Pudotus on helppoa jos oikeasti haluaa

En muista mistä kuulin tämän, mutta on kyllä niin hyvin sanottu, että pakko jakaa teillekkin. Se menee kutakuinkin näin:

"Ei ole olemassa ylipainoisia ihmisiä, vaan heidän vartalonsa on täydellinen sen hetkiseen elintapaan nähden"

...antaa vähän ajattelemisen aihetta.

Pari vuotta sitten heräsin itse laihduttamaan vaikkei monen mielestä aihetta olisi ollutkaan. Itseä vaan häiritsi ylimääräiset makkarat vyötäröllä, ne kun ilmaantuvat vaikkei painoa paljoa olisikaan. Silloin painoin 88kg. Pituutta mulla on 185, eli varmaan olisi indeksien mukaan vielä normaalipainossa. Päätin kuitenkin, että nyt lähtee makkarat.

Tässä miten putosi 12kg 3 kuukaudessa:

-joka toinen päivä vähintään 10 kilsaa rullaluistellen.
-Syödessä ei koskaan vatsaa täyteen. Sen verran vain, että nälkä lähtee.
-Vaihdoin sinisen maidon rasvattomaan
-Margariinin tilalle sulatejuusto ( ~15% rasvaa kai )
-kahvista sokeri pois ( tästä tuskin paljoa oli apua )
-Aina jos teki mieli napostella jotain, join puoli litraa vettä, niin himot kaikkosi. Tosin välillä kyllä napostelin, kun en laihdutusta mitenkään vakavasti ottanut.

Siinä. Ei mitään poppakonsteja, eikä radikaaleja ruokavalion muutoksia. Monellehan tuo liikkuminen on varmasti ylivoimainen kynnys, mutta silloin voi kysyä itseltään haluaako todella laihtua. Ei ne läskit itsestään siitä lähde. Paino putosi ja on yhä ~75kg. Ja makkarat lähti.

Tärkeintähän on motivoida itsensä asiaan. Ei siitä mitään tule jos ei ole valmis vaivaa näkemään.

-the end-

1

551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaa mieltä

      Juu ei mitään poppakonsteja.

      Toi on tosiaan se tärkein neuvo oikeastaan, että syö vähemmän. Siis: syö vain sen verran että nälkä lähtee, ei mahaa täyteen. 3 leivän sijaan 1. Ja niin eteenpäin. Kun tota syöntiä vähentää niin kohta huomaa että pärjää huomattavasti vähemmän ruoalla ilman hirveää näläntunnetta. Ja sen jälkeen sopivalla kalorimäärällä elämine onkin paljon helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3890
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      323
      1068
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1014
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      860
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe