Vanhalle 405 farkulle pitäisi keksiä seuraaja pienemmästä kokoluokasta. Tuon antamien kokemusten perusteella mielessä ollut 306 farkku, Xsarakin käynyt ajatuksissa.
Elikkä vuosimalli varmaan olisi joku 98-99.
Ruosteen vastustaminen, ajomukavuus, luotettavuus tärkeällä sijalla.
Elikkä vuosimalli varmaan olisi joku 98-99.
Ruosteen vastustaminen, ajomukavuus, luotettavuus tärkeällä sijalla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos tilasta et halua tinkiä, niin osta 307 farmari muutaman vuoden käytettynä. Luokassaan tilava. Xsara ja 306 ovat selvästi pienempiä, vaikka molemmat kyllä kelpo autoja. Ainakin Xsarassa on sinkkikori ja muutenkin auto on hyvä käyttöauto. Siis hyvin huolettuna.
306:ssa ole sinkkikoria kuten 405:ssa?
307 on liian uusi=kallis tähän budjettiin.
En väittänyt, ettei 306 ole sinkkikoria, luultavasti on (PSA käyttänyt vuodesta 1987 lähtien). En vain tiedä sitä varmasti.
tämmönen. Saattais kiinnostaa muitakin.
Elikkä sen mukaan on.
http://www.mainio.net/print.asp?path=1;1132;1137;50094;38459
eihän 405 farkku ole musta ja järvenpäässä? on ollut myynnissä
miksi farkku?
saab 9000 löytyy yli 500 litraa tavaratilaa ja on arvonsa pitävä ja yhtä luotettava kun ranskalainen. ja saa alta kymppitonnin http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=448686&PN[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?page=@sortCol=price@ord=DESC@id_vehicle_type=@id_make=67@id_model=815@id_car_type=@id_fuel_type=@pfrom=@pto=@yfrom=@yto=
ranskalaisen omistaneena et varmaankaan kattele japsiräpsyihin päin..
erotu joukosta ja homma lancia dedra farmari saksasta....
vitsi..
entä rellu megane dti
escort farmari.. on hyvä ajaa!
fiatilta suosittelen mareaa mut on samaa kokoluokkaa kuin sun nykyinen.
itse teen niin etta hommaan edullisesti fiat croman ja turbolla varustettuna. ja laitan korin kuntoon ja tekniikka myös ja siinä mulla tilava 560l ja tehokas auto. lievästi viritettynä n 200hp/300nm 0-100kmh alle7s
muotoilu ajaton.
Jos tosiaan ranskalaisen jälkeen ei japsupeli tai sakurotisko kiinnosta, valinnanvara rajautuu aika vähiin. Mites olis Laguna? Eihän se varmaan vanhana kovin viaton peli ole, mutta tilaa on ja halvalla saa.
ei ole musta vaan punainen eikä ollut myynnissä.
Ysisatanen oli ennen tota pösilöä. Hyvä autohan se mutta ei oikein meikäläisen auto. Ja välillä tarvittaisiin hieman sitä korkeutta kautta tavaratilan.
Japsit ei niin hirveästi kiinnosta, ellei joku hyvä yksilö sattuisi vastaan.
Marea sinänsä voisi olla mutta fiatin luotettavuus/kestävyys(ruoste) epäilyttää (voi olla väärää luuloakin, en tiedä).
Kuinka monta ruosteista mareaa olet nähnyt liikenteessä tai olet kuullut että Fiatteja olisi maalivirheiden tai kittivirheiden takia maalaamaan takuuseen kuten esim.Mersuja tai Fordeja.
oikeastaan olisi se, että auto ei ruostu helposti, vihaan ruostetta.
Ajan niin vähän, että kone ei heti lopu mutta korin pitäisi kestää suht siistinä vielä vuosia.
Jos haluat 8000-9000€ hintaan edelleen 405 farkun tilat ja ajomukavuuden mutta kuitenkin mahdollisimman uuden ja vähän ajetun auton, on melkein pakko jatkaa käytettynä "aliarvostetuilla" ranskalaisilla.
Tuohon hintaan pitäisi saada liikkeestäkin helposti 1999 mallin alle 150tkm ajettu 2.0l koneinen (tai 100tkm ajettu 1.8) Laguna, Xantia tai 406 farkku ilmastoinnilla, aluvanteilla sun muilla varusteilla. Siihen 500€ ruosteenesto jos haluat pelata varman päälle.
Yllättävää kyllä, jopa em. ranskalaismerkkien pykälää pienemmät farkut tuntuvat pitävän hintansa hämmästyttävän hyvin. siis tuollaiset siistikintoiset 1.6 Xsarat ja Meganet maksavat vähän ajattuina farkkuina vähintään saman verran kuin uutena huomattavasti kalliimmat isoveljensä.
Mikäli ranskikset eivät enää kiinnosta, saa myös tuon ikäistä Modeo ja Vectra farkkua lähes samaan hintaan mutta joudut ehkä tyytymään vuotta vanhempaan ja vähän enemmän ajettuun.
Minulla on ollut useita ranskalaisautoja, ja siitäkin huolimatta, että niissä saattaa vanhana olla remppaa heiman enemmän kuin japanilaisissa, olen aina vaan päätynyt ranskalaiseen. Tylsä epämukava saksalaisautokaan ei ranskalaisen jälkeen kiinnosta yhtään, joten olen ajanut ranskalaisilla. Käytetyn ranskalaisen kun saa kohtuuhintaan, mitä taas esim. japsuautoista ei voi sanoa.
Välillä kokeilin 40-sarjan Volvoa, mutta taas ajan Pösö 406:lla. Voin suositella, ja jos hintaluokka ei passaa, ota 405. Lagunat ja Meganet ovat farkkuina myös asiallisia. Miksei se pikku-Volvokin, vaikka tiloiltaan se oli kovin ahdas.
eli Xantia ja Pösö 406. Luja tekniikka eivätkä ruostu. Japsit kannattaa unohtaa jos vähäruosteista etsit.
kaikissa luotettavuustilastoissa viimeinen? Taisitpa yrittää kusettaa oikein kunnolla!
99-mallinen 306-farkku, jäi jopa hieman tuon hintarajan alle, siisti kuin mikä ja mukavasti menee 1.8 koneella. Hieman pieneltä tuntui 405:n jälkeen mutta eiköhän tuohon tottune. Tosin tavaratila noin äkkiseltään tuntui lähes samanlaiselta. Talvirenkaat mahtui ronkkiin ihan samalla lailla molemmissa. Se pienemmyys näkyy enempi siellä matkustamon puolella. 405:ssa kun sitä jalkatilaa takamatkustajille jäi ihan ylenpalttisesti.
kaupat. On hyvä auto ajaa eikä ruostu. Onnittelut vaan.