Tyhmä taidan olla, mutta en tiedä saanko käydä palkallisena työaikana terveyskeskuksessa lääkärissä/tutkimuksissa, kun työnantaja (pieni yksityisyritys) ei ole järjestänyt minkäänlaista työterveyshuoltoa?? Työnantaja on sitä mieltä, että hänen ei tarvitse maksaa palkkaa siltä ajalta, kun olen lääkärissä.
lääkärissä käynti työaikana
6
5748
Vastaukset
- poti-l-asko
työehtosopimus. Mulla on sellanen muistikuva jostain, että työnantajan pitää! järjestää työterveyshuolto jollain tavalla.
Vaikka niin, että käyt työajalla terv.keskuksessa ja pyydät todistuksen käynnistäsi.- tka
Kyllä näin on.
- mutta
työterveyshuolto on ihan eri asia, kun käydä hoitamassa ns. omia sairauksiaan. työterveyshuoltoon kuuluu minimissään vain työajalla sattuineiden tapaturmien hoito ja esim. työhöntulotarkistukset. jos itsellä sattuu vaikka selkään, ei siitä kyllä läheskään kaikki työnantajat maksa.
työajalla voi varmaankin lääkärissä käydä, mutta ei siitä palkkaa pitäisi saada. poissaolotunnit saattaa myös joutua korvaamaan myöhemmin.
- liitosta
Kysy liitosta.
- sdffs
Minun työpaikallani porukka käy työajalla parturissakin.
- Jay_
Jos joutuu käymään terveyskeskuksessa työaikana (esim. mahdollisen korvatulehduksen vuoksi), niin kuuluuko tältä ajalta saada palkka?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511863
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131756Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va351527Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961208- 941195
- 841134
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta3541002- 62869
- 49831
- 50816