Kävin katsastamassa tuomani Ford KA:n (-99, 1.3L) ja katsastuksessa ilmeni, että EU tyyppihyväksyntänumero ei vielä riitä selvittämään mistä versiosta ja variantista on kyse.
Soitin Fordin maahantuojalle, ja sieltä kerrottiin, että ilmeisesti tarvitsen vaatimustenmukaisuustodistuksen, joka maksaa 150€!
Tarvitsenko todella tuon todistuksen, vai olisiko tähän joku kevyempi/halvempi tapa?
Soitin Fordin maahantuojalle, ja sieltä kerrottiin, että ilmeisesti tarvitsen vaatimustenmukaisuustodistuksen, joka maksaa 150€!
Tarvitsenko todella tuon todistuksen, vai olisiko tähän joku kevyempi/halvempi tapa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko Ford KA tuotu Saksasta, vai muualta?
Saksasta on tuotu, ja saksalaisen rekisteriotteen kolmannelta sivulta löytyy leima ja EU tyyppihyväksyntänumero (eikös sitä sellaiseksi kutsuta), mutta mm Fordien kohdalla tuo ei vielä kuulemma riitä antamaan tarkkaa versio & varianttinumeroa - versioita on kaksi, ja variantteja ainakin toisessa jo neljä.
Kyse ei siis ole Saksaan käytettynä tuodusta (esim jenkeistä) jolloin saattaisi tuo EU numero puuttua.
Tarvitset sen paperin ja sillä siisti, muuten et varianttia ja versiota saa todistettavasti kontorille esitettyä.
Saksasta n. 50 eurolla. Täälläkin on muutamaan kertaan kerrottu miten ja mistä saa - jopa puhelimella ja faxilla hoitaen. Sinun tarvii ottaa yhteyttä johonkin TÜV:n liikkeeseen. Etsivä löytää (osoitteita ja puhelinnumeroita), jopa netistä.
Täällä Lipposlovakiassa kaikki mahdolliset tahot vain pyrkivät rokottamaan autoilijaa omatoimisuudesta ja aktiivisuudesta. Siksi minäkin suosin viimeisen päälle ulkomaita autoasioissa!