Diapamia, 10 mg on siis määrätty ahdistukseen. Sain suuria varoituksia, että siitä tulee tokkuraan, annostusta ei saa ylittää, aiheuttaa riippuvuutta, blaablaablaa.
Annostus oli 1-2 kpl tarvittaessa. Ahdistukseen.
Otin 2 kappaletta, ei mitään vaikutusta. Tunnin päästä otin toiset 2 kappaletta. Ei mitään vaikutusta. Seuraavan tunnin päästä otin 4 kappaletta. Odotin tunnin ja ehkä hiukan olo asettui, 80 mg:n jälkeen. Ainakin kämpässä edes takas ravaaminen loppui. Mutta vaikutus oli paljon surkeampi kuin yhdellä Xanorilla.
Miksi tuollaisen tarvitsee olla edes reseptilääke? Vaikka kuinka paljon napsii, niin eivät auta hevonvittua. Kamomillateekin oli tehokkaampaa.
Menen vaatimaan vanhan kunnon Xanor-reseptin takaisin. Yksityislääkäriltä. En edes ymmärrä, miksi se piti vaihtaa tuohon diapamiin. Kuin karkkia söisi, paitsi karkista sentään tulee suu makeaksi.
Diapam mukamas aiheuttaa riippuvuutta... Kuka tuollaisesta moskasta muka tulee riippuvaiseksi.
Annostus oli 1-2 kpl tarvittaessa. Ahdistukseen.
Otin 2 kappaletta, ei mitään vaikutusta. Tunnin päästä otin toiset 2 kappaletta. Ei mitään vaikutusta. Seuraavan tunnin päästä otin 4 kappaletta. Odotin tunnin ja ehkä hiukan olo asettui, 80 mg:n jälkeen. Ainakin kämpässä edes takas ravaaminen loppui. Mutta vaikutus oli paljon surkeampi kuin yhdellä Xanorilla.
Miksi tuollaisen tarvitsee olla edes reseptilääke? Vaikka kuinka paljon napsii, niin eivät auta hevonvittua. Kamomillateekin oli tehokkaampaa.
Menen vaatimaan vanhan kunnon Xanor-reseptin takaisin. Yksityislääkäriltä. En edes ymmärrä, miksi se piti vaihtaa tuohon diapamiin. Kuin karkkia söisi, paitsi karkista sentään tulee suu makeaksi.
Diapam mukamas aiheuttaa riippuvuutta... Kuka tuollaisesta moskasta muka tulee riippuvaiseksi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Huomenia...
Mulla on määrätty diapamia juuri samaan tarkoitukseen kun sulle mutta vain 2 mg :) Ja hyvin tepsii -nukun huvin yöni ja aamulla olen hiukan tokkura jos en saa unta tarpeeksi... :)
Mutta uskon, että sinä joko liiottelet asiaasi vaikkakin olen kllä kuulut että " hulluille" annetaan 200mg... :)
Mutta mitäs jos ottaisit tuossakin syömingissä järjen käteen ja yhden pillerin jälkeen rauhottaisit itse itseäsi koska tuolla tapaa saa ainakin naurun aikaa:)
MUTTA SAMAA MIELTÄ OLEN EI TUOSTA AINEESTA RIIPPUVAISEKSI TULE:) EI TODELLAKAAN!!!!:))
Kyllä nuo viestin aloittajan määrät aika hurjilta tuntuu.
Sen olen kyllä huomannut että omalla kohdallani 5 mg Diapam ei hetkauta sinne eikä tänne,välillä olen yrittänyt saada sillä unta mutta 10 mg ei ole meinannut auttaa vielä uneenkaan.
Tämä Diapam on kohdallani erään vaivan varalääke jota syön kaiken lisäksi vain tarvittaessa,n.80 tabl on kulunut vuodessa,ohjeannostus 5 mg kolmasti päivässä tarvittaessa joten luulen että tuollakin määrällä on vain tottunut lääkkeeseen että pikkuannos ei tunnu enää missään.
Millään lailla riipuvaiseksi en ole tuosta Diapamista tullut.
...varmaan ollut Xanorin annos aika reipas!
Kovat on toleranssit sulla bentsoihin.
lääkkeihin totuttamalla olet pilannut oman lääkehoitosi mahdollisuudet ja tulevaisuuden. Kukaan lääkehoitoja asiallisesti käyttävä ei kestä tuollaisia määriä sammumatta. Menikö sulla Xanoria paljon, kun reseptikin vietiin.
Jos kaikki on satua... olet surkea... sulla onkin sitten halu saada huomiota... haet väärältä taholta --> jokin ei nyt täsmää!!!
Että en ole lääkkeihin totuttautunut. Olen ottanut sen verran kuin tarvitsee. Ja tuota diampamia ei voi syödä riittävän suurta määrää, vatsalaukkuni ei ole siihen kyllin iso.
"Kukaan lääkehoitoja asiallisesti käyttävä..." Jos lääkärin antama annosmäärä ei tuota toivottua vaikutusta, lääkäri on virkaheitto imbesilli, jonka saisi pistää kassan kautta.
Ja en käyttänyt diapamiakaan väärin, 2 kappaletta saan ottaa tarvittaessa, ja tarvittaessa... Jos ei 2 kpl auta, tarvitsen 2 kpl lisää, jos se ei auta tarvitsen vielä lisää.
"Jos kaikki on satua.." Miksi helvetissä kukaan satuilisi tuollaista? Huomiota saan rasitteeksi asti.
Menikö Xanoria paljon kun reseptikin vietiin... Xanoria meni 4-6 mg päivässä, ohjeen mukaan (1-2 kpl kolmesti päivässä. Ei lekuri oikein sanonut muuta, kuin että "voitaisiin kokeilla Diapamia". Syystä en saanut selvää. Ja reseptin Xanorille saan kyllä takaisin, mutta enää en mene noille terveyskeskuksen työkkäristä poimituille vatipäille vaivoistani kertomaan.
Jos olisi Xanoria, en olisi tähän kellonaikaan hereillä.
No näyttihän tuota Xanoria menevän, sillä normaaliannos on 0,5 - 4 mg vuorokaudessa. Kun nuo määrät ylittyvät, silloin on aika vaihtaa lääkkeitä, olet jo tottunut tuohon lääkkeeseen, eikä se enää tehoa normaaliannoksilla.
Ei ole Diapamiakaan tarkoitettu syötäväksi kuin leipää. Silloin kun diapamia käytetään 'kyllästystarkoituksen' mukaan, ei se tarkoitta sitä, että se 'kyllästyminen' tapahtuu joka pvä.
olet niin tuohtunut tuolle virkaheitto imbesiili/työkkäristä poimitulle vatipäälle, eikö lääkäri tehnytkään niinkuin sinä halusit? AI saat riitävästi huomiota, se on hyvä, että jokuu on sinusta huolissaan ja kiinnostunut!
Nyt on Xanoria. Yksityiseltä hain. Vastaanotto kesti reipas 5 minuuttia. 2 mg tabletteja kaksi 100 kappaleen pakkausta. Ei kuulunut mitään mutinoita, itse asiassa ihmetteli vain, kuinka tuolla tavalla on voitu lopettaa Xanor-lääkitys yhtäkkisesti ja antaa diapamia tilalle.
"Eikö lääkäri tehnytkään niinkuin sinä halusit?"
Tämä lääkäri teki työnsä kuten kuuluukin. Edellinen määräsi lääkkeitä, jotka eivät auttaneet vaivoihini.
Voit verrata tuota tk-lääkäriä putkimieheen, jonka olet kutsunut korjaamaan vuodon. Kun hän poistuu laskutettuaan sinua, putki vuotaa edelleen. Eikö tämä olisi epäpätevyyden merkki? Ja jos valittaisit tälle putkimiehelle huonosti hoidetusta työstä ja se vain vastaisi sinulle "Putki on ihan kunnossa, taidat vain kerjätä huomiota...", niin eikö se olisi sopiva paikka tuohtua?
En enää yhtään ihmettelekään Diapamin tehottomuutta. Nyrkkisääntö on, että 0,5 mg alpratsolaamia vastaa 10 mg diatsepaamia eli jos olet Xanoria vetänyt kuusikin milliä vuorokaudessa, vastaa se kahtatoista 10 mg:n Diapamia...
Tuosta lähteestä katsoin vertailutietoa:
http://www.benzo.org.uk/index.htm
Uuden reseptin saaminen yksit.lääk (nehän tekevät sitä rahasta) ei poista sitä totuutta, että olet tottunut lääkkeeseen ja tarvitsen isoja annoksia bentsoja, jotta vaikutus tulee esiin. Tosiasia on, että tarvisit vieroitushoitoa. Tällä hetkellä sulle riittää 6 mg, mutta kuinka kauan. kuinka kauan sulla meni aloituksesta, että olet nostanut annoksen 6 mg. Välillä pitää vierottautua, että lääkkeet säilyttävät tehonsa!
diapamia, jolla jo jotkut juoppuhullutkin sammuvat. 120 mg diapamia, ompa kova toleranssi bentsoille. Toivattavasti et ole kovin nuori käyttäjä, sillä silloin surkuttelen kohtaloasi.
jotain väärin? Molemmat llääkket, diapam ja Xanor ovat yleensä tarkoitettu ahdistuneisuuden hoitoon, varsinaiset unilääkkeet on erikseen. Jos olet noin ahdistunut, toivottavasti olet terapiassa. Oletko sinä koko päivän pöllyssä napsien koko päivän ajan, jos käytät sitä unilääkkenä napaten niitä yön aikan - niin mitä kiksejä siitä saa. Voisin kuvitella, etttä pienet annoksen rauhoittavat ja suuret annokset tuovat mielihyvää.
ahdistuneisuuteen, kuinka siitä yhtäkkiä tuli 2 aikaan yöllä unilääke
Vastauksesi oli mitä ilmeisimmin tarkoitettu alkuperäiselle kirjoittajalle. Minähän vain vertasin lääkeaineita. En käytä kumpaakaan lääkettä.
alkuperäiselle, kommenttina sinun vastaukseen. Sorry, ymmärsin väärin sen, miten nämä vastaukset ketjuuntuvat
heippa!mulla ei uni xanorilla tule.tosin annos jota olen uskaltautunut kokeilla on 2x0,5mg.max.mitenhän xanor olisi hyvä ajoittaa?tunti ennen toivottua nukkumista?tai?
ilmeisesti unilääke tarkoituksessa pitää käyttää isompia määriä. Xanor on ahdistusta lievittävä lääke
Minulta menee toimintakyky yhdestä 5 mg:n Diapamista moneksi päiväksi ja nukkuminen on ainoa asia mikä onnistuu, joten arvata saattaa, että en em. lääkettä käytä. Kun taas otan puolikkaan 0,5 mg:n Xanorista, niin virkistyn saman tien ja kaikki murheet haihtuvat :) Se puolikas viikossa/kahdessa mulle sitten riittääkin. Taidan olla aika outo tapaus...
Olet oikeassa. Pienet lääkeannosmäärät riittävät normaalisti. Silloin kun tottunut lääkkeseen/lääkkeisiin, voivat annokset nousta kohtuullisen isoiksi, kuten alkuper. viestin kirjoittajalla. Selvät riippuvuusoireet tulevat esiin myöhemmissä kirjoitteluissa, kun yrittää sopeutua tuskaansa mm. nimettelemällä lääkäriä. Mitähän siitä tylisi jos me kaikki käyttäytyisimme noin. Kuinkahan hyvin mahtoi yksityislääkäri perehtyä tilanteeseen 5 minuutissa, oikein ilosta riemuitset, että nyt sait sitä taas. Toiovaottavasti hän aloitti kirjoittajan kanssa hoitosuhteen niin että tapahtuu pikkuhiljalleen vierottautumista. Mitähän se tk-lääkäri sulle selitti kun et saanut selvää, vai etkö halua sanoa. Ainahan sitä kysyä, jos ei ymmärrä mitä toinen selittää
oikeastaan aika ikäviä vastauksia täällä.jotkut tarvitsee lääkettä eikös vain?diapamit ei sopinut käyttäjälle.ja varmasti saikin jotain vieroitusoireita ei se ole häpeä!
ja mistä me tiedämme alkuperäisen syitä syödä lääkkeitä?tai hänen tuskaa ynm.
niin ps:xanoria kyllä käytetään unihäiriöihinkin!
ne tehonneet. Kyllä Xanoria käytetään unihäiriöihinkin, mutta ei varmaan noin suurilla määrillä ole tarkoituksenmukainen lääke.
söin viikon aikana 30 kpl ei mitään vaikutusta muuta
kun alko enemmän paskattaa.