Uskaltaisitko sinä palkata eläkeputki-ikäisen työntekijän?
Miksi palkkaisit?
Miksi palkkaisit?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voisin palkata! Työmoraali ja -into voivat olla todella hyviä. Lisäksi työyhteisöissä tarvitaan kaiken ikäisiä ihmisiä. Myös kokemusta ja osaamista on varmasti karttunut.
Itse en ole niin kovin työkeskeinen ihminen, teen työtä koska se on osani yhteiskunnan rakentamisessa ja koska tarvitsen rahaa elääkseni. Itselleni tärkeämpää on vaikkapa hiljentyä kirkossa ja talvella tehdä kunnon hiihtolenkki.
ikäisiä palkkaankin!!
Johtunee pitkälti siitä, että yrittäjämä olen itsekin viidenkympin hujakoilla ja pidän itseäni hyvänä duunarina. Asenne työhön on kasvanut - eli työ hoidetaan ja vapaa-aika on todella omaa aikaa.
Jos ei kremppoja ole ( eikä viisikymppinen ole vielä lähimainkaan raihnas) niin paras mahdollinen työntekijä. Ei pieniä lapsia - ei maatamullistavia ja mieltä sekoittavia suuria rakkaustarinoita ( siis rakkaustarinoita kyllä, mutta ei mene enää pää sekaisin -luulisin) - elämänkokemusta sen verran, ettei pienistä hötkyillä - eläminen ja oleminen on tasaantunut vakiintuneisiin uomiin ( ellei ole päihteiden väärinkäyttäjä) ja viisikymppinen oppii uusia asioita jopa paremmin kuin nuoremmat ja osaa aikaisemman kokemuksensa kautta soveltaa oikein uutta tietoa ( sillä usein ne vanhat tavat ovat sittenkin paremmat kuin se pussillinen uusia).
Eli KylläKYLLÄKYLLÄ!!
Viisikymppinen on hyvä juttu - palkkasin juuri parikin uutta 'ikäihmistä', koska kokemukset ovat loistavia nuorempiin verrattuna.
Itse asiassa olen täysin samaa mieltä kanssasi.
Valinta riippuu kyllä tehtävästä, yrityksen koosta, henkilöstön ikärakenteesta ja tulevaisuuden suunnitelmista.
itse hain erään tuotantolaitoksen tuotantopäällikön paikkaa. Sain kiittelyt. Sama paikka avoinna 1/2-vuoden jälkeen.
Puhelintiedusteluuni vastattiin minun sopivan koulutukseni ja varsinkin kokemukseni puolesta erinomaisesti heidän tarpeisiinsa, mutta heillä on organisatio täynnä 50-kymppisiä ukkoja eivätkä ota yhtään lisää.
Kiitin rehellisyydestä.
kyllä yritysjohdon täytyy ajatella useamman vuoden tähtäyksellä eteenpäin.
Se vasta on katastrofi jos avainhenkilöstö ukkoontuu ja eläköityy samanaikaisesti.
Olen myös nähnyt kehityksen n. 1000 henkilön yrityksessä jossa nuoremmat ikäluokat saneerattiin pois ja jäljelle jäi 'ikärikyttyrä'. Tuli kiire uudistaa suoritusportaan henkilöstöäkin.
Mutta työmoraalia, työntekoa ja luotettavuutta ajatellen olet mielestäni täysin oikeassa ja oikein perustein!