Miten huvittavaa lukea näitä keskusteluja, ei voi muuta kuin nauraa...oletteko te tosiaan noin katkeria ihmisiä kun esim.haukutte monikulttuurisia liittoja ja suhteita..
eikös täällä aina sanota että suomi on ihmeen suvaitsevainen maa mutta todellisuudessa täällä ei hyväksytä monikulttuurisuutta.Jokaisella tietysti omat mielipiteet kustakin asiasta mutta lukekaa nyt näitä viestejä,menettekö te oikeassakin elämässä laukomaan samanlaisia sanoja suustanne kun ulkomaalainen tulee teitä vastaan...kokeilkaapas ja ihmetelkää vasta sitten miksi oikein suomalaisia haukutaan rasisteiksi ym.
Miettikää ettekö ole ihmisiä jos menette ulkomaille,ette varmasti saa siellä samanlaista kohtelua kuin te annatte suomessa oleville ulkomaalaisille..ettekö te laske heitä ihmisiksi...jos ette niin ette itsekään ole...
toivottavasti ruskeasilmäinen ja tummatukkainen lapseni ei joudu koskaan samanlaisien ihmisten vihan kohteeksi...
eikös täällä aina sanota että suomi on ihmeen suvaitsevainen maa mutta todellisuudessa täällä ei hyväksytä monikulttuurisuutta.Jokaisella tietysti omat mielipiteet kustakin asiasta mutta lukekaa nyt näitä viestejä,menettekö te oikeassakin elämässä laukomaan samanlaisia sanoja suustanne kun ulkomaalainen tulee teitä vastaan...kokeilkaapas ja ihmetelkää vasta sitten miksi oikein suomalaisia haukutaan rasisteiksi ym.
Miettikää ettekö ole ihmisiä jos menette ulkomaille,ette varmasti saa siellä samanlaista kohtelua kuin te annatte suomessa oleville ulkomaalaisille..ettekö te laske heitä ihmisiksi...jos ette niin ette itsekään ole...
toivottavasti ruskeasilmäinen ja tummatukkainen lapseni ei joudu koskaan samanlaisien ihmisten vihan kohteeksi...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämä foorumi on rasistien ja huvikseen provoajien temmellyskenttä. Ei näiden kirjoitusten perusteella saa oikeaa kuvaa suomalaisten yleisestä asenteesta monikulttuurisuuteen.
"Miettikää ettekö ole ihmisiä jos menette ulkomaille,ette varmasti saa siellä samanlaista kohtelua kuin te annatte suomessa oleville ulkomaalaisille.."
Enpä usko, että ulkomaalaisten kohtelu on sen kummoisempaa muissakaan maissa kuin Suomessa. Täällä ei ainakaan ole yhtä suuria ongelmia kuin Saksalla uusnatsien kanssa tai kuten Afrikassa valkoisten ja mustien välillä. Suomessa ei toimi sellaisia salaseuroja kuten Ku-Klux Yhdysvalloissa.
Toki on selvää, että Suomessa on sen verran vähän ulkomaalaisia, etteivät he herätä yhtä suurta huomiota kuin mainitsemissani maissa. Toisaalta ulkomaalaisten vähäinen määrä aiheuttaa sen, että monikulttuurisuus uutena asiana pelottaa suomalaisia, mutta toisaalta väestö ei silloin eristy samalla tavalla kuten esimerkiksi Yhdysvalloissa (mustien ja valkoisten omat kaupunginosat). Lukuunottamatta ehkä Helsinkiä?
Kuinka paljon Suomessa on ulkomaalaisia verrattuna muihin Länsi-Euroopan valtioihin? Ainakin täällä on jossain vaiheessa väitetty, että Suomessa on yhtä paljon ulkomaalaisia kuin monessa muussakin länsimaassa. Toki esim. Ruotsissa on enemmän mamuja.
Kannattaa myös lopettaa se jeesustelu suomalaisten rasistisuudesta ja suomalaisnaisten tehdä lomamatka esim. johonkin ääri-islamilaiseen valtioon. Ai niin, mutta ne eivät olekaan rasisteja, kun niillä on niin ihanan ruskeat silmät. Täällä on loppujen lopuksi hyvin laimeaa ja järjestäytymätöntä rasismia.
Eiköhän tältä palstalta saa varsin hyvän kuvan Suomalaisten asenteista ulkomaalaisia kohtaan. Sukulaiset ja ystävät ja kollegat ottavat sukuun/ystäväpiiriin/firmaan tulevan ulkomaalaisen hyvin vastaan, mutta aito Suomalainen kadunmies ei näin teen. Joten rasistit kuuluvat tänne niin kuin mekin jotka olemme tehneet oman valintamme.
Se mikä tällä palstalla pistää pahemmin silmään on jatkuva sukupuoltentaistelu, "jokinorsujen" ja "peräkammarinpoikien" välillä. Sillä ei todellakaan ole mitään tekemistä tällä palstalla.
Sinä siis pidät rasismina sitä, että joku ei halua kotimaahansa elintasopakolaisia tai paljon rikoksia tekeviä ihmisiä? Varsin mielenkiintoista tämäkin.
Mitäs jos lopetettaisiin tuo loputon jankuttaminen rasismista ja keskityttäisiin tosiasioihin. Siis siihen, että Suomessa asuvat britit tai ruotsalaiset tekevät vähemmän rikoksia kuin suomalainen kantaväestö ja että esim. marokkolaisista rikoksia tekee n. 30%. Kumman ottaisit mieluummin naapuriksesi?
Mitä jos lopettaisiin tuo loputon jankuttaminen elintasopakolaisista tai rikoksia tekevistä koska aihe ei kuulu tähän palstaan.
Kipitäppäs kirjoittelemaan ko.aiheista vaikka yhteiskunta sivuille, sieltä saat kaltaistesi seuraa.
Uskon, että sinulle ei ole mitään käsitystä monikulttuuri-suhteista.
Aihe kuuluu hyvinkin paljon tälle palstalle. Juuri ne teidän ihanat marokkolaiset ja turkkilaiset niitä rikoksia tehtailevat. Se on tilastollinen fakta.
Jatkossa muuten voisit opetella sen verran suomea, että osaisit kirjoittaa "menepä", "opetelepa" jne yhdellä konsonantilla. Paljastat itsesi sillä, että teet aina saman kirjoitusvirheen.
Puhutaan niistä käsityksistä siinä vaiheessa, kun ensimmäisen kerran perustelet mielipiteesi niin,, että pystyt osoittamaan sen faktaksi. Omat kokemukset kauniita puhuvista Öznureista Alanyassa eivät riitä.
Auts! helvetti, että sattui kun aloit opettamaan minua kirjoittamaan.
Valitettavasti en tunne ketään Öznuria yms.Alanyasta.
Ainoastaan on takana 10v.avioliittoa turkkilaisen kanssa, lapsiakin on tullut peräti 3 enkä ole huomannut että mieheni olisi rikollinen mutta tämän asian sinä varmaan tiedä paremmin?
Kerroppas sinä minulle, miten sinun elämään liittyy tämä monikulttuuri-suhde palsta?
Tämä foorumi on rasistien ja huvikseen provoajien temmellyskenttä. Ei näiden kirjoitusten perusteella saa oikeaa kuvaa suomalaisten yleisestä asenteesta monikulttuurisuuteen.
Ihme kun tämmöiselle paskanpuhumiselle on edes oma rasistien alue, no kaipa hekin haluavat vertaistukea ongelmiinsa.Turha sitten puhua että tämä on vain jokin temmelkenttä,no eikös ihmiset juuri selvästi ilmaise täällä omia oikeitaan mielipiteitään kun ei tarvitse edes rekisteröityä..vielä pelkureitakin kaiken lisäksi.
Enpä usko, että ulkomaalaisten kohtelu on sen kummoisempaa muissakaan maissa kuin Suomessa.
Hmm..no enpä oikein allekirjoita tätä väitettä todeksi,eikös se niin mene että matkailu avartaa..koittakaapa tekin samaa..samalla maapallolla me elämme,te varmati jollain ihan muualla.
Saanen muistuttaa kuinka usein on lööpeissä SUOMALAISTEN muurhaamia omia perheitään,tai nainen poltti lapsensa,yllätys sekin suomalainen hullu..
mutta menkää ja tutustukaa oikeisiin ihmisiin ennekuin tulette tänne puhumaan pahaa heistä,ja jättäkää samalla tuo asenteenne henkariin.
mitä lapseni, mieheni ja jopa minä (ainoana ns. valkoihoisena) saamme niskaamme ihan livenäkin.