalla ilman hirveää näläntunnetta. Ja sen jälkeen sopivalla kalorimäärällä elämine onkin paljon helpompaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83834232Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553123Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy732569Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har271703Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701615Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821580Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171240Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.501113- 641093
- 951013