Hei.
Oletteko ajatelleet hyvät liiton jäsenet, kuinka paljon on esim Ihalaisen/ muiden SAK johtajien palkat??
Miljoonia euroja vuodessa, RAHAT on revitty jäsenmaksajien lompakoista/selkänahoista...
Jos ollaan kerran vastaa suuria OPTIOITA, niin eikö työläisten puolta pitävienkin pitäisi vähemmillä palkoilla selvitä!!!
SAK:lla johtajilla isot palkat ja upeat työsuhdeautot/kuskit ja Jäsenet maksaa...
Näin se homma etenee....
Jome
Oletteko ajatelleet hyvät liiton jäsenet, kuinka paljon on esim Ihalaisen/ muiden SAK johtajien palkat??
Miljoonia euroja vuodessa, RAHAT on revitty jäsenmaksajien lompakoista/selkänahoista...
Jos ollaan kerran vastaa suuria OPTIOITA, niin eikö työläisten puolta pitävienkin pitäisi vähemmillä palkoilla selvitä!!!
SAK:lla johtajilla isot palkat ja upeat työsuhdeautot/kuskit ja Jäsenet maksaa...
Näin se homma etenee....
Jome
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä suomalaisilla on varaa elättää tuhansia työttömiä, kasvava pakolaisjoukko, valtion ja kuntien paisuvat hallintokoneistot ja maksella valtion omistamien yritysten johtajien optiot.
Olisihan se häpeällistä, jos emme pystyisi omien ay-johtajiemme palkka- y.m. etuisuuksia maksamaan.
...SAK:n pomojen toiminta jotenkin uskottavampaa mikäli heille maksettaisiin huonoa palkkaa?
Jäsenmaksut ovat mielestäni suuret.
Minua ihmetyttää enemmän, että rahoja käytetään yhtäkkiä presidentin vaalikampanjoihin yms.
Päättäjät pitäisi vetää vastuuseen päätöksistään. Jäsenmaksurahat pitäisi käyttää jäsenten eduksi.
Jos rahaa kertyy tuhlattavaksii asti, eikö jäsenmaksuja voisi pienentää?
Tosiasia on, että työntekijä- ja työnantaja (TT ja TA)ovat itseasiassa samalla puolella. Pääoma ammattitaito liiketoimintaosaaminen = bruttokansantuote. Se - miten tämä kakku jaetaan - onkin monimutkaisempaa. TT ja TA ovat välillä keskenään tukkanuottasillakin asiasta, mutta lopulta päätyvät sopimukseen, koska kumpikaan ei tienaa jos hommat seisoo.
Sen sijaan voidaan kysyä, mitä poliitikoista, virkamiehistä ja työmarkkinajohtajista koostuva valtaeliitti on tehnyt kakunpalansa eteen! Esimerkiksi jonkin asian luvanvaraiseksi säätäminen, lupaprosessin pyörittäminen ja valvonta työllistää virkamiehistöä ja antaa sille valtaa kansalaisen yli; mutta mitä siitä on hyötyä? Paljonko se tuottaa? Paljonko lisää asuinneliöitä jalkani alle ilmestyy? Montako pihviä ja gintonicia minulla on varaa ostaa enemmän kun virkamies pyöräyttää päätöksensä? Kuinka komeissa vaatteissa kuljen ja onko hiukseni useammin hyvin leikattu kun joku ministeriö laatii selvityksiä?
Valtio ja muu rinnastettava valtaeliitti on vihollinen, ei pääoma. Me vain tehdään työtä ja käydään kauppaa toivoen, että laki on tasapuolinen kaikille. Pääoma haluaa vain tuottoa; se on oikein. Minä ainakin laitan osan nettoliksastani (yli puolet jäi matkalle...) osakkeisiin ja menen aikanani eläkkeelle kun siltä tuntuu. Se jos mikä on vapaan yksilön oikeus, kaikki muu on orjuutta!
Jos joku vielä luottaa valtion kykyyn taata vuosikymmenten päähän lankeavat eläkevastuut, niin onnehensa tyytyköön.
Onnittelut järkevästä säästämis ja eläke asia asennoitumisestasi. Itsekkin säästän osakkeisiin (tosin salkkuni on aika vaatimaton verrataan sitä vaikka Heinäluoman ex-fortum salkkuun), mutta on kuitenkin.
Itsekkään en oikein usko meidän eläkejärjestelmäämme, joka perustuu osittain laittomaan ketjukirje malliin.
Vinkkinä vielä, että hajauta salkkusi sekä/ehkä myös muutkin säästämis/sijoittamis muotosi.
Onnitteluni sinulle, että revit rahaa ja olet terve, eikä sinua mikään vastoinkäyminen kohtaa, et tule tarvitsemaan sairaalapalveluja, et oppilaitoksia, et kirjastoja, etkä mitään yleisiä palveluja.
Sinä olet vapaa yksilö, juuri sen kaltainen kuin suurpääoma tarvitsee!
Jatka samaan tahtiin.